Pronat medicinale e Bishofit minerale


Gjithnjë e më shumë, duke përfshirë edhe përgatitjet farmaceutike mund të plotësojnë ato të bëra në bishofit bazë. Jo shumë njerëz e dinë emrin e tij, por për shkak se ajo është e nevojshme për të mësuar më shumë. Cilat janë vetitë shëruese të bischofite minerale është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje, dhe kur ajo është e dobishme për të përdorur atë?
Informacione të përgjithshme
Bishofite - një kompleks ekologjikisht miqësore mineral, e cila është një shumë i guximshëm shëllirë klorur magneziumi. Ai përmban shumë elemente të ndryshme gjurmë (rreth 65), dhe në përbërjen e tejkalon kripë deti dhe kripë nga Deti i Vdekur. Nxjerrja është bërë duke tretur shtresa minerale ujit artezian dhe marrjen e shëllirë kripë koncentruar.


Quajtur atë sipas zbuluesit të saj - gjeolog gjerman dhe shkencëtar Gustav Bischof. Ajo u hap në vitin 1887 dhe origjina e saj janë mineral lashtë det.
Në ish-depozitimit bishofit Bashkimit Sovjetik u hap në Volgograd në vitin 1964.
Në Ukrainë, Poltava, në vitin 1992 u hap një tjetër bishofit terren. Kjo është disi e ndryshme në origjinën dhe përbërjen e Volgograd - thellë underlain (në një thellësi prej 25 km) dhe përmban një përqindje të lartë të elementeve gjurmë dhe kripëra jod-bromine.


Përbërja dhe terapeutike pronat e Bishofit minerale
Pronat medicinale e mineralit bischofite u zbuluan nga aksident. Punëtorët e punësuar në prodhimin e këtij minerali në kontakt me të, u zhduk dhimbje të përbashkët, dhe përmirësuar shëndetin e përgjithshëm. Një cilësi të tillë të vlefshme nuk ka shkuar pa u vënë re, dhe shkencëtarët kryer një sërë studimesh në të cilat janë gjetur painkillers dhe anti-inflamator pronave të mineralit. Ministria e Shëndetësisë rekomandohet përdorimi i drogës në bazë të bischofite si një agjent terapeutik me radiculitis, deformimeve artrit, artrit reumatoid, lumbodynia, sëmundjet inflamatore dhe degjenerative të sistemit musculoskeletal dhe shkelje të sistemit nervor periferik.

Në varësi të fushës mund të ndryshojë dhe përbërjen minerale, por përmbajtja mesatare janë ushqyesve në vijim:
- Magnez - 400 gr / l.
- kalium - 5 g / l.
- kalcium - 3 gr / l.
- bromine - 3000 mgr / L.
- jod -. 50 mgr / L.
Ajo përbëhet nga: bor, hekur, silic, bakri, molibden, litium, titan dhe të tjerët. Si struktura bazë, magnez është një lider. Si pjesë bishofit përmban rreth 90-95% të këtë artikull. Vlera e tij të organizmit është e vështirë të mbivlerësohet, sepse ai është i përfshirë në pothuajse të gjitha proceset qelizore. Rreth 60% e magnezit gjenden në kockave dhe dhëmbëve, rreth 20% - in muskujve, rreth 19% - në organet e tjera (zemrës, veshkave, melcise, trurit, etj), rreth 1% - në lëngun ekstraqelizore.

Mungesa e këtij elementi në trup është në gjendje të pezullojë përdorimin pjesërisht ose krejtësisht të injorojë 350 reaksione biokimike thelbësore për njerëzit. Sepse mangësi magnez ndikon negativisht në shëndetin në përgjithësi.
Pronat medicinale e mineralit bischofite përdorur gjerësisht në spitale, por mund të përdorni në shtëpi, në formën e Rubbings, fasha, përfundon dhe banjot medicinale.

Indikacionet
Pas disa studime Bishofit treguar në sëmundje të tilla:

- Shkelja e sistemit musculoskeletal, duke përfshirë: osteokondroza, artrit, artrit, mioziti, Spurs thembra, spondylitis ankylosing dhe të tjerët;
- sëmundjet e sistemit kardiovaskular (distonia, sëmundjes koronare të arteries, hipertension, ateroskleroza);
- çrregullime klimaterike e kardiovaskulare dhe sistemin nervor;
- sëmundje të sistemit nervor periferik (radiculitis, neurit, nevrozë, nevralgji);
- Sëmundje gjymtimi gjenital (çrregullime dishormonal, proceset inflamatore).

Trajtimit

Banjot
Miratimi banja rekomanduara terapeutike për sëmundjet e përshkruara më lart. Përveç kësaj, dush me bischofite dhe generall të ketë një efekt tonik, përmirëson disponimin, lehtësimin e lodhje dhe gjendja e keqe, rritjen e efikasitetit.
Për procedurat Bishofit holluar në një raport prej 01:50. Orari i 15-20 minuta.
Duhet të theksohet se prania e sedimenteve në shëllirë, humbja nuk ndikon në pronat medicinale.
Ngjesh
Paketat e aplikimit me shëllirë bischofite efektive dhe të lehtë për t'u përdorur. Për një fillim, ngrohja pjesë e sëmurë e trupit (përsëri, të përbashkët, i pesti, etj). Ju mund të përdorni shishe të ngrohtë ujë të nxehtë apo shishe plastike me ujë të nxehtë. Zonë komplot ngrohur për 5-7 minuta.

Në një enë të vogël derdhur bishofit zgjidhje, të nxehtë në 40 gradë. Zona e prekur është masazhin për 5 minuta, drita, fërkim lëvizjet, dora e zhytur në një zgjidhje. Nuk ishte lëngshme pëlhurë pambuku seeping dhe aplikuar në vend të lënduar. Në krye është e mbuluar dhe ngrohjes nënshkrimin zakutuyetsya letër. Ora Zhvillimi 10-12 orë (mundësisht të kryejnë procedurën gjatë natës). Përfundojë në mëngjes është hequr dhe zona e prekur është shpëlarë me ujë të ngrohtë. Mjekimi kryhet përmes ditë. Kursi - 12-15 procedurat. Trajtimi rinisë mund të jetë 2-3 muaj. Në rastin e manifestimit të reaksion alergjik, trajtimi duhet të ndërpritet. 1 litër ujë marrë rreth 150 g bishofit.


Contraindication
Mos përdorni trajtim zgjidhje bischofite për:
- tepër i ndjeshëm;
- alergji