Pronat medicinale e toadflax konvencionale


Shiko për këtë fabrikë kujdes. Lënia në natyrë, ju ndoshta takuar lule e saj të verdhë përgjatë rrugëve, në livadhe, vende me rërë, shpatet stepë ose skajet e pyjeve. Toadflax rritet pothuajse kudo dhe healers nga kohët e lashta ajo është përdorur në mjekësinë popullore. Kjo mund të trajtuar sëmundje të ndryshme dhe të përdoret si një antidot.
Jo shumë e dinë, le të vetëm të përdorni recetave, të cilat janë bazuar në vetitë shëruese toadflax zakonisht. Ajo ka efekt antitoksik dhe është në gjendje për të shpëtuar nga helmimi të fortë, edhe pse në këtë rast është bimë shumë helmuese.Informacione të përgjithshme
Emri fituar përmes gjethe të zakonshme toadflax që janë shumë të ngjashme me gjethe liri. Në emrin e saj zyrtar, ka shumë popullore: snapdragons, Bagan, Cepphus, zornytsya zhabrey dehur bari, stoholovnyk, rozmarinë e egër, liri të egra, qentë, zvonyky verdhë, gota dhe të tjerët. Shpesh i referuar si gjojë luan për shkak se lule të verdhë të kujton në strukturën, gryka e luanit me spikatur gjuhën.
Toadflax të përbashkët - një farë e keqe shumëvjeçare, deri në 80-90 cm rrjedh. Lë rrjedhin të mprehtë, të ngushtë, të rregullt dhe të dendur të mbuluar të uzinës. Lule të verdhë-portokalli apo të verdhë janë mbledhur në një tip furçë dhe bimë të ngushtë.


Ajo lule nga mesi deri në fund të verës, duke krijuar një fryt në formën e kutisë zgjatur. Në mesin e saj përmbajnë shumë fara të vogla me gungë në qendër dhe buzë membrana.
Si një bimë mjekësore të përdorur pjesë aboveground e bimëve - gjethe, rrjedhin, lule. Ata zahotovlyayutsya gjatë lulëzuar dhe e thatë në një zonë të ventiluar mirë apo nën një tendë. Toadflax erë normale karakteristike që nuk zhduket kur tharë, bari dhe shije të hidhur.
Depo

Si pjesë e bimëve të gjetura: Vitamina C, carotene, minerale dhe taninet, pehanin (Alkaloid), saponins, flavones glycosides, pektin, acid malik, formik dhe acetik, dhe të tjerët.

Aplikimi toadflax zakonshme
Në recetat e toadflax mjekësi tradicionale goditur në sajë të pronave të saj kurative, të cilat kanë bën të dalë djersë, diuretik, choleretic, expectorant, anti-inflamator efekt, analgjezik. Ajo ka një veti të butë laksativ, ndihmon për të hequr krimba nga trupi dhe rregullon traktin gastrointestinal.

Përdorimi i saj në mënyrë efektive për dhimbje koke, marramendje, gurët në veshka, mosmbajtjeje urinar, cystitis, gulçim, diatez, hidropizi, hemorroide, sëmundjet e prostatës. Toadflax përdorur zakonisht në trajtimin e angina, abrasions, miopatia, anemi, verdhëz, psoriasis, ekzema, konjuktivit, ndrydhje dhe sëmundje të tjera.
Si një ilaç përdoret ointments, tinctures dhe decoctions. Krema të ndryshme dhe banja me infuzion të përdorura për të trajtuar hemorroide, merr abdes për sëmundjet e lëkurës, lythat dhe herpes, lani supë kokë për forcimin e flokëve dhe eliminon zbokth.


Pronat medicinale e toadflax konvencionale
Që nga bari është helmuese, atëherë përdorimi i saj duhet të ndiqni dozen e saktë të marrjes drogës.
Kur sëmundjet e lëkurës
- Ky infuzion është përdorur si larje dhe fasha për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, duke përfshirë vlon, puçrra fytyre, ulcerat dhe plagët hnoynykovыh. Hidh 1 lugë gjelle toadflax thatë bari 2 gota ujë të valë. Lini të mbush 3 orë dhe tendosje.
- Të përhap thatë toadflax bar 70% alkool në një raport prej 2: 1. Hiq një vend të errët dhe të lënë për 24 orë. Shto 10 pjesë të pasuroj dhe të vënë në një banjë me ujë. Të ziej derisa të gjithë alkooli ka avulluar. Hiq nga të nxehtit dhe le të ftohtë pak. Një përzierje e tendosje dhe shtrydh. Mori dritë krem ​​të verdhë të trajtuar zonat e prekura të trupit.

Hemorroide
- 20 gr. bari derdh 500 ml qumësht të nxehtë dhe kuzhinier për 5-10 minuta. Supë të ftohtë në një shtet të ngrohtë dhe tendosje. Hemorroide bashkëngjitni slurry rezulton si një kompresë. Kjo ndihmon për të reduktuar inflamacion dhe qetësuar dhimbjen.
- Gatuar në këtë vaj recetë ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të rënda hemorrhoidal dhe ndalesa gjakderdhje të shkaktuara nga sëmundja. Mix 1 lugë lule toadflax, piper uji dhe lisi leh. Hidh 1 filxhan sallo shkrirë, vihet në zjarr dhe pak-ngrohjes. Tendosje. Pako me jastëk të vogël garzë ose përdorni të gatshme dhe nanisshy një sasi të vogël vaj. Shkruani anusit dhe të lënë për 4-5 orë. Dyqan mjet në frigorifer në një enë qelqi.

Nëse kapsllëk
- Si laksativ natyral të përgatitur një tretësirë ​​nga bimët. 1 barishte pjesë derdh të njëjtën sasi e vodka dhe të lënë për 2-3 orë. Strain dhe për të marrë 1 ch. L. para gjumit.
Me sëmundjeve të syrit
- Përzierje dhe bluaj 20 gram. barishte toadflax, lule moshuarve dhe cornflowers blu. Vendoseni në një termos dhe derdh 400 ml ujë të valë. Le të qëndrojë për 7-8 orë. Infuzion i tendosje dhe të përdorin si kremra larje apo në proceset inflamatore, gjenetik dhe për të përmirësuar vizionin.

Në veshkave dhe mëlçisë
- Përgatitja mbledhjen e toadflax bar, kolona misri me stigmas (flokëve të misrit) dhe lule rërë të përjetshme (Helichrysum). Merrni të gjitha barishtet 1/2 lugë dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Le të qëndrojë 1 orë dhe thahet. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë para ushqimit.

Contraindication
Bimë nuk mund të përdoret në gratë shtatzëna. Që nga ajo është helmuese, ju duhet të ndiqni dozen, dhe trajtimi nuk duhet të kalojë 7-10 ditë. Vazhdo trajtim mund të jetë jo më parë se 7 ditë.

Në shenjat e para të helmimit, manifestohet si marrje mendsh, dhimbje barku dhe diarre, të lajë stomakut dhe të thirrur ndihmën e parë.