Pronat medicinale e naftës peshkaqen dhe vaj vulën


Sa ju e dini në lidhje me peshkaqenë, përveç se ata janë të tmerrshme, e tmerrshme dhe grabitqarët e rrezikshme. Horror Filma formuar disa ide të banorëve të detit të thellë. Por peshkaqenë janë unike. Ata ishin në gjendje të mbijetojnë dinosaurët dhe të përshtaten me kushtet e reja klimatike. Peshkaqenë kurrë nuk fle dhe ha gjithçka që është gjetur. Kështu ata ka çrregullime të zorrëve, ata nuk do të merrni kancerin e viruseve nuk është e tmerrshme.
Vula janë shumë të ndjeshëm ndaj pastërtisë së mjedisit. Ata jetojnë në temperatura shumë të ulëta në latitudes polare. Çfarë peshkaqenë dhe vulat? Cilat janë vetitë shëruese të naftës dhe vulë të naftës peshkaqen të ofrojnë mjekësi moderne?


Shkencëtarët kanë gjetur në organizmat peshkaqen dhe vulose veprim të fortë me antibiotikë - skvalamyn. Nga kushtet e saj është shumë e ngjashme me ampicillin, por nuk ka efekte anësore dhe efektin e saj disa herë më të fortë.


Peshkaqenë naftës
Në cod mëlçisë përmban një shumë të vitaminës A, por si doli, vaj mëlçisë peshkaqen, vitaminë disa herë më shumë. Nga vetitë terapeutike, vitamina A përfshijnë aftësinë për të rezistuar ftohjet dhe infeksioneve, dhe gjithashtu të stimulojë procesin e rritjes.

Spektri i veprimit të vajit të mëlçisë peshkaqen është shumë e lartë. Në të mëlçisë peshkaqenit permban skualen, e cila ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, djegiet, sistemit të frymëmarrjes, normalizes aktivitetin kardiovaskular, shëron kolle. Vaj peshkaqeni ndihmon me dhimbje reumatike dhe dhimbje në nyje. Trendet e zhvilluara në trajtimin e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.
Dhe kjo nuk është e gjitha. Efekti terapeutik i mëlçisë peshkaqen është në gjendje për të forcuar eshtrat, normalizes funksionin e kockave dhe palcës kurrizore, vret disa lloje të baktereve dhe kërpudhave. Polyunsaturated acide pranishëm në vaj yndyrore, tregon se njerëzit që vuajnë nga diabeti, atherosclerosis, tension të lartë dhe hypotensive, gratë gjatë shtatzënisë për të përmirësuar metabolizmin.


Për imunitetin e mirë kërkon oksigjen. Squalene, gjatë një reaksion kimik me ujë, ajo ushqen trupin, dhe kështu recharges energjinë e tij dhe forcon funksionet mbrojtëse. Për qëllimet e parandalimit, vaj peshkaqen është e rekomanduar për të marrë për përmirësimin e imunitetit, si dhe njerëzit e sëmundjeve që lidhen me sistemin imunitar të cilëve - psoriasis, astma, alergji, artrit.
Pronat medicinale e naftës peshkaqeni:mbron sistemin imunitar;
pengon zhvillimin e arteriosklerozës, goditje, tension të lartë të gjakut;
ul nivelin e sheqerit në gjak dhe aftësia e tumoreve;

treguar për njerëzit që jetojnë në zonat ekologjikisht të pafavorshme dhe njerëzit ishin kimioterapia, profilaktike (hemostymulyruyuschym ka efektin, parandalon aneminë, stimulon rritjen e qelizave të kuqe të gjakut);
ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të përbashkët në pacientët me arthrosis, nervit shiatik, osteoporozën;
replenishing mungesë në trupin e vitaminave yndyrë-shpjegueshëm A dhe D;
përmirëson metabolizmin, aktivitetin e trurit, kujtesën dhe aftësitë intelektuale;
ka antibacterial dhe antifungal veti.Seal yndyrë

Nënshkruajnë yndyrë për vetitë e saj mjekësore, në shumë mënyra të ngjashme me peshkaqen vajra mëlçisë. Ajo ka shumë veti të dobishme që ndihmojnë të kuruar një gamë të madhe të sëmundjeve.
Ajo përmban vitamina A dhe D të mbrojtur dhe për të përmirësuar strukturën e lëkurës, thonjtë, flokët, puna e frymëmarrjes së sistemit për të parandaluar zhvillimin e osteoporozës.
Përmbajtja e jodit, superiore peshk yndyrë vulë, si të përfshira në tyulenem yndyrë polyunsaturated acid yndyror të përthithur nga trupi edhe më të mirë.

Squalene, e cila është pjesë e yndyrës vulë, përmirëson metabolizmin në nivel qelizor.
Pronat medicinale e yndyrë vulën:parandalimin dhe trajtimin e diabetit dhe kancerit;
normalizes aktivitetin e gjëndrës tiroide, duke plotësuar mungesën e jodit në trup;
ngadalëson dhe ngadalëson procesin e plakjes;
ul kolesterolin
ka efekte antioxidant dhe anti-inflamator;
normalizes metabolizmin yndyrë;
përdoret për shërim pas kimioterapia, për të përmirësuar gjakun e tyre;

ndihmon në lehtësimin e dhimbjen e artritit, osteokondroza, përdhes, reumatizmi.Mjekësia moderne prodhon përgatitjet e ndryshme në bazë të naftës dhe peshkaqen vulë të naftës. Spektri i veprimit terapeutik shumë i madh, por ka contraindications: nuk zbatohen për personat me alergji të produkteve të peshkut dhe gratë shtatzëna.
Industria kozmetike prodhon krem, balms dhe maska ​​të cilat janë të bazuara në të naftës dhe peshkaqen vulë të naftës. Veprimi i tyre (në kombinim me agjentë të tjerë terapeutik) ka një efekt të dobishëm në lëkurë, të cilat manifestohet si me poshte:
të stimuluar qarkullimin e gjakut;
reduktuar acarim të lëkurës dhe për të mbrojtur atë nga infeksionet;
japin qëndrueshmëri lëkurës dhe elasticitet;
reduktuar ndjeshëm puffiness dhe çanta nën sytë;
linjat e qetë e bukura;
rikthen ekuilibrin në shtresat e nënlëkurës yndyrë.