Pronat medicinale dhe aplikimi i rodhe


Rodhe - farë e keqe e familjes Aster, është i njohur si Burr, dhe bardana lopushnyk. Kjo ndodh kudo rreth strehimit në shumë të lira, kopshte, pyje, kufijtë e fushave, rrugëve. Më të bien rrënjët korrjes apo bimë vjetor në pranverë - një rrënjë të dy-vjeçare. Ndonjëherë praktikë klinike duke përdorur gjethe dhe fara. Në rrënjë rodhe përmban polysaccharide inulin, vajra esenciale, flavonoids, alkaloide, taninet, mund të gjendet në gjethet e acid Askorbik, carotene, mukusit në fara e shumë vajra yndyrore dhe glycosides. Nga rrënja e saj rodhe veprim është ekuivalente me importuar nga rrënjët jashtë sarsaparyllы. Pronat medicinale dhe zbatimi i rodhe ju të mësoni duke lexuar këtë artikull.


Shumë njerëz hanë rrënjë rodhe - ata janë të ngrënshëm. Ata janë ngrënë të freskëta, përdoret në vend të patate në supave, shtohet në burgers dhe madje pjekur. Lë të rinj janë ngrënë në salads, supave dhe patate pure.

Por përdor më të popullarizuara rodhe kurs në mjekësinë popullore. Përdorimi i saj dhe pozitive provua përfundimisht në një fazë të hershme të diabetit, përdhes, reumatizmi, artrit, për infeksionet e traktit të sipërm respirator - bronkit, pneumoni dhe kollë e çdo origjinës. Pronat medicinale e rodhe përdorur për të trajtuar sëmundjet e traktit gastrointestinal - gastrit, ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, si dhe mosfunksionimi i zorrëve, mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.


Sipas disa të dhënave shkencore ne e dimë se freskët rrënjë rodhe posedon pronat e shërimit se lëng të thatë dhe të freskët ofron një ndikim të vlefshëm në trup. Rrënjë rodhe, brewed në qumësht shtëpi të përdorur për të trajtuar diatez e fëmijëve në shumë sëmundje të lëkurës, dhe madje edhe lëkurën tuberkulozit.

Përdorimi i inflorescences zierje rodhe kancer gastrik jep një rezultat pozitiv. Nëse çrregullime metabolike, të gurëve të tëmthit dhe pancreatitis kronike vërejtur ndryshime për të mirë. Rrënjë zierje thatë me mjaltë është përdorur si një diuretik. I njëjti mjet ka veti bën të dalë djersë.


Paketa e bëra nga supë me gjethe të freskëta përdoren për dhimbje të përbashkët, mastitit, zgjatura shërimin e plagëve, ulcerat në lëkurës, djegiet, ekzemë, hemorroide, callouses, skrofull, seborrhea, fytyre, abrasions. Gjethe të freskëta përfundoi nyje, në kohën e inflamacionit, ato gjithashtu vënë në radiculitis. Kur dhimbje koke dhe migraines gjethe të freskëta është aplikuar në kokë. Erizipelë trajtohet gjithashtu me gjethe rodhe, pas brushing krem ​​e tyre.

Në skuqjen alergjike kremra të dobishme të zierje e rrënjë rodhe, me humbjen e tërë trupit duke përdorur dush. Burns dhe ekzemë finely copëtuar gjethe të freskëta dhe rrënjët janë të ziera në gjalpë natyrore dhe smeared plagët e saj.


Janë të detyruar të qëndrojnë në pronat kurative e rrënjë rodhe, të përdorura në cosmetology. Kjo është një nga mjetet juridike më të mira për të trajtuar zbokth dhe forcimin e flokëve nga jashtë në rënie. Supë rubbed në rrënjët e flokëve, pije e tyre pas larjes së kokës, përdorni vaj.

Përdorimi i rodhe në sëmundje të ndryshme
Përdorimi i rodhe në pacientët me arthrosis, përdhes, reumatizmi
2 tbsp rrënjë rodhe zier në 05 litra për 15 minuta, pastaj të këmbëngulë 45 minuta, tendosje dhe të marrin një lugë gjelle për orë para ngrënies 3-4 herë në ditë.


Përdorimi i rodhe kapsllëk
1 lugë Fara rodhe derdh një gotë me ujë, të sjellë një çiban dhe vlim për 5-7 minuta. Pastaj të filtruar dhe të pini këtë dozë gjatë gjithë ditës në gllënjka të vogla.

Përdorimi i diabetit rodhe
1 tbsp copëtuar rrënjë rodhe derdh 05 litra ujë të valë dhe vlim për 15 minuta në ngrohje të ulët. Pastaj tendosje supë dhe për të marrë 70 ml tri herë në ditë para ushqimit.

Bimët mjekësore - rodhe nuk është helmues, por këto doza ende duhet të ndjekin. Nuk rekomandohet njerëzve rodhe me intolerancës individuale.