Pronat medicinale zambak


Ajo ka qenë prej kohësh i njohur Flower madhështore pyjore - lily. Tregime Shumë zanash, histori e legjenda për të bërë në njerëz. Megjithatë, pavarësisht nga popullaritet të lartë, vetëm në 1861 zyrtarisht hyri në mjekësi lily. Kjo ndodhi pas një aplikim të suksesshëm në trajtimin e Botkin Me P, i cili shkroi gazeta mjekësore Moskës. Zambak të luginës emrin e saj zyrtar shkencor në latinisht (Lilium convallium) ishte në 1737, kur shkencëtari i famshëm natyrore suedez Karl Lineus pari publikuar përshkrimin e parë të zambakëve, emri latinisht do të thotë "zambaku i luginave." Ky publikim do të adresojë se si për të përgatitur ilaçe dhe pronat medicinale lily.


Kjo bimë shumëvjeçare - banor i pyjeve. Lulëzuar lily maj (për të cilat ai ka marrë emrin) lule të vogla aromatik, formuar si një zile.
Njihuni me bimë të rralla të tilla si zambakëve mund edhe pyje në Moskë. Megjithatë, jo shumë e dinë në lidhje me vetitë shëruese të luleve pyjore.
Në përbërjen kimike të zambakut të luginës janë substanca të tilla si glycosides kardiake dhe sheqer. Kjo e bën pronat e saj të lartë medicinale.

Pronat medicinale zambak
Lily përdoret në mjekësinë popullore për të trajtuar sistemin nervor dhe aritmi. Lulet dhe gjethet e zambakëve mund të trajtohen me stres fizik dhe neuroses kardiak. Pluhur marra nga rrënjë bimore, përdorimin e etheve. Në mjekësinë kineze është përdorur shpesh në sëmundjet kardiovaskulare.


Medikamente janë të bazuara në lule të përdorura në mjekësinë moderne në trajtimin e dhimbje koke, hidropizi, epilepsi. Nëse ju bëni dush reumatizma e supë.

Megjithatë, të gjitha pronat e dobishme e bimëve, zambak i trajtimit mund të dëmtojë. Përgatitjet zambakëve bazë janë kundërindikuar për përdorim në sëmundjet e mëlçisë dhe veshkave, në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Ilaçet duhet të merret vetëm me recetë, rreptësisht duke respektuar dozen. Dhe gjithmonë mos harroni se të gjithë e zambakëve janë helmuese dhe gjithmonë duhet të lajnë duart pas prekur bimore.


Metodat për përgatitjen e produkteve të bazuar në lily

Tretësirë ​​alkoolit.
Për të përgatitur nevojshme për të mbushur një shishe me lule të freskëta zambak 34 Dhe hudhni mbi "supet" holluar alkool ose vodka, dhe pastaj këmbëngulin 2 javë në vend të errët. Merrni 3 herë në ditë në 10 pika 1 lugë gjelle ujë të valë.

Nxjerrjen e ujit.
Për infuzion zambakëve të ujit duhet 1 lugë gjelle e gjethet e thara dhe lule të këmbëngulë në një gotë me ujë të vluar për 6 orë.

Një e ftohtë e fortë mund të thith pluhur nga njëpasnjëshëm, të thata lule zambak.

Zambak Aplikimi me aritmia.
Ju duhet të marrë një lugë çaji me lule zambak, derdh 150 ml vodka dhe le të qëndrojë për 7 ditë, pastaj të filtruar infuzion. Përdorim brenda 14 ditë në 15 pika 3 herë në ditë. Kur ju të merrni duhet të monitorojë shkallën impuls.
Duke ulur normën e zemrës për 50 rrahje në minutë duhet të ndalojë përdorimin e ilaçeve për disa ditë.

Rritje zambakëve.

Lily është bimë Hije, kështu që ajo duhet të jetë rritur në strehuar nga dielli, drita, zonat me lagështi dhe të lirshme të tokës pjellore.
Segmente Përhapja rrënjët zambak. Për ta bërë këtë, të marrë 6-8 copa e gjatësi rizomat sms terminalit të shumta burbuqe. Para se të hipnin në një sipërfaqe rreth 2 kg bërë pleh organik rotted ose përzierje plehrash torfoperehnoynoho 1 katror. metër. Mbjellja kryhet në vjeshtë apo pranverën e hershme, e cila është e vendosur në rhizomes loosened tokës në një distancë prej 50 cm larg dhe në një thellësi prej 4 cm. Përparimet e mëtejshme për bimët është loosening tokës, tëharrje dhe lotim.


Përgatitja.
Pick lule gjatë lulëzuar. Mos harroni se maj zambaku e shënuar në Librin e Kuq të Rusisë si e ndaluar të tërheqë atë së bashku me rrënjë, pasi kjo çon në vdekjen e tij. Zambak të thatë në një zonë të thatë ventiluar, është përhapur një shtresë e hollë dhe herë pas here nxitje. Zambak thata nuk humb vetitë e tij medicinale për 2 vjet.

Ne shpresojmë se ky informacion do të bashkohen me njohuritë tuaja në lidhje me mjekësinë tradicionale dhe bimët medicinale.

Të qëndrojnë të shëndetshme!