Pronat medicinale e lofanta tibetian


Lofant Tibet (Louphfantus tibeticus) - një shkurre shumëvjeçare, barishte e mnohokolosnykov familjes, duke arritur një lartësi prej më shumë se një metër, fabrikë shkëlqyer mjaltë dhe drogës efektive. Një tipar dallues i lofanta tibetian është gjatësia e lulëzim - të gjithë gjatë sezonit të verës.
Sipas hulumtimit bimore përmban vaj esencial, sasi të vogla të alkaloide, flavonoids, taninet, askorbik, limoni, kafe, acid malic dhe gjurmët hlorohenovыh. Kombinimi i të gjitha elementeve dhe shkakton lofanta tibetian pronat e shërimit.Vlera më e madhe është thelbësor lofanta naftës tibetian. Ajo ka një ngjyrë të verdhë, struktura përmban esters aromatike, camphene, anethole, mymol, borneol, linalool, tylhavykol, mylonen, cineole, pinene dhe vuajtje. Marrë vaj nga materialet e papërpunuara të freskëta nga hidrodistillyatsii.

Pronat medicinale
Sipas rezultateve të studimeve biokimike, lofant, është më i forti prolonhycheskoho veprimit imuniteti në botë bimore. Efekti i saj terapeutik rrit gradualisht dhe zgjat një kohë të gjatë. Avantazhi kryesor i saj është konsideruar si një efekt të drejtpërdrejtë në sistemin imunitar, duke e detyruar atë të ndikojë fuqimisht organet endokrine, si pasojë aktivizon mbrojtjet e trupit.


Lofant butësisht dhe neutralizon toksinave, toksina, metalet e rënda dhe radionuclides nga trupi. Kombinimi i substancave aktive të përfshira në pastrimin e gjakut, mbështet mëlçisë në një gjendje të shëndetshme, ndihmon në trajtimin e hepatitit, efekt qetësues në sistemin nervor, parandalon dhe normalizes presionin e gjakut, heq inflamacion. Me lule, gjethe dhe rrjedh e bimëve të prodhojnë një shumëllojshmëri të barnave, ekstrakte, tinktura, xhel, ointments.

Gjethet kanë veti antibacterial lofanta për shkak se ata janë përdorur për mbytje për trajtimin e ftohjet, vaske kujdesit shëndetësor, si dhe duke e bërë çdo mjet të mundshëm për të korrigjuar infeksionet e lëkurës fungale dhe plagë shëruese. Lulet e përdorur për të prodhuar pluhur, i cili trajton ekzemë lagësht, dhe disa lloje të ulcerat.


Infuzion i lule të freskëta, gjethe dhe rrjedh lofanta, brewed një termos (1 lugë çaji me 1 filxhan ujë të valë) normalizes metabolizmin dhe rrit vitalitetin. Kur ju të shtoni në tarifat, rrit efektet e bimëve medicinale.
Në mënyrë që të përgatiten zgjidhje për banjot dhe protyran insistojnë në një raport prej 4. copëtuar gjelbër lofanta tibetian në 2 gota me ujë të vluar për dy orë.

Lule të freskëta lofanta përgatitura zgjidhje alkoolike. Tretësirë ​​përdorur si brenda dhe jashtë për paralizë, duke u dridhur gjymtyrë, çrregullime të sistemit kardiovaskular, si dhe një mjet për të rregulluar metabolizmin. Infuzion është përgatitur nga 200 g lule të freskëta dhe gjethet e bimëve, derdhje 05 litra vodka, të mbajë muaj, jashtë të arrijnë të dritës, herë pas here lëkundje. Pini tri herë në ditë minuta përpara se të hahet 10-20 pika në një gotë me ujë, në varësi të fokus dhe seriozitetin e situatës.

Ajo ka një efekt freskuese dhe antibacterial në gojë. Kur përtypet gjethet e bimëve zhduket fryma e keqe, redukton mishrat e gjakderdhje, shërojnë gojës, parandalon rritjen e baktereve.

Aromatherapy
Prona unike lofanta të ndodhë për shkak të përmbajtjes së vajrave thelbësore që ofrojnë qetësues, stimulues, tonik dhe veprim baktericid në organet dhe indet. Të ndjehen të esters terapeutike veprimit mund thjesht inhaling aromën e lulëzuar bimët.

Kombinimi i estereve aromatike efekt i dobishëm në të gjitha sistemet e trupit të njeriut:
- ka një tonik dhe një efekt rregullator në qarkullimin e gjakut;
- stimulon dhe rrit aktivitetin e sistemit riprodhues;
- sëmundjet e frymëmarrjes fillon procesin e terapisë rehabilitimit;
- është mjet antyspastycheskym dhe përmirëson sistemin e tretjes;
- duke treguar rinovimin, rigjeneruese dhe efekt antibacterial në lëkurë.
Sigurisht, nuk ka zëvendësim për trajtimin e Aromatherapy, por ajo mund të shërbejë si parandalim duke vepruar në trup, rivendosjen forcat, forcimin e sistemit imunitar, duke e bërë më të lehtë për gjendjen e përgjithshme të pacientit dhe përshpejtimin shërim.

Jastëk me lofanta të përziera me të bimëve të tjera, heq dhimbje koke, ndihmon me pagjumësi, përjashtohen nga meteozalezhnosti.


Bukuri
Në qëllime kozmetike lofant tibetian është përdorur si një infuzione ujit, banjot, maska ​​dhe kremra. Për përgatitjen e kozmetikës përdorni gjethe dhe rrjedhin lofanta. Përmbajtja e substancave medicinale ka një efekt të butë qetësues. Krema bazuar lofanta bërë lëkurën elastike, të zhdërvjellët dhe të bukur. Kërkesa e jashtme mund të shpëtoj të problemeve të ndryshme të lëkurës, forcimin e flokëve.Gatim
Lulet përmbajnë një sasi të madhe të substancave thelbësore, veçanërisht tërheqëse për bletët. Mjaltë nga nektar bëhet lofanta cilësitë shëruese, duke e lejuar atë që do të përdoret gjerësisht në medolechenyy.
Gjethet e rinj e bimëve përdoret për të përgatitur enët e ndryshme, shtohet salcat, salads, supave të ftohtë dhe pije. Ushqimi lë lofanta, rrit potencë në meshkuj, përveç kësaj, kontribuon në mënyrë efektive trajtojnë prostatitis.
Lule, gjethe dhe rrjedh mund të përdoret si erëz në perime canning. Lofant përdorur për bllokim salcë, pjekje bukë, dhe në shije pije të nxehtë, të buta dhe alkoolike.


Contraindication
Ashtu si me çdo formë e mjekësisë bimore, dhe kur të marrë lofanta Tibetit dhe të holla me përmbajtjen e saj duhet të jetë me mençuri përdorur recetë dhe të vazhdojë me kujdes.