Pronat medicinale e luleradhiqe medicinale


Luleradhiqe - shumë e ndritshme dhe e dukshme gjatë lulëzuar, bimë shumëvjeçare, rritet dhe blooms kudo. Pronat medicinale e luleradhiqe drogës përdoren për të plotësoj furnizimin e vitaminave në trup, në pranverë.
Në qëllime medicinale, luleradhiqe, zbatohen plotësisht tërë bimore (gjethet, rrënjët, lule). Gjethe dhe lule luleradhiqe janë korrur gjatë lulëzuar dhe luleradhiqe rrënjë të saj - në vjeshtë dhe pranverë. Për lule korrur dhe gjethe luleradhiqe shpërndara në një shtresë. Herë pas here duke e kthyer vendin e tyre tharë në hije, të ventiluar mirë. Rrënjët luleradhiqe dhe i butë, pastaj lëkundje off mbetjet e vendit të tyre, të sjellë në gatishmëri në 60 ° në tharëse. Luleradhiqe thata vendosur në kuti ose qese letre. Lule dhe gjethe luleradhiqe ruajnë pronat e tyre terapeutike për 2 vjet, dhe rrënjët luleradhiqe - deri në 4 vjet.Luleradhiqe është përdorur si një gjak-pastrimi, antipiretik, baktericid, diuretik, bën të dalë djersë, drogës choleretic. Fondet nga luleradhiqe normalizes funksionin e traktit gastrointestinal. Në Luleradhiqe përmban shumë kripëra të fosforit dhe kaliumit. Një vitaminë përbërja e bimëve për të siguruar të gjithë trupin, shërimin efekt. Luleradhiqe është e rekomanduar si një droge hipnozës dhe qetësues në shkelje të sistemit nervor. Decoctions, infusions, lëng i rritjes luleradhiqe arsimit insulinës që do të çojë skorje, dhe të përmirësojë funksionin metabolike e pankreasit dhe trup plotësisht. Luleradhiqe stimulon formimin e qelizave të bardha të gjakut dhe tërësisht të rinovuar dhe të pastruar gjakun. Droga nga ajo është përdorur për të trajtimin e helmimit, kanceret, nyjet limfatike përflakur. Në kohët e lashta, luleradhiqe është përdorur si një agjent pastrimi.


Lëng Oduvanchykovыy përgatitur nga gjethet. Ai trajton anemi - të marrë mbi 21 ditë në 50 gram në ditë. Lëng Oduvanchykovыy dhe infuzion i lë të saj të ndërmarra për të shërohem, ndërsa vitaminë mangësi dhe lodhje kronike sindromi.
Në kohët e lashta, lëng oduvanchykovomu atribuohet pronat të rinjtë dhe të vazhdojë për të shtuar forcën dhe luleradhiqe quajtur "eliksir i jetës". Besohet se oduvanchykovaya hidhërim, rikthen oreksin dhe zorrë.

Përgatitja e luleradhiqe është përdorur për trajtimin e sëmundjeve të tilla si aterosklerozës, hipertensionit, dhe uljen e kolesterolit. Ilaçe si cholagogue me luleradhiqe rekomanduar gjatë sëmundje të mëlçisë. Lëng shumë i dobishëm oduvanchykovыy në kombinim me lëng e rrepkë zi.

Barnave të përshkruara nga luleradhiqe për të trajtuar reumatizmi, përdhes, hidropizi, sëmundjet zhelchekamennыh.
Për trajtimin e sëmundjeve të përbashkët zierje të rrenjet e luleradhiqe është përdorur si një kompresë dhe locione, si dhe brenda. Përgatitjet e rrënjëve kulbabkovyh është përdorur për të trajtimin e kancerit tiroide, shkakton strumë, dhe për të përmirësuar prodhimin e qumeshtit ne gratë. Nëse kafshon gjarpri, lëng oduvanchykovыy ose supë përdoret për kremra dhe pini brenda.

Juicing Luleradhiqe
Mblidhni objektivat me rrënjë luleradhiqe. Shpëlarje mirë dhe të thatë e tyre. Kujdes bimët bluaj dhe shtrydh lëng nga materiali që rezulton. Për të zvogëluar shije të hidhur, përzierje 100 ml lëng oduvanchykovoho me 100 gram sheqer. Shto 10 ml vodka fort dhe vënë në një vend të ftohtë të errët për 15 ditë. Merrni 1 tbsp. l. 20 minuta para ngrënies, tri herë në ditë. Lëng i impiantit është përdorur për efekt më të mirë me lëng karrote. Është e rekomanduar për forcimin dhe rivendosjen e indeve të eshtrave pas trajtimit për fraktura dhe rakit tek fëmijët. Gjithashtu të marrë lëng oduvanchykovыy për të trajtuar cholecystitis. Lëng Oduvanchykovыy është e çmuar për toning dhe pronat medicinale tonik, normalizimin e acid-alkaline bilancit në trup. Për të trajtuar puçrra fytyre, lythat dhe drithërat oduvanchykovыm lëng smeared zonat e prekura.


Përgatitja e luleradhiqe rrënjë zierje
Rrënja e luleradhiqe pres mirë. Hidh 1 tbsp mori të para, 200 ml ujë të nxehtë, vihet në një zjarr të ngadaltë dhe vlim për 1 minutë. Mbush për 1 orë, pastaj të filtruar dhe të ftohtë. Merrni gjysmë ore para një vakt, 100 ml mëngjes dhe në mbrëmje. Kulbabkovyh zierje e rrënjëve përdoret për banja për sëmundjet e lëkurës, ekzemë.

Gatim naftës nga dandelions
Shpëlaj dhe 100 rrënjë g luleradhiqe dhe me kujdes bluaj. Hidh përzierje luledielli 400ml ose vaj ulliri. Mbush për 15 ditë në një vend të ngrohtë të errët. Aplikoni si fasha ose duke shkaktuar zonën e prekur. Maslenica nxjerrë nga rrënja oduvanchykovoho trajtuar djegiet e rrezatimit dhe lezione të lëkurës.


Duke e bërë verë nga dandelions
Mblidhni lule pjekur luleradhiqe, petale të verdhë të ndara nga bishta dhe të vënë në një kavanoz, të alternuara shtresa e sheqerit. Sheqeri është përdorur si një ruajtës dhe mban petale të freskëta. Në një litër e petals përdorur 500 gram sheqer. Mbledhur gjatë disa ditëve të petals luleradhiqe pour kavanoza tre-litër në një enë. Hidh përzierje 3 gota e ujit të pastër. Mbush përzierje 4-5 ditë. Rezulton filtër vendas, shtrydh petals. Merrni 2 limon 2 portokall, shtrydh lëng prej tyre dhe shtoni 3 litra infuzion. Ka edhe të vënë një gjysmë lugë gjelle rrush të thatë, dhe të shtoni 6 litra ujë të vluar, të mbyllur leckë të lartë ose garzë. Pyetni për fillimin e fermentimit për disa ditë. Në fillim të fermentimit ekstrakt marrë është vendosur nën vulën e ujit. Një muaj Luleradhiqe Vera është e gatshme, por shije të mirë dhe ngjyra ajo fiton pas 3 muajsh.