Pronat medicinale dhe bedrentsa aplikimit


Një prej bimëve mjekësore që i përkasin familjes së selino është bedrynets (pastinak egra, berdzhenets, bedrenets-saxifrage). Decoctions dhe infusions e bedrentsa në mjekësi pazakonta është përdorur për të trajtuar bronkit, tracheitis, pneumonia, gastrit, gurët në veshka, ascites, përdhes, urinim i pavullnetshëm. Në mjekësinë popullore bullgare fara dhe lulet e kësaj bime konsumuar brenda dhe jashtë për vitiligo. Le të konsiderojmë se çfarë pronat e shërimit dhe mjekësinë bedrentsa aplikimit.
Përshkrimi i centralit.


Bedrynets është aromatike mnoholetnykom, duke arritur një lartësi prej 50 cm. Rrënja e bimës është e degëzuar dhe të rrudhur. Stem bedrentsa brenda uritur, grooved, me gjethe në fund. Gjethet më të ulëta janë në rrënjë, gjithmonë me gjeth të gjatë dhe 3-5 palë e lë dhëmbëzuar, të cilat janë ndarë në lobes lineare-heshtak. Mesme gjethet janë dissected thellë. Lulëzuar kohë bedrentsa verës (korrik-gusht). Lulet e bimëve janë të vogla, rozë ose të bardhë. Frytet janë ngjyrë kafe, dvosim'yanka, lakuriq.

Vendi bedrentsa e rritjes - është Azia, Afrika, Amerika dhe Evropa. Shpërndarë bedrynets livadhet, shumë të lira, shpatet mirë-lit dhe shpatet, në mesin e shkurre në pyje dhe përgjatë rrugëve dhe kanaleve. Për atë, më të mirë të lirshme, e thatë dhe të mirë që warms tokën.

Cilat pjesë bedrentsa përdorur për të bërë ilaçe?
Materialet medicinale para janë kryesisht rrënjët bedryntsya. Ata janë korrur në pranverë dhe në vjeshtë. Rrënjët korrur edhe larë, prerë në gjysmave dhe të thata, së pari në zonat normale të ajrosura, dhe pastaj transferohen në tharëse të veçanta. Rrënjët e përgatitur mund të përdoren për të përgatitur teas dhe tinctures. Por trajtimi bedrentsom të jenë të kujdesshëm, sepse përmbajtja në furokumarynov të cilët janë duke kontribuar në fotodermatozu.


Pronat medicinale dhe zbatimit.
Infusions dhe decoctions bedrentsa posedojnë bën të dalë djersë, analgjezik, antiseptik, diuretik dhe laktohonnye pronën. Kundër dhimbje të fytit pije zierje fyt e kësaj bime. Fresh bedrentsa lëng do të zbardhet spote. Made e ekstrakteve bedrentsa janë vasodilating dhe agjentët antihipertensive, si ata mund të ndihmojnë me sarkomë. Aktualisht, vetitë shëruese të bimëve janë shqyrtuar, ndërsa e fundit figura bedrynets ka aktivitet antitumor.

Substancat e përfshira në këtë fabrikë mukozë krejtësisht hedh lëng dhe pështymë të ndihmojë për të ndarë, ata gjithashtu posedojnë pronat antipiretik. Bedrynets në praktikë homeopatik gjetur aplikim kundër dhimbje koke dhe nosebleeds. Gjithashtu, pronat e saj medicinale janë efektive në rivendosjen e të drejtës së traktit gastrointestinal.

Supë dhe tinktura e bëra nga rrënjët bedryntsya, e përdorur në mjekësi të pazakonta për të trajtuar sëmundje të ndryshme e veshkave, fshikëzës, sëmundjet e veshkave guri. Ilaçet nga pjesë të tjera të bimëve ndihmon me fyt ngjirurit e zërit dhe kollë.

Ne gjithashtu e dimë në lidhje me mrekullueshme anti-inflamator, expectorant, bën të dalë djersë, diuretik dhe pronat analgjezik bedrentsa. Supë e kësaj bime të përkryer ndihmon me bronkit, përdhes dhe dhimbje të fytit. Por bedrentsa lëng ndihmon me çrregullime nervore, sepse ajo ka veti qetësues. Më shumë lëng është përdorur për astmë, ascites, kollës së mirë dhe inflamacion.

Cilat janë përbërësit aktiv zuyazykaly bedrentsa pronat e shërimit?
Substanca Bedrentsa kryesore janë vaj esencial dhe pympynellyn hidhërim. Edhe përmbajtja e lartë e taninet dhe saponins. Kjo është në sajë të bedrynets e fundit ka veti expectorant.


Ilaçe Recipes me bedrentsa
Një zierje e rrënjët bedryntsya.
Rrënjët bedryntsya mirë bluaj. Merrni 10 gram materialeve medicinale të para dhe të shtoni një pintë ujë. Vihet në zjarr dhe vlim për rreth 15 minuta. Supë infused 1 orë pas heqjes nga të nxehtit. Pastaj tendosje ajo duhet të jetë, për këtë përdorim garzë. Ilaç që rezulton mund të aplikohet për 1/2 filxhan 4-5 herë në ditë. Ajo i ndihmon me gastrit, përdhes dhe gurët në veshka. Gjithashtu ajo mund të përdoret për gargling në pectoris dhe ndodhja e inflamacionit në mishrat.


Bedrentsa infuzion.
Në gjysmë litër ujë të derdh 15 g grimcuar rrënjët bedryntsya. Boil në një banjë me ujë për rreth 25 minuta dhe të lënë të mbush për 4 orë. Pastaj tendosje përmes napë. Pini 1/2 filxhan para ngrënies 3-5 herë në ditë. Ky mjet i ndihmon me tracheitis, bronkit, sëmundje respiratore akute, inflamacion dhe gurët e fshikëzës.

Tretësirë ​​e rrënjët bedryntsya.
Mirë copëtuar rrënjët bedryntsya (rreth 100 g) të shtoni 1/2 litër -th 70% alkool. Rrënjët duhet të këmbëngulin 2 javë. Pastaj infuzion i tendosje përmes napë. Një ilaç duhet të aplikohet 15 pika tri herë në ditë për inflamacion dhe sëmundje të tjera.


Çaj me rrënjët bedryntsya.
1 lugë Rrënjët thata grirë bedryntsya shtuar një çerek litër ujë të ftohtë. Vlim përzierje. Pini këtë çaj duhet të bronkit dhe astmë gotë 3 herë në ditë. Në çaj ju mund të shtoni mjaltin. Edhe kështu çaji mund gargarë ajo ndihmon kur kolliteni dhe dhimbje të fytit.

Aplikimi lëng të rrënjëve të bedryntsya.
Nga dip rrënjë bimore dhe lëng shtrydh në të një pecetë për të fshirë fytyrën 5-6 herë në ditë. Kjo do të ndihmojë të hequr qafe pika të moshës.