Pronat medicinale e malakit, lodh oniks opal rubin


Shumë shpesh, duke blerë apo duke pranuar bizhuteri dhuratë me minerale, ne nuk mendojmë se mbart një gur të veçantë. Ata mund të ndikojnë në karakterin tonë, fatin dhe shëndetin. Ndoshta ju keni një bizhuteri me gurë të cilat do të diskutohet në artikullin e sotëm - vetitë shëruese malakit e lodh oniksit opal rubin.
Malakit
Ky guri natyror sjell hije të gjelbër të lehta në ngjyrë të pasur të gjelbër. Malakit ka veti mbrojtëse, ndërsa thithjen energji negative. Megjithatë, për këtë energji nuk sjell dëm te zoti e tij, guri duhet të pastrohen rregullisht.


Nën ndikimin e këtij guri, zgjuar emocione të fshehura, duket përgjegjës për mendim dhe veprim. Kjo ndihmon rritjen shpirtërore, shërimin emocional dhe ndihmon zhvillimin intuitë.

Mineral është një hajmali e mirë nga sëmundjet dhe rreziqet, kështu që është e varur shpesh në qafën e fëmijës.
Malakit mbron trupin nga infeksionet duke forcuar imunitetin e tij. Ajo është efektive në problemet në fushën seksuale apo psikologjike. Ndihmon presionin e ulët të gjakut, të normalizuar funksionin kardiak, pankreasit punë, shpretkë dhe veshkat. Përmirëson traktin gastrointestinal. Ajo është përdorur për dhimbje në shpinë dhe nyje, kurë dhimbje mesi, reumatizmi, artrit. Vetitë medicinale e malakit janë përdorur në mjekësinë alternative në formën e vajrave sy.

Malakit është e kombinuar mirë me argjend.

Lodh
Ngjyra e lodh mund të jetë aq të errët gjelbër dhe pothuajse e bardhë (i tejdukshëm). Në Kinë është konsideruar si një gur i urtësisë dhe modesti. Shkrimet e tyre të lashta tregojnë se pluhur lodh mund të kuruar çdo sëmundje.
Jade sjell harmoni shpirtërore dhe mbron pronari i saj nga problemet dhe sëmundjeve. Maskota e këtij minerali është konsideruar gjithashtu një hajmali, vriti e vari në qafë për të mbrojtur kundër sëmundjeve dhe energji negative.

Në vetitë shëruese të lodh njohur që nga kohërat e lashta. Në Spanjë është e njohur si "mbrapa guri." Aftësia e tij për të mbajtur një ngrohje të gjatë përdoret për qëllime mjeksore. Stone nxehtë dhe aplikuar në pjesën e pasme, është përdorur si një bllok ngrohje.

Nëse, brenda 12 muajve të veshur lodh në rajonin e mesit, atëherë krejtësisht të zhduken të gjitha dhimbje kronike. Besohet se trajtimi i veshkave, Jade është mirë të përdorni një ngjyrë të lehta.
Aztecs vlerësoi gjithashtu minerale dhe konsideruar të shenjtë, duke e bërë atë maskota dhe maska ​​për të komunikuar me shpirtrat.

Stone ndihmon pastruar trupin, është përdorur në sëmundjet e sistemit të tretjes dhe të traktit urinar. Ajo ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të syrit. Nëse pllaka lodh vendosë mbi personin, ata ndihmojnë për të butë të lëkurës dhe redukton rrudhat. Veshur mineral ndihmon gratë shtatzëna shtyjë lindjes lehtë.
Jade Heq gjelbër tensioni, soothes dhimbje emocionale dhe fizike.

Opal
Perlë shumë e bukur të ngjyrave të ndryshme dhe hije. Opal është në gjendje për të absorbuar energjinë, plotësoj atë dhe pastaj kthehet përsëri, duke vepruar si një lloj përforcues. Mineral evokon përgjegjësinë, tregon potencialin e brendshme dhe përshtat për humor optimiste.

Siç mund të vërehet pronat medicinale se ajo ndihmon me infeksionet, ftohjet dhe sëmundjeve të syrit. Ndihmon të pastruar gjakun dhe veshkat, normalizes insulinë. Ngjyrat e errëta opal, të ndihmojë gratë të lehtësojë simptomat e sindromi premenstrual (PMS). Opal përmirëson aktivitetin e trurit, përmirëson kujtesën dhe rrit përqendrimin.

Oniks
Onyx - një lloj agat. Ngjyra e saj pothuajse të bardhë interspersed shtresa të ngjyrave të ndryshme, të verdhë dhe hije ngjyrë kafe. Nuk janë minerale të zi dhe i kuq.

Stone është i heq stresin, kështu që është e rekomanduar që të veshin për sëmundjet e sistemit nervor dhe depresioni. Ai mpreh ndjenjën e vetë dhe shkakton ekuilibër emocional. Është e dobishme për të kryer njerëzit në mëdyshje dhe të dyshimta.
Onyx rrit kujtesën, ruan qartësinë e mendjes dhe mpreh dëgjimit. Në gjendje për lehtësimin e dhimbjeve të zemrës, rritjen e dëshirës seksuale. Ka rinovimin e pronës. Heq njerëzit meteodependent. Onyx, me shtresa të kuqe, ndihmon të ndaluar gjakderdhje. Disa vende besojnë se ky gur ndihmon për të rritur të energjisë seksuale dhe përmirëson potencë mashkull. Ajo forcon sistemin nervor, ndihmon për të shërohen nga stresi, normalizes gjumë.

Në kombinim me argjend, në gjendje për të hequr pagjumësi mineral dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës.

Rubin
Në rubin diamant Lindore vlerësuar më shumë. Ky gur i kuq transparent guri konsiderohet pasion të zjarrtë. Nëse pronari është një njeri fisnik duke pritur për fitoren e tij dhe suksesin, dashurinë dhe lavdinë. Në rast rreziku, i pashmangshëm, ajo mund të ndryshojë ngjyra, kështu parandalimin dhe mbrojtjen e pronarit. Sages lashtë thonë se njerëzit janë shpirtërisht të dobët, ne mund të admirojnë këtë gur të mos jetë në iluzione.

Rubin zbulon një njeri i mëshirës dhe dhembshurisë. Ajo është në gjendje për të zbutur dhimbjen emocionale dhe rifituar një oreks për jetën. Daljet nga depresioni dhe qetëson sistemin nervor. Lehtëson kontaktin me njerëzit e tjerë; Në debatin dhe polemika shton besimin.

Pronat medicinale e rubin janë vlerësuar shumë dhe e njohur që nga kohërat e lashta. Kjo ndihmon në sëmundjet e zemrës, mëlçisë, veshkave, anemia, sëmundjet e traktit të sipërm respirator të sistemit të tretjes. Rrit rezistencën ndaj infeksioneve dhe forcon kockat.
Veprimi rubin efekt pozitiv në punën e limfatik dhe sistemet e qarkullimit të gjakut. Ajo normalizes shpretkë, gjëndra veshkave dhe organet riprodhuese, përmirëson aktivitetin seksual. Ndihmon në zvogëlimin e presionit të gjakut, të përmirësojë funksionin e trurit, normalizes gjumë, ndihmon me paralizë.