Pronat medicinale e kulpër zakonshëm


Një nga varietetet e kulpër kulpër rutinë është roseum l. Kjo shkurre me gjeth i harlisur, është e një rëndësie të konsiderueshme në mjekësinë popullore për shkak të pronave të saj shëruese. Ky artikull do të adresojë karakteristika të përbashkëta, vendndodhjen e rritjes, metodat e korrje, përbërjen kimike dhe vetitë terapeutike e kulpër zakonshëm.
Periudha e lulëzuar bimë - nga maji deri në qershor. Në këtë kohë të degëve kulpër mbuluara me lule zbehtë rozë ose të bardhë. Gusht-shtator në mbledhje L roseum - gjatë ripening. Degët e saj janë të mbuluara me shumë të kuqe, manaferrat të mëdha të ndritshme.Wild Boronicë roseum L zakonisht rritet kur lagështi tokës: në rrjedhat dhe gryka, në brigjet e lumenjve, liqeneve dhe organeve të tjera të ujit. Shumë shpesh kulpër rritet në parqe dhe kopshte, si një bimë medicinale apo dekorativ.
Leh, lule dhe fruta të kulpër, kur përdoret siç duhet, të ketë një efekt të fortë terapeutike në trupin e njeriut.

Kur manaferrat kulpër arritur pjekurinë e plotë, ato janë mbledhur. Ajo duhet të mbledhë fruta në mot të thatë, dhe duhet të sigurojë se nuk ka pasur dëmtime mekanike të manave. Sepse është e rekomanduar për të prerë ose ndërprerë me rrjedhin. As nuk duhet të lëvizë manaferrat kulpër nga një enë në një tjetër. Kjo është për shkak të faktit se kur ju hyni mund të rrudhur manaferrat dhe për të marrë dëme mekanike dhe si rezultat - shpejt përkeqësohet. Për tharje fruta nevojë për të mbledhur manaferrat në bunches dhe rri e tyre nën çadër ose në papafingo. Vetëm tharë kulpër fruta në furrat dhe furrat në temperatura deri në 80 gradë. Për lule të thata, ne sugjerojmë të përdorni dhe për të ruajtur temperaturën tharëse në intervale prej 40-50 gradë. Jeta shelfin 2 vjet.


Korrje leh kulpër (lat. Lëvore Viburni) ndodh në prill dhe maj, kur degët e pemëve në mënyrë aktive qarkullojnë lëng. Leh duhet të mblidhen me degët anësore pa ndikuar leh e trungut. Për lehtësi dhe thjeshtësi, duke hequr leh në degët anësore prerë të bëjë shkurtime rrethore në rangun e 23-26 cm dhe e lidhni të gjitha prerje të tjera të gjatësisë. Pas kësaj procedure, leh është hequr lehtë nga degët. Procesi i tharjes është jashtë leh në hije nën një kulm, përhapjen e një shtresë e hollë (3-5 cm) në lagështi-thithjen sipërfaqe (pëlhurë apo letër). Ajo është gjithashtu e nevojshme që kanë ndodhur tharje me ventilim të mirë. Nëse leh tharë lakimi atë të lehtë dhe me një përtypje të lartë, thyen. Shijoni tharë kulpër hidhur, pak thekshëm me një erë të lehtë. Raft jeta - 4 vjet.


Përbërja e frutave kulpër zakonshëm përfshin elemente të ndryshme kimike dhe vitamina që lejon përdorimin e saj në shumë receta e mjekësisë tradicionale. Për shembull, ato përmbajnë vitaminë C, pektin, acide të ndryshme organike dhe sheqer.

Pronat medicinale e kulpër zakonshëm
Që nga kohët e lashta, pronat e të dobishme roseum l kulpër përdorura nga healers në atherosclerosis, hipertension, excitability nervor dhe vrull e enëve koronare. Fruta të kulpër është shumë e përshtatshme për trajtimin e këtyre sëmundjeve. Gjithashtu manaferrat të sigurojë një diuretik dhe efektet e bën të dalë djersë në trup, rritjen e rrahje zemre. Kur skleroze, infeksionet e traktit respirator, sëmundjet e stomakut, si dhe ftohjet e rekomanduar për të përdorur infuzion e luleve.


Kur sëmundjet e lëkurës të tilla si ekzema, carbunculosis dhe shumë të tjerë, kulpër infuzion është përdorur nga jashtë.
Shumë shpesh kulpër mjekësisë popullore në gjinekologji. Supë leh mund të përdoret si një mjet për të kontracepsionit. Kur mitrës gjakderdhje, parregullsi menstruale, kërcënuar abortin gjatë dhe si një qetësues në menopauzë zierje është përdorur si leh dhe lulet e kulpër infuzion.

Si për të përgatitur një zierje e leh.
Për të përgatitur, derdh një gotë me ujë të valë 1 lugë çaji thatë, melkoyzmelchennoy kore dhe kuzhinier rreth ngrohjes shumë të ulët për 10 minuta. Pas kësaj shtytje për 2 orë, pas - filtër. Duhet të marrë 1 lugë gjelle st para ngrënies. Kjo zierje është përdorur në mjekësinë popullore për Postpartum mitrës gjakderdhje në menopauzë, dhe si një agjent hemostatik dhe anti.


Si të gatuaj frytin e kulpër infuzion.
Për të përgatitur, derdh një gotë me ujë të valë 2 lugë manaferrat thata kulpër melkoyzmelchennыh. Fort të mbuluar dhe të lënë për 30 minuta. Është e rekomanduar për të marrë 13 gota e infuzionit 3 herë në ditë me gastrit, dhimbje barku, sëmundje peptike, infeksionet respiratore, sklerozë, të ftohtë. Kur sëmundjet e lëkurës të kulpër infuzion bëjë Gadgets, si edhe të shtuar në banjo.

Si për të përgatitur infuzion me lule.
Për të përgatitur, derdh një gotë me ujë të valë lugë çaji me lule të thata e kulpër. Pastaj mbush për 15 minuta, pastaj thahet. Është e rekomanduar për të përdorur së bashku me mjaltë dy herë në ditë për një gotë në fyt osyplosti, kollë, traktin e sipërm respirator, cholelithiasis dhe nephrolithiasis dhe sëmundjet gjinekologjike.