Pronat medicinale dhe aplikimi i kadife Amur


Amur kadife - një pemë shumëvjeçare me një kurorë shumë të mirë zbukurime. Pendor lë me kadife Amur aromë të veçantë që mund të ndihet, fërkim lë në duart e tyre. Çdo copë e kadife gjithashtu përmban dhjetë flavonoids, një shumëllojshmëri të pasura me vitamina, vajra esenciale dhe taninet. Paqëndrueshme të përfshira në një letër kryen veprime antimicrobial dhe vaj esencial, së bashku me pronave antimicrobial, gjithashtu ka antiseptik dhe protyvohelmyntnыmy.
Trungu ka një të butë kadife Amur tape mbuluar - kadifeje në të prekur, leh lehta gri. Lule në pemë të vogla me madhësi, unisexual, të mbledhura në tufë lulesh. Petals e lule me ngjyrë të gjelbër. Frutat Amur kadife të zezë, me shkëlqim dhe paksa të ngjashme me një top. Lulëzuar pemë fillon me fillimin e verës, dhe frytet e saj piqen nga fundi i verës në fillim të vjeshtës. Phellodendron amurense në mjekësi jokonvencionale përdoret në formën e decoctions dhe infuzione lulesh, gjethe dhe lëvore. Le të konsiderojmë se çfarë pronat e shërimit dhe përdorimin kadife Amur në mjekësinë tradicionale.Pronat medicinale dhe aplikimet Amur kadife.
Leh supë dhe fryt i kësaj peme është përdorur në pleurit, tuberkulozi pulmonar, pneumonia dhe diabetit. Astringent supë, deodorant, anti-inflamator dhe pronat antipiretik. Në sëmundje të ndryshme të lëkurës përdorur një zierje e leh Phellodendron amurense.
Për trajtimin e dizenteri, sëmundjet e gojës dhe stomakut aplikuar tretësirë ​​e pemëve frutore. Kur nefrit dhe lebra efektive leh zierje Amur rinj kadife.

Shkencëtarët kanë kryer shumë eksperimente dhe arriti në përfundimin se të gjitha barnat e bëra nga kadife Amur, të ulur presionin e gjakut, kanë pronat këpurdhëvrasës. Gjithashtu, Amur kadife rrit rezistencën e tumoreve, sarkomë dhe hematoma.

Pronat medicinale dhe zbatimi i frytet e kadife Amur.
Përdorni fruta Phellodendron amurense ndihmon në zvogëlimin e niveleve të sheqerit në gjak.
Frytet e kësaj peme përmban rreth 8% të vajrave thelbësore. Ata të çojë në metabolizmin normale, të nxitur normalizimin e pankreasit. Pronat medicinale e frutave kadife Amur lejuar për përdorimin e tyre në trajtimin e ftohjet dhe gripit.

Gjithashtu, frytet e kësaj peme janë përdorur në diabet. Ata marrin 3-4 copë çdo ditë, në mëngjes në një stomak bosh. Gjatë fruta pritjes, në çdo rast, nuk do të pinë ujin e tyre dhe lëngjeve të tjera. Ata kanë nevojë për rozkushuvaty dhe përtypur. Ne trajtimin e diabetit të marrjes së përditshme të frutave, ndryshe efekt terapeutik pritet do të jetë. Nëse ju merrni frutave kadife Amur çdo ditë për gjashtë muaj, niveli i sheqerit në gjak bie në normale.

Në trajtimin e ftohjet dhe gripit fruta Amur kadife përdoren si më poshtë: në mbrëmje para se të shkojnë në shtrat duhet të marrë 1-2 copa të frutave. Ata duhet të bëj apo të mbajë në gojë për disa minuta. Kjo fruta hap do të jetë e mjaftueshme nëse sëmundja sapo ka filluar, dhe në qoftë se sëmundja merr një kohë të gjatë, kjo metodë duhet të përsëritet disa herë.


Pronat medicinale e frutave dhe kadife efektive në presionin e lartë të gjakut. Për gjysmë ore para një vakt duhet të merret 1-2 copa të frutave në ditë.
Megjithatë, pavarësisht nga shumë vetitë shëruese të fruta kadife Amur, ka disa Kundërindikimet për përdorimin e tyre:
- Fryti i kësaj peme përmbajnë disa substanca që në numër të madh janë në gjendje të dëmtojnë shëndetin e njeriut, dhe për këtë arsye më shumë se 5 copë e frutave gjatë ditës nuk mund të marrë;
- fëmijët e vegjël nuk e marrin kadife Amur fruta;

- përdorimi i pemëve frutore mund të zhvillojë alergji;
- aplikimi i frytet e kadife Amur nuk mund të pini kafe, çaj të fortë, alkoolit, dhe pirja e duhanit është e kundërindikuar gjithashtu.

Pronat medicinale dhe kore aplikimi kadife Amur.
Lëvore i Amur kadife janë përdorur si agjent anti-inflamator dhe antipiretik për sëmundje të ndryshme.
Pronat medicinale e lëvoren e pemës janë efektive në dizenteria dhe inflamacion të zorrës së trashë. Në sëmundjet e mushkërive, pleurë, lodhje dhe hepatiti infektive është aplikuar infuzion nga leh e Amur kadife gjethet e së njëjtës pemë.

Leh zierje është përdorur në Tibet mjekët popullore që të rekomandojë atë për njerëzit me limfadenopati, sëmundje të veshkave, artritit, dermatit alergjik. Kur ascites aplikuar tretësirë ​​e leh kadife.

Në plagëve kirurgjikale leh është përdorur kadife. Për përgatitjen e një medikamenti duhet të marrë 100 gram lëvore dhe mbush atë në 05 litra ujë i distiluar. Pas infuzion 2-ditore duhet të vihet në zjarr dhe ngrohje. Pastaj derdh në një shishe, e vënë atë në një tenxhere të madhe dhe vlim për gjysmë ore. Pas kësaj, anija duhet të shtoni 15 g të acidit borik dhe 5 g novokaina. Të gjitha vlim për 10 minuta. Infuzion terapeutik është gati. Tani duhet garzë, e cila duhet të përshkojnë marrë infuzion. Pastaj garzë ngjyhet duhet të zbatohet për plagë, dhe së shpejti ajo do të jetojë.


Recipes produkteve medicinale në Amur bazë kadife
Leh supë (përdoret si cholagogue).
Merrni 10 g leh thatë pluhur dhe derdh 200 ml ujë të vluar, vihet në zjarr për 15 minuta. Pastaj ftohtë dhe tendosje. Supë mjekësore duhet të pini në ditë në 3 doza të ndara.
Tretësirë ​​e lë (të përdorura në hepatit kronik dhe cholecystitis).
Merrni 30 gram gjethe të thata dhe derdh 200 ml alkool (70%). Mbush për rreth 14 ditë, pastaj tendosje. Infuzion duhet të merret çdo ditë, 15 pika para ngrënies, tri herë në ditë.

Infuzion i lë (përdoret për të përmirësuar tretje).
Merrni 30 gram gjethe të thata, derdh një gotë me ujë të zier. Mbush këtë masë për 2 orë. Pas ikjes dhe shtrydh. Mjekësi marrë infuzion para ngrënies, tri herë në ditë, në 3 lugë