Pronat medicinale dhe aplikimi i magnolia kineze


Lemongrass kineze - është një hardhi e gjatë dhe e bukur që arrin një gjatësi prej 15 metrash. Ajo rritet në pyll e Lindjes së Largët. Duket si një rrjedhin prej druri, mbuluar me gjethe jeshile. Gjatë vjeshtës manaferrat të fillojnë të piqen. Manaferrat janë të kuqe të ndritshme. Ajo shije të hidhur, ata janë të thartë. Ata hanë ato me mjaltë ose sheqer. Në qoftë se kjo fabrikë bluaj, ajo fillon të erë si limon, për shkak të asaj që ai e quajti dhe limon. Peel e manave - ëmbël, dhe mishi - kosi, fara e hidhur ose astringent. Gatuar me drogë lemongrass janë shije të kripur. Le të shikojmë në shërimin pronat dhe Magnolia aplikimit mjekësisë kineze.


Bimët Përbërja
Në përbërjen kimike të manjolës janë lignans, të cilat kanë një gamë të madhe të aktivitetit biologjik. Shumë shkencëtarë besojnë se këto substanca Lemongrass blerë pronat e mëposhtme terapeutike: antioxidant, protyvoopuhlevoe, antifungal, tonik, antimicrobial dhe anti-inflamator. Lemongrass është quajtur edhe adaptogen, si lignans që janë në të, të stimulojë sistemin qendror nervor.

Adaptogens - një substancë të veçantë. Në kushte të rënda (me tendosje mendore dhe fizike, kushte ekstreme ose kur ndryshimit të shpejtë të klimës), ata e përforcojnë stabilitetin e një organizmi të gjallë. Në mjekësinë popullore, adaptogens kanë qenë prej kohësh përdoret si një mjet për parandalimin. Nëse rregullisht përdorni këto substanca, ato kanë një ndikim pozitiv në shëndetin e njeriut. Personi bëhet më rezistente ndaj sëmundjeve të rënda. Prandaj, magnolia kineze hardhi quajtur ilaç për njerëz të shëndetshëm.


Në manaferrat e kësaj bime përmban shumë acide organike (limoni, tartaric dhe Maliçin Si pjesë e frutave është një numër i madh i vitaminave E dhe C dhe pektin dhe sheqer, tanin (taninet), flavonoids -.. Catechins dhe anthocyanins Këto substanca kanë antioxidant shumë të fortë pronat.

Në të gjitha pjesët e lemongrass vajra esenciale janë të pranishëm. Fara përmbajnë vaj të përbërë nga acide yndyrore të pangopura. Për përbërjen minerale të magnolia kineze hardhi është e pasur, por më shumë mikro - dhe macronutrients përfshira në vaj (bakër, kalium, mangan, kalcium, krom, nikel, alumin, jod, zink). Përveç kësaj, selen, kobalt, magnez, hekur, stroncium, barium dhe molibden. Në Schisandra manaferrat përmbajnë sasi të larta të selen, jod dhe kalium. Substancat toksike në atë atje.


Pronat medicinale, indikacione për përdorim
Për herë të parë magnolia kineze hardhi, si një ilaç, ajo është shkruar në shekullin e tretë para Krishtit në traktatet lindore. Ndërsa mjekët tashmë e dinte se lemongrass heq lodhjen dhe pije freskuese. Ka pasur një perceptim se lemongrass ndihmon për të përmirësuar vizionin në errësirë. Në kohën tonë, shkencëtarët kanë treguar se trupi lemongrass përmirëson rezistencën ndaj sëmundjeve të ndryshme, përshpejton rigjenerimin e lëkurës, normalizes metabolizmin, forcon reflekset.

Mjekët përshkruajnë njerëzit Lemongrass të cilët janë duke përjetuar lodhje për shkak të sëmundjeve infektive, si dhe prania e shërimit ulcerat deje dhe plagët. Ajo është përshkruar gjithashtu nën reduktuar sistemit kardiak ton, hipertension, efikasitet të dobët, tretje ngadaltë, dobësi muskujve të butë dhe skeletik.


Lemongrass është djegur shkëlqyer yndyrë ekstra, përmirëson punën e frymëmarrjes dhe sistemin e tretjes, heq depresioni, përmirëson metabolizmin e karbohidrateve. Gjithashtu madhe ndihmon me stres, anemi, bronkit, tuberkulozi dhe astma. Lemongrass rikthen energjinë vitale të njeriut, heq hangover stabilizon gjumë rejuvenates qelizat e trupit, duke stimuluar punën e tyre.

Më shumë magnolia kineze ilaçe janë përdorur në dermatologji në sëmundje të tilla si alopecia, vitiligo, vasculitis, allerhodermatoz, planus liken, virale dhe dermatit cistike. Ajo stabilizon metabolizmin e punës, forcon imunitetin dhe të rezistencës. Kështu, ajo ndihmon trupin të luftuar një shumëllojshmëri të sëmundjeve. Përdorimin e drogës MAGNOLIA gjatë javës, ju do të shihni se si performanca juaj është përmirësuar, stabilizuar fle si ju do të mendoni në mënyrë të qartë.


Me dobësi, lodhje, të qenët i përgjumur, reduktuar kapacitetin e punës, depresioni dhe tretësirë ​​asthenic sindroma e manave të magnolia kineze hardhi përdorura para ngrënies dy herë në ditë 20 pika. Ky ilaç është marrë në qoftë se ju kanë rritur tendosje mendore ose fizike kur punojnë në kushte ekstreme. Në raste të veçanta, ju mund të rrisë dozën për 35-40 pika.

Metodat për përgatitjen e barnave në bazë të magnolia kineze
Tretësirë ​​kineze magnolia është shitur në farmaci, ose ju mund të përgatisë veten: të marrë 20 g manaferrat thata Schisandra dhe 100 ml të alkoolit. Tjetra, manaferrat duhet të grimcuar, derdh në një shishe qelqi të errët dhe i mbushur me alkool, të mbyllura fort. Pyetni errësirën e 7-10 ditë në temperaturë dhome. Shishe duhet shkundur rastit. Pas kësaj infuzion, shtrydh manaferrat dhe të lënë për dy ditë, pas përsëri thahet. Tani tretësirë ​​duhet të jetë transparent. Kjo tretësirë ​​është përdorur si një vitaminë, jetëdhënës, tonik, përmirëson sistemin nervor dhe imunitar.


Recetë tretësirë ​​magnolia kineze fruta hardhi duhet të bluaj në një tas druri më 10 dhjetor. fruta të bimëve të thata, i hedh ato në një enë smalt dhe derdh një gotë me ujë të vluar, të vënë vegla në zjarr. Pas valë të hequr infuzion, cool, tendosje dhe shtrydh manaferrat. Merrni dy herë - tri herë në ditë për 1 st. l. 30 minuta para ngrënies.