Pronat medicinale dhe zbatimi i thatë në mjekësinë tradicionale


Ne të gjithë e dimë se rrush janë të prodhuara nga tharja e rrushit në një mënyrë të caktuar. Dhe në përgjithësi, mund të themi se rrush të thatë - kjo është e njëjtë rrushit, vetëm në gjuhën turke. Ekzistojnë katër lloje të thatë: rrush të lehta të vogla të marra nga rrushi të bardhë dhe të ëmbël e gjelbër me varieteteve të tjera - me fara, të mëdha, mishi dhe e ëmbël; blu të errët, vuri përballë; Vetëm një kockë, të mesme e gjelbër ulliri. Më ushqyese dhe të shëndetshme është konsideruar rrush të errëta. Ky artikull ju ftojmë që të marrin në konsideratë pronat terapeutike dhe aplikimet e rrush në mjekësinë tradicionale.


Kalorive dhe përbërja e rrush të thatë
Kalori thekson jo të ulët. Në 100 gram. produkt solli 270-300 kalorive. Në Izium përmban shumë karbohidrate të dobishme janë acide organike, fibra dietike, proteina, një yndyrë pak. Në varësi të varietetit të rrushit, të pasura me vitaminë përbërjen thekson: vitamina A, C, E, H, B, beta-carotene; elementët gjurmë - zink, selen, hekur, mangan, bakër.
Rrush të thatë janë shumë të pasura me kalium, aq i mirë për veshkat dhe muskujve të zemrës metabolizmin e në lëkurë dhe në transmetimin e impulseve nervore, mirëmbajtjen e përbërjes normale të gjakut. Në sajë të acidit nikotine, pjesë e grupit vitaminës, rrush zbut, që rregullojnë sistemin nervor.


Shërimi pronat e rrush të thatë
Rrush i thatë ka shumë prona medicinale. Përmend e rrushit të thata, të cilat shëroi të sëmurët dhe të ushqyer të dobëtit, gjendet ende në dokumentet e lashta greke. Për shkak të pranisë së kaliumit, rrush të thatë mund të përdoret për të helmuar dhe ënjtje, posedojnë diuretik, ajo promovon sekretim i lëngjeve të tepërta dhe toksinave.
Jetë i sigurt që të përfshijë rrush në dietën tuaj, nëse vuani nga sëmundjet kardiovaskulare dhe çrregullimeve të sistemit nervor. Llojet e ndryshme të rrush të ndihmojë në sëmundje të ndryshme. Për shembull, për të lehtësuar gjendjen në sëmundjet e fshikëzës dhe veshkat ndihmë rrush pafarë, mund te kuroje dizenteri dhe varieteteve të gurit. Përdorni atë jo vetëm mjekësore, por edhe si një masë parandaluese - ajo është e dobishme në dobësi dhe anemi, dhe heq acarim.

Përfshira në Izium acide organike kanë pronat antioxidant dhe antibacterial, kështu rrush përdorimit ndihmon mbajtur të shëndetshëm dhëmbët dhe mishrat. Për më tepër, rrush e shijshme dhe kjo është sheqeri mjaft e natyrshme, kështu që kur një dëshirë për të ngrënë tortë apo karamele, më mirë polasuyte tyre. Megjithatë, ndiqni ekuilibrin - mos hani rrush të thatë një ditë mbi 50-70 oz.
Për gratë shtatzëna rekomanduar një kombinim të thatë, arra dhe kajsi të thata, siç është mungesa e zakonshme e hekurit dhe minerale të tjera, është shumë e dëmshme për fetusin. Dy herë një grua shtatzënë ka nevojë dhe kalcium, i cili është aq shumë në Izyum, për këtë çështje, dhe kalium, i cili ndihmon presionin e ulët të gjakut dhe të shpëtoj nga edemë.


