Pronat medicinale e Gjembi me gjemba


Ndoshta shumë prej jush e kanë parë këtë bimë me gjemba, e cila ka më shumë se 100 lloje dhe ka disa emra - chertohon, burr, Gjembi me gjemba, Tatarniuk me gjemba dhe të tjerët. Për shkak të popullit të saj kolyuchosti injorojnë partia e tij nuk mund të thuhet e bletëve që e duan atë mbledhin polen. Emri carangth rus, pasqyron disa fuqi magjike që mund të vërtetë ndjekje tipar apo funksion trembë, që frymërat e liga. Ajo është përdorur në ceremonitë fetare, si një simbol i mbrojtjes së mirë nga frymërat e liga. Fshatarët tij okuryuyut hambar për të mbrojtur bagëtinë nga sëmundja. Dhe vetitë shëruese të Gjembi gjemba përdorur në mjekësinë popullore, por shumë prej tyre nuk e dinë.


Një fakt interesant është se gjemba gjemba është në thelb një farë e keqe, një bimë simbolike - ajo është paraqitur në emblemën e Skocisë dhe respektohet shumë. Në nder të tij të quajtur urdhrin e kalorësisë - Gjembi, moto e të cilit tingëllon - askush nuk e lënduar mua, mos poranyvshys veten.
Bimë është përdorur në ushqim. Për ta bërë këtë, marr gjethet dhe shoots rinj, lartësia e cila ka më shumë se 20 centimetra. Përgatitja e supave, borscht, salads, condiments dhe toppings për ëmbëlsira.

Informacione të përgjithshme
Gjemba Thistle shpërndarë në Azi, Evropë dhe Afrikën e Veriut. Dy-vjeçare të familjes bimore Asteraceae, rritet deri në 2 m në lartësi. Rrjedh ngritur, të degëzuar në krye. Formojnë lë dhëmbëzuar, me gjemba. Lule ngjyrë vjollcë, të mbledhur në thikat shporta. Sipas popull shenjë nëse murrizat gjemba presion në kokë - koha është e zymtë. Ajo lule nga qershori deri në gusht. Pronat kurative janë shoots, rrënjët, farat dhe gjethet e bimëve dhe shporta lulesh (shije të hidhur) për të mbledhur lulëzim të hershëm. Lë dhe rrjedh mund të mbahen 1 vit, rrënjët dhe fara - 3 vjet.

Ai përmban përbërësit aktiv: vaj esencial, saponins, taninet (në sasi të vogla), acide (glycolic, limoni, malonovaya, oksalik, malik), bioflavonoids.

Pronat medicinale
Thistle gjemba një diuretik, hemostatic, krovoochistitelnym, plagë shëruese, veprim antimicrobial. Ajo normalizes zemrën, rrit presionin e gjakut, heq stresin dhe qetëson sistemin nervor. Në disa vende të tilla si mjetet juridike popullore përdoret si profilaktik kundër kancerit.
Jashtmi bimë lëng, infuzione dhe decoctions, që përdoret në formën e fasha dhe kremra për trajtimin e plagëve septike, inflamacione lëkurës, ulcerën.

Pini një të ftohtë, çrregullime mendore, sëmundjet e traktin e sipërm respirator, fshikëz, skrofull, astma, edemë, mbajtjen urinar.
Në mjekësi kombëtar është përdorur për të trajtuar hemorroide, tetanozit, reumatizma.
Supë japin fëmijëve në frikë, konvulsione dhe diarre dhe për këtë qëllim, shtuar në dush për larje.

Kur pagjumësi dhe nervozizmi
- Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp inflorescences. Vlim 5 minuta dhe të lënë për 1 orë. Tendosje dhe për të marrë 1/2 filxhan 4 herë në ditë para ushqimit.


Kur kolliteni, ftohjet, astma
- 1 tbsp rrënjët copëtuar finely murrizat pour 2 gota e ujit. Ziej për 10-15 minuta. Tendosje dhe pini në të ngrohtë supë 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë.
- Shtrydh lëng nga gjethet e freskëta dhe të marrë 1 lugë 3-4 herë në ditë.
- Merrni 1 1/2 gota ujë dhe pour 150 gram. shporta lule. Shtoni 100 gram. sheqer dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri deri uvarytsya gjysmën. Strain dhe të marrin para ngrënies për 1 lugë 5-6 herë në ditë. Dyqan shurup në një vend të ftohtë, por të marrë formën e ngrohjes.


Kur tetanosi, përdhes, reumatizmi, veshkave dhe fshikëzës
- Gjethet janë të thata pa spines. Bluaj në një pluhur gjobë dhe për të marrë 1 lugë 3-4 herë në ditë me ujë.
- Në verë, përdorni lëng nga gjethet e bimës. Pini 1 lugë 4 herë në ditë.

Kur cystitis, edemë, hemorroide
- Hidh 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp grirë lë Gjembi. Le të qëndrojë për 1-15 orë dhe tendosje. Pini 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë.

Kur ekzemë plagët, vlon
- Përgatitja infuzion nga recetë e mëparshme, por në vend të 1 lugë gjelle Thistle për 2 ose 3. Përdorimi për larjen zonat e prekura të trupit.


Nëse tensioni i ulët i gjakut, veshkave dhe fshikëzës
- Kjo recetë mund të përdoret në trajtimin e kollë, astmë dhe takikardi (normë të shpejtë të zemrës). Përdoret nga jashtë për të trajtuar djegiet, ngrirja, inflamacion të lëkurës.

Kur herpes, ekzemë, skuqjen e lëkurës
- 2 tbsp lë pour 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë 2 orë dhe tendosje. Marrë 1/2 kupën në brendësi të infuzion 3-4 herë në ditë.
Në verë, përdorni gjethe të freskëta, pas heqjes së gjemba prej saj. Gjethet janë larë mirë, derdh mbi ujë të vluar, pres dhe të mbështjellë me një fashë. Apliko për zonat e prekura të trupit.


Në kancerit dhe si një profilaktike
- Hidh 3 lugë lule dhe bimë gjembore lë 2 gota ujë të valë. Insistojnë në një termos për 6-8 orë dhe filtruar. Merrni 1/2 filxhan gjysmë ore para ngrënies 4 herë në ditë.
- 60 oz. Rrënjët e bimëve derdh 3 gota ujë dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 30 minuta. Pini 1 lugë 3-4 herë në ditë.

Në sëmundjet e nyjeve limfatike
- Vlim 10 minuta në 1 gotë me ujë 20 gr. lule të thata. Le të qëndrojë për 1 orë. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë.


Kur inflamacion i qepallat dhe dobësimi i
- Infuzion me lavazh syve recetë ose locion bërë.

Contraindication
Edhe pas përdorimit të zgjatur, efektet anësore nuk u gjend. Në doza të vogla ka efekt stimulues. Kujdesshëm të marrë presionin e lartë të gjakut, pasi ajo lehtëson një rritje të lehtë në presionin e gjakut.