Pronat medicinale dhe dorëzonjë aplikimit


Manaferrat dorëzonjë - një burim i vlefshëm i vitaminave dhe mineraleve. Në dorëzonjë përmban vitamina A, C, B, fruktozë, acide organike. Përmbajtja e vitaminës C nuk është kivi inferiore dorëzonjë dhe limon. Nga numri i elementeve të rëndësishme minerale të tilla si magnez, natrium, manaferrat dorëzonjë nuk e di se rivalët midis manaferrat, dhe numri i dytë vetëm për Kastrati kaliumi. Nga elementët gjurmë në dorëzonjë përmban mangan, silic, bakri, zinku, alumini, jod, barium. Tani le të marrin në konsideratë se çfarë pronat shërimin e dorëzonjë dhe përdorim në mjekësinë tradicionale.


Korrje e materialeve medicinale të para.
Pronat medicinale të ketë jo vetëm manaferrat e dorëzonjë, por buds, gjethet, lulet, degët dhe leh e këtij shkurre.
Gjethe dhe lule zahotovlyayutsya gjatë lulëzuar, e thatë në ajër të hapur në hije dhe do të ruhet në një vend të thatë.
Degët e rinj gjithashtu zahotovlyayutsya gjatë lulëzuar. Degët lidhin fshisave si të vogla dhe të varur të thatë në papafingo. Pas tharjes, ata mund të ruhen për dimër.
Leh është korrur në fillim të pranverës, të thata në furrat në temperatura deri në 45 ° C dhe të ruhen në një vend të thatë.

Manaferrat dorëzonjë janë tharë në furrë ruse ose në hije. Por, për ruajtjen maksimale e pronat medicinale e manave fshij mirë me sheqer, të ngrira ose të konservuara.

Pronat medicinale e dorëzonjë.
1. Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave, manaferrat dorëzonjë janë përdorur për lodhje, anemi dhe ul oreksin si agjent antipiretik në shtetet me temperaturë si një diuretik për edeme e origjines kardiak.
2. manaferrat dorëzonjë forcojnë muret e enëve të gjakut, forcimin e imunitetit, të reduktojë shprehjen e atherosclerosis, të stimulojë aktivitetin e traktit gastrointestinal, me efekt antineoplastik, pengon plakjen e qelizave.

3. Manaferrat dorëzonjë cores më të dobishme dhe presionin e lartë të gjakut, si ato të stabilizuar presionin e gjakut. Presionin e lartë të dhemb shumë gra shtatzëna, si dhe përdorimi i drogës në këtë periudhë nuk është e dëshirueshme, 2-3 lugë dorëzonjë, pure me sheqer, ngrënë çdo mëngjes pa paragjykime. Kështu, ndërsa gji, kur mjekimi duhet të vidyazykatysya, dorëzonjë mund të përballen me shumë sëmundje.
4. Pektin përfshira në manaferrat e dorëzonjë, hiqni nga kripërat e trupit të njeriut të metaleve të rënda.

5. dorëzonjë Veçanërisht të dobishme në sëmundjet e mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit. Manaferrat dorëzonjë trajtojnë Ulçera duodenale ulçerë 12 dhe gastrit. Për të hequr sulmet e dhimbjes në mëlçi dhe fshikëz fshikëz e tëmthit duhet 2 lugë dorëzonjë, pure me sheqer, llokoçis në një filxhan çaj të nxehtë, pastaj pije atë në gllënjka të vogla. Një 10-15 manaferrat dorëzonjë mund të lehtësojë urth.
6. Dorëzonjë është e rekomanduar për të marrë një ditë agjërimi në çrregullime metabolike, trashje. Berries dorëzonjë janë të dobishme në diabetit tip II dhe sëmundjeve të nyjeve.

7. Lëng nga fruta të freskëta ka plagë-shërimit pronat, ajo trajton sëmundje të ndryshme të lëkurës: psoriasis, plagë, ekzemë, herpes. Në mënyrë që të arritur rezultatin e dëshiruar, ju duhet të lyej zonat e prekura të lëkurës brenda 2 javësh.
8. decoctions dhe infusions e lule dorëzonjë dhe gjethe kanë anti-inflamator, decongestants dhe pronat antimicrobial. Ata janë marrë me gojë në sëmundjet e veshkave dhe traktit urinar, diarre, edemë. Këto infusions mund të lani sytë me konjuktivit dhe gargarë me anginë.

9. Infusions leh dhe degët e dorëzonjë përdorur për inflamacion të zorrës së trashë, ënjtje, të larë plagët, përdoret për gargarë për ftohjet, të trajtuar djegiet. Banja me degët e rinj janë paraqitur në përdhes, sëmundjet e lëkurës, reumatizma. Degët dhe leh zierje dorëzonjë ka veti të forta diuretik. Degët supë janë përdorur për të forcuar dhe të rriten flokët.

Dorëzonjë aplikimit, receta e mjekësisë tradicionale.
Dorëzonjë si një ilaç ju mund të merrni vetëm në një formë të freskëta apo të përpunuara, por ju mund të gatuaj me një shumëllojshmëri të drogës. Si duhet të përgatisë dhe të përdorin teas medicinale dhe ekstrakte të dorëzonjë?


Infuzion i manave të dorëzonjë.
1. Për të normalizuar presionin e gjakut, gastrit me aciditet të ulët, migrenë, kolit, anemi: të marrë 50 g manaferrat thata ose të freskëta, derdh 500 ml ujë të vluar dhe të lënë për 2-3 orë në një termos. Merrni 50-100 ml 2-3 herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet.
2. ftohjet Si antipiretik: Merrni 3 tbsp Manaferrat, pure atyre një shtyp prej druri dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Mjet insistojnë 20 minuta dhe do të marrë 2-3 herë në ditë para ushqimit.

Infuzion të lë dorëzonjë.
Në sëmundjet e veshkave dhe fshikëzës, me diarre, edemë dhe dhimbje në traktin gastrointestinal, të marrë 3-4 lugë copëtuar lugë të freskët ose 1 Gjethet e thata dorëzonjë, derdh 200 ml ujë të vluar dhe mbush për 2-3 orë, pastaj thahet. Merrni 2-3 lugë 2-3 herë në ditë para ushqimit. Ky ekstrakt mund të përdoret për të larë plagët ose gargling.

Leh zierje dorëzonjë.
1. Kur kolit dhe ënjtje: Merrni 1 tbsp leh grimcuar dorëzonjë, pour 1 filxhan ujë të ftohtë dhe vlim për 15 minuta në ngrohje të ulët, pastaj tendosje dhe për të marrë 1 tbsp tri herë në ditë 30 min para ushqimit.

2. Për të larë sy dhe gargarë: Merrni 2 lugë leh grimcuar dorëzonjë, pour 1 filxhan ujë të ftohtë dhe vlim për 15 minuta në ngrohje të ulët, tendosje pas.