Pronat medicinale e tërfili kuqe


Lule zbehtë rozë me një avantazh të errët, që e njohin pothuajse çdo banor të vendit tonë. Kjo tërfili i kuq që rritet kudo, duke plotësuar lule e tyre, jo vetëm rreth, por edhe parqe. Lule në formë, të ngjashme me një top në flokët e vajzave të vjetra të ndërthurura në tërfili, duke tërhequr vëmendjen e seksit të kundërt. Uzina, e përdorur gjerësisht në zonat rurale si ushqim për kafshët. Përveç kësaj, pronat terapeutike të tërfili i kuq në aplikimin për trajtimin e shumë sëmundjeve. Për shkak të përbërjes së saj kimike, tërfili i kuq ka një ndikim pozitiv jo vetëm në organet individuale në trupin e njeriut, por edhe në tërë trupin.


Siç u përmend më lart, për shkak të përbërjes së saj kimike, tërfili i kuq është në gjendje për të trajtuar shumë sëmundje. Vitamina B, acid Askorbik, vitaminë E, dhe kumarynovaya oksid salicili, carotene, vajra esenciale dhe yndyrore, flavonoids - tërfili i kuq të bëjë një prej bimëve më të mira. Fosfor dhe kalcium, si dhe taninet dhe resins që përbëjnë tërfili është gjithashtu një mjet i shkëlqyer parandaluese për shumë sëmundje.

Pronat medicinale Tërfil

Me qëllim të trajtimit duke përdorur rrënjët, pjesët ajrore të bimëve dhe vetë lule. Përbërja e rrënjë të kuqe tërfili është substancë - tryfoliryzyn paturit veprim antifungal dhe anti-inflamator. Prandaj, supë bërë nga rrënja e kuqe tërfili ndihmon të shpëtoj nga kërpudhat në këmbët e tij dhe thonjtë.


Gjethet dhe rrjedhin nga livadh tërfili me antiseptik, anti-inflamator, diuretik, hemostatic, astringent dhe veprimit ekspektoranti. Prandaj, infusions dhe TEAS bërë nga gjethet e tërfili të përshtatshme për t'u përdorur në sëmundje të tilla si pielonefrit, kolit, tracheitis, bronkit, gjakderdhje të rënda gjatë menstruacioneve të grave. Populli i supë tërfili, në ditët e vjetër të përdorura në ekzemë, anemi, sëmundje të zemrës, të shoqëruar me edemë dhe gulçim.
Me suksesin e tërfili kuqe është përdorur për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës dhe përdhes, reumatizmi, abrasions, djegiet, bedsores dhe plagët septike.


Connoisseurs preferojnë të përdorin tërfili i kuq ngrënë si sallatë ose çaj. Sidomos gjethet freskëta e tërfili të dobishme në formë të papërpunuara, pasi ato përmbajnë sasi të lartë të vitaminave.
Atherosclerosis e enëve të trurit me tërfili i kuq të bëjë supë, e cila përdoret në formën e nxehtësisë 3-4 herë në ditë, të tretur në 1 ch. L. mjaltë. Për të marrë supë 2 lugë lule dhe gjethet e tërfili, derdh 300 ml ujë të vluar dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 10 minuta. Tendosje supë dhe pini një gjysmë gotë.

Për trajtimin e përdhes dhe reumatizma është më e mirë për të përdorur lëng të freskët të uzinës. Tërësisht larë pjesët tuaja ajrore duhet të bluaj atë me një mulli. Shtrydh lëng me napë. Për gjysmë ore para ngrënies pini 1/2 filxhan përgatitur fllad lëng 2-3 herë në ditë me ujë të pastër e saj.

Në kundërshtim me gjakderdhje menstrual, cystitis dhe pyelonephritis marrë një lugë gjelle e thatë të para dhe të sjellë një çiban në një gotë me ujë. Insistojnë përgatitur supë 1 orë, pastaj të filtruar. Ajo duhet të marrë në një kupe tretë 3 herë në ditë në formën e nxehtesise.

Lëng të freskët smeared hapësirë ​​në këmbë, fungale. Kjo procedurë duhet të kryhet 3-4 herë në ditë. Lëng duhet të japin të vishen plotësisht të thatë në lëkurë, dhe vetëm mund të veshin të brendshme.

Në plagët ekzemë në trup, ekzemë dhe dermatit të dobishme për të marrë banjot nga supë tërfili. Për ta bërë këtë, të marrë një gotë të plotë me lule të thata dhe të krijoj dy litra ujë të valë. Lejoni të mbush për një orë, pastaj filtruar. Rezulton supë është derdhur në një banjë me ujë të ngrohtë dhe të marrë atë për një javë për 15-20 minuta.

Ftohjet, grip, bronkit në njerëz rekomandojmë përdorimin e lule tërfili, filxhan mbyllur ujë të vluar. Në gjysmë gotë me infuzion të shtoni 1 lugë mjaltë, llokoçis dhe pije të nxehtë 3-4 herë në ditë.
Në aneminë, dhe të zgjatur mitrës gjakderdhje pas përdorimit tërfili Tretësirë ​​bërë nga 100 gram lule dhe 200 gram alkool të pastër. Insistojnë materiale farmaceutike të para në një dhomë të errët nën kapak të mbyllur për dy javë. Duhet të zbatohet, tretur në 1 tbsp uji 30-40 pika.


Në sëmundjet inflamatore të supë femër tërfili i kuq bëjnë douching. Kur gjakderdhje hemorroide - Uluni-dush.

Pavarësisht nga pronat e saj terapeutike e tërfili i kuq, si shumë bimëve ka contraindications saj. Është rreptësisht e ndaluar për të përdorur gjatë shtatzënisë, venat me variçe, dhe njerëzit të cilët kanë pasur një infarkt miokardi dhe goditje në tru.