Përdorimi i thatë në mjekësinë tradicionale
Për të forcuar muskujt e zemrës, disa ekspertë këshillojnë për të përdorur rrush si vijon: Merrni 2 kg rrush vuri përballë, ai merr përsipër, pije dhe obsushit. Së pari ju duhet për të ngrënë një kilogram rrush të thatë (natyrisht, jo për një ditë -. Me stomak bosh në mëngjesin e 40 rrush për gjysmë ore para mëngjesi Pastaj në zvogëlimin e dytë hani një kilogram - Dita 1 40 copë, 2 - 39 copë dhe kështu ngadalë të sjellë një rrush i thatë. Kryerja e parandalimit të tillë mund të jetë dy herë në vit.


Zierje e rrush të thatë
Kjo zierje është marrë me një kollë të fortë, presion të lartë të gjakut, dhimbje të fytit, sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes. Për shembull, në pneumoni, bronkit, hipertension, grimcuar 100 gram. rrush të thatë, derdh një gotë me ujë dhe për të mbajtur për ngrohje të ulët për 10 minuta. Pastaj filtruar dhe shtrydh. Supë duhet të merren katër herë në ditë për një filxhan të tretë.
Kur kolliteni dhe supë të ftohtë përdoret rrush dhe qepë, e cila është provuar ilaç popullore. 100 gr. rrush copëtuar ujë dhe të veprojë zier si në recetë e mëparshme. Një lugë gjelle me lëng qepë shtoni supë tendosura. Merrni 3 herë në ditë për një gjysmë gotë derisa gjendja nuk përmirësohet.


Thekson aplikim në trajtimin e liken
Për trajtimin e rrush liken prerë ata në gjysmë dhe të fshij lëkurën e prekur. Edhe pas herë të parë ju mund të shihni një përmirësim të dukshëm.

Thekson aplikim në sëmundjet e traktit gastrointestinal, mëlçisë dhe në trajtimin e etheve
Kur problemet lidhur me traktin gastrointestinal, si pas një sëmundje, dhe të marrë një zierje e rrush, Kastrati dhe kënaqur. Përbërësit e nevojshme: një gjysmë filxhan rrush të thatë dhe Kastrati, 40 oz. mjaltë, 250 gr. tërshëra, 15 litra. uji. Rrush të thatë dhe tërshëra janë të renditura mirë dhe lahen, shtoni Kastrati, e plotësoni atë me ujë të ftohtë dhe vihet në zjarr. Sjellja e një çiban, supë duhet të hiqen dhe të vënë në një vend të ngrohtë për tre orë, pastaj tendosje dhe shtoni mjaltin. Pije merret tre herë në ditë në formën e nxehtesise.

I lehtë rrush choleretic pronës mund të përdoret dhe supë e saj përveç trajtimin e njerëzve që vuajnë nga urth, vjellje, belching për shkak të stagnimit të biliare. Gjysma rrush filxhan pafarë të derdh një gotë plot me ujë të zier të ftohtë, pastaj ngjyhet brenda natës. Infuzion është e rekomanduar për të pirë në një stomak bosh në mëngjes, hani rrush. Pastaj rreth dy orë duhet të shtrihen në shtrat me një shishe të nxehtë me ujë nën anën e tij të djathtë. Procedura kryhet një herë në javë. Kursi i trajtimit është një muaj - duke rezultuar në kanalet hepatike pastrohen, bile tepërt lë fshikëz e tëmthit.


Contraindication
Megjithatë, pavarësisht nga përfitimet, rrush ka contraindications saj. Ajo është e kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga obeziteti, Ulçera duodenale dhe stomak, dështimit akut të zemrës, turbekulozi aktiv dhe enterocolitis. Nuk është e rekomanduar dhe diabetit. Megjithatë, në qoftë se ju dëshironi, ju mund të hani disa rrush, më parë povaryv atyre pak rreth ngrohjes ulët. Atëherë nuk do të jetë më pak sheqer, dhe shumë substanca të dobishme me të mbeten.