Pronat medicinale dhe aplikimi i elderberry


Elderberry (Sambucus) - i takon familjes zhimolostnyh ka formën e shkurre ose pemë të vogël, rrallë ndodh në formën e kullosa afatgjata. Pronat medicinale dhe Plaku zbatimi në praktikë mjekësore për shkak të disa veçoritë e përbërjes së saj kimike.
Elderberry, Sambuc (Sambucus nigra) - është një shkurre e lartë rrëgjuar ose pemë me lule të vogla të zbehtë ngjyrë krem, rrumbullakosura fruta lë purpurtë-zi me skajet bukura dhëmbë dhe janë erë të arsyeshme të pakëndshme; Si një bimë medicinale përdorur lule, gjethe, shoots, fruta, drithëra, leh dhe rrënjët.Në frutat e elderberry zezë përmban glukozë, fruktozë, acide falas, vitaminë C, taninet. Në manaferrat papjekur dhe e lë të përmbajë sambunihryn helmuese glycoside. Në gjethet e thara të formuara provitamin lule A. elderberry janë acetik, malic dhe substanca valerik acid mucous substancë parafynopodobnoe, naftës ngurta thelbësore, terpenes dhe glucoside dhe rutin, e cila ka një efekt bën të dalë djersë.

Elderberry thatë e parë përdoret për pije për inflamacion të gojës dhe fytit, mbytje dhe pika për banjot dhe fasha si një agjent antibacterial. Si anti-inflamator, astringent dhe expectorant përdorura infuzion bërë nga 1 tbsp. lugë lule dhe 200 ml ujë të vluar, të lënë për 20 minuta në një enë të mbyllur fort, atëherë filtruar. Si bën të dalë djersë infuzion duhet të jetë i dehur e nxehtë gjatë natës. Merrni një gjysmë gotë para ngrënies 3-4 herë gjatë ditës. Si një puding laksativ pije me manave të thata.

Vetitë medicinale janë rritur në përgatitjen e barnave për trajtimin e llojeve të ndryshme, nëse përdoret të freskëta dhe të thara elderberry frutash, fara dhe bimë në mënyrë të pavarur në vjeljen e bimeve.

Nëse kapsllëk përdorni infuzion e raportit elderberry kokrra të kuqe: 10 g fruta në 200 ml ujë të zier të ftohtë. Insistojnë 2 orë dhe filtruar. Pi një herë në ditë për 200 ml infuzion.
Si një diuretik janë infuzion të ngrohtë nga 1 lugë manaferrat thata elderberry zezë brewed në natën (në një termos) 400 ml ujë të valë.

Infuzion i frutave elderberry përmirëson sekretimit biliare, promovon përmbajtjen e zorrëve, rrit diuresis.
Në proporcione të barabarta përzier copëtuar leh dhe shoots rinj të elderberry zi. 30 g koleksion brewed 1 litër ujë të vluar, të qëndrojë për 5 minuta në ngrohje të ulët, hiqni dhe do të lejojë që të mbush 40 minuta, filter. Kjo supë është përdorur për diabet dhe edemë e prejardhje të ndryshme.
Supë nga 30 g rrënjë elderberry dhe 05l e ujit në formën e ngrohjes është përdorur për ujitje në sëmundje inflamatore e pelvikut. Trajtim për 2-3 ditë pas menstruacioneve.

Pronat medicinale e elderberry zezë përdorur në homeopati në faringjit, ethe, artritit dhe reumatizmi.

Racemosa Sambucus, i zakonshëm (hasemosa Sambucus) - shkurre degëzuar ose pemë jo të lartë me lule të bardha ose të gjelbër-verdhë, të mbledhura në dendur, buds vezak; fruta të kuqe të ndritshme, gjethet e formës komplekse me këshilla vuri, si një bimë medicinale përdorur lule, fruta, gjethet, leh, rrënjët ndonjëherë.

Përbërja kimike e elderberry kuqe kuptuar sa duhet. Fruta papjekur dhe elderberry lë të kuqe përmbajnë substanca shumë toksik se i zi, dhe inflorescences, manaferrat dhe gjethet gjetur vajra esenciale, taninet, acide organike, sheqerna, rutin, nevysyhayucha yndyror naftës dhe vitamina.

Për shkak të vogël të studimit, përdorimi i drogës në bazë të elderberry kuqe, kërkon kujdes të veçantë.
Si bën të dalë djersë, me dhimbje koke, ftohjet, astma dhe zgjidhje reumatizma ngrohtë të përgatitur me 2 teaspoons ujë lule Plaku kuqe dhe 250ml zier për 10 - 15 minuta, pini ngadalë me prishet vogla e 100 ml dy herë në ditë.

Nëse bronkit është infuzion shumë i mirë i grimcuar leh elderberry e kuqe, e cila është përgatitur për dy orë me 1 tbsp. l. leh copëtuar dhe 300 ml ujë të valë. Merrni një gjysmë gotë tri herë në ditë.

Manaferrat të freskëta të kuqe tretësirë ​​moshuar alkooli është i përgatitur, e cila përdoret për të compress ose osteokondroza protyran dhe artrit e etiologies të ndryshme, nxit pesë dhe deformimit të nyjeve. Infuzion është përgatitur në proporcion: 1 vëllimi i kontejnerëve qelqi tremujorit dhe 3 të katërtat e vodka, të mbuluar fort me një kapak dhe të insistojnë në një vend të errët për një muaj.

Plaku barishte, stinky (ebulus Sambucus) - një bimë shumëvjeçare që arrin një lartësi prej gjashtë metrash, është i ndryshëm nga të dy llojet e mëparshme të fuqishme, rrëshqanorët rhizome, lule janë të vogla, të mbledhur në çadra të mëdha, të bardhë, ndonjëherë me një nuancë rozë të errët anthers -red, bimë frutore të ketë një erë të pakëndshme, si një bimë medicinale përdorur rrënjët e bimëve.

Rrënjët elderberry barishtore gjenden taninet dhe e hidhur, saponins dhe inflorescences - vajra esenciale dhe amygdalin, irydoyidy dhe sheqer. Në të gjitha pjesët e bimës përmbajnë përmbajtje të lartë të substancave toksike.
Rhizome elderberry barishtore ka efekt bën të dalë djersë, diuretik dhe laksativ në mjekësinë popullore, ajo është përdorur në hidropizi. Tea bërë nga elderberry barishtore përgatitur me 1-2 teaspoons e rhizome grimcuar, derdhje 250 ml të ftohtë zier me ujë, pastaj ngadalë të sjellë një çiban dhe filtër. Pirja e rekomanduar jo më shumë se 200 ml në ditë.


Contraindication
Përdorimi i drogës në bazë moshuar nuk është e këshillueshme gjatë shtatzënisë. Trajtimi i fëmijëve nën 12 vjeç duhet të bëhet me kujdes, pas dozimin. Produkte që përmbajnë elderberry kanë një diuretik të fortë dhe efektet laksativ dhe janë kundërindikuar në enterocolitis ulcerative dhe diabetit insipidus. Metodat dhe doza e trajtimit duhet të konsultoheni me një mjek.