Pronat medicinale e butë të zakonshëm


Pronat medicinale e butë e njohur në përgjithësi edhe për shumë nga fëmijëria. Recetë gjyshja më e lehtë për të ftohtë - një çaj me jam butë. Ai piu gjatë natës, përfundoi propotila ngrohta, dhe në mëngjes - i shëndetshëm. Jo të gjithë e di se vetitë shëruese të butë e zakonshme për shkak të përbërjes së saj. Cilësitë shëruese të gjitha pjesët e kësaj bime të mahnitshme.
Zakonshme Mjedër është një shkurre qumeshtit me shumë rhizome zhvilluar mirë nga e cila rritet lart shoots tokë. Lule Mjedër nga qershori deri në gusht, frutat piqen në mënyrë të pabarabartë, prej korrikut deri në fillim të shtatorit. Raspberries - një burim i substancave të nevojshme njerëzore. Në pjesë të ndryshme të raspberries zbuluar mineraleve kalium, bakër, hekur, sheqer, pektin, taninet dhe ngjyra, fibra, oksid salicili dhe acidit folik, vitaminë E, B1, B12 C, A, flavonoids, substancave të mukozës, proteinat. Në mjekësinë popullore për përgatitjen e barnave të përdorura raspberries egra, pasi ajo ka një theksuara pronat e shërimit. Në kultivarët e raspberries - këto cilësi janë shumë të dobët.Fruta të thata dhe raspberries të freskëta normale dhe i nevrikosur me manaferrat sheqerit përdoret si antipiretik, fondet e bën të dalë djersë ftohjet dhe ethe. Berries raspberries në formë pjesës së thatë të bimor të ndryshme nga një numër të sëmundjeve.
Merrni 60 gram e manave të thata dhe sprigs krijoj 1 litër ujë të vluar në një termos. Mbush për 40-60 minuta, pije të nxehtë 1 gotë 2 herë në ditë në një temperaturë të ngritur, kollë, vitaminë mangësi.
Ftohjet, i shoqëruar nga temperatura e lartë, përzierje 1 lugë gjelle raspberries thata dhe 1 tbsp lule thatë gëlqere. Vendos lëndëve të para në një smalt ose qelqi pjatë dhe pour 250 ml ujë të valë. Vendoseni në një banjë me ujë për 15 minuta. Dhe pastaj një të ftohtë pak. Strain, materiale të mira të para shtrydh me napë dhe shtoni 1 tbsp mjaltë. Prano infuzion 1-2 herë në ditë për një gotë. Fëmijët dozë ulur me 2-3 herë.


Për të lehtësuar kollën për të marrë 1 pjesë tharë raspberries, 2 pjesë thatë pishe fletë butë, 1 pjesë barishte rigon 2 pjesë të lë nënës dhe njerkës, 1 pjesë barishte trumzë 2 pjesë mente. Pres Raw dhe përzierje mirë. Për të përgatitur infuzion terapeutik të marrë 1 tbsp Mbledhja krijoj 1 filxhan ujë të valë. Mbush për 20 minuta, cool, tendosje dhe pije 1/2 filxhan 2 herë në ditë 30 minuta pasi të hahet. Kursi i trajtimit për shërim të plotë.
Për lehtësimin e simptomave gjatë fillimit të ftohta ose si një profilaktik të bëjë një zierje e bimor mbledhjes, fruta, mjedër zakonshëm, fruta anise, nënës dhe njerka, çel bli, leh shelg. Merrni të gjitha bimeve në mënyrë të barabartë, pres dhe përzierje mirë. Merrni për mbledhjen nga rezulton supë 1 lugë gjelle dhe krijoj 250 ml ujë të vluar, pastaj të mbajë banjë me ujë për 15 minuta në një çiban të ulët. Ftohtë në temperaturën e dhomës, tendosje, lëndëve të para shtrydh. Shtoni 1 lugë mjaltë dhe pini 1 tbsp gjatë gjithë ditës.


Atherosclerosis të thatë butë 2 pjesë delli gjethe 2 pjesë nënën bar dhe njerka e dy, fara liri 2 pjesë rigon barishte 2 pjesë rrënjë jamball 2 pjesë, 1 pjesë fruta mordovnyka, buds dhe gjethet e Betula pendula 1 Pjesë horsetail shoots 3 pjesë, 1 pjesë lule barishte të thata, bari tërfili 1 Pjesa 1 Pjesa Helichrysum bar. Të gjitha komponentët e pres dhe përzierje mirë. Shitore në një koleksion xhami të mbyllur në një të ftohtë, vend të thatë, ventiluar mirë. Dozimi: Merrni një lugë gjelle e mbledhjes dhe derdh 200 ml ujë të valë. Mbajë në një banjë me ujë për 30 minuta. Cool, tendosje, lëndëve të para shtrydh me napë dhe derdh ujë të vluar në një vëllim prej 200 ml pije 1/4 filxhan 4 herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet. Kursi i trajtimit 1 muaj, 2 javë pushim, pastaj të përsëritur kursin.


Kur mangësi vitaminë vendas fruta të thata të butë dhe u rrit, duke marrë 30 g secila, 1 litër ujë të vluar dhe të lënë të mbush një termos 4 orë. Merrni 1/2 filxhan 3 herë në ditë për një javë. Bëni një pushim 1 javë dhe pastaj të vazhdojë trajtim infuzion.

Për të normalizuar metabolizmin përgatitur mbledhjen e pjesë të barabarta rrënjët raspberries, tutovnyka manaferrat thata, stigmas misri, lule kamomil, fara fenugreek, fara kopër, u rrit hips. Të gjitha komponentët e mirë bluaj, manaferrat grimcuar në një mortajë, pastaj përzierje mirë. Për të përgatitur supë të marrë 1 tbsp Mbledhja dhe gji 1 filxhan valë kuzhinier ujë në një banjë me ujë për 20 minuta. Cool, tendosje. Pi 2 herë në ditë për 1/2 filxhan gjatë muajit.

Për gargling në pectoris mënyrë efektive përdorin infuzion i butë lë zakonshëm. Për infuzion të marrë 1 tbsp papërpunuara krijoj 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë 20 minuta, kullimin. Gargarë 4-6 herë në ditë me infuzion ngrohte.

Kur bronkit vjetëruar supë shumë të mirë nga rrënjët e butë, gërmuan në vjeshtë. Cook 1 tbsp rrënjët në 1 filxhan me ujë për 20 minuta në një banjë me ujë në vlim të ulët, pastaj të lejojë që të qëndrojë për 1 orë. Tendosje zierje dhe pini 2 lugë. lugë 4 herë në ditë.


Pronat kurative janë raspberries zakonshme dhe lule. Ata janë përdorur kryesisht për të trajtuar neurozë, duke hequr tensionin nervor. Për të përgatitur këtë infuzion 1 tbsp lule dhe 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë 20 minuta, tendosje dhe pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Infuzion e lule butë është përdorur nga jashtë si zakonisht për të pastruar lëkurën e puçrra fytyre dhe me erizipela. Si Ky ekstrakt kremra të rekomanduara për përdorim në hemorroide përflakur, duke ngjyhet në swabs pambuku infuzion me kone hemorrhoidal.


Shënim: ilaçe me raspberries nuk mund të përdoret për njerëzit që vuajnë nga nefrit, përdhes, reaksion alergjik ndaj raspberries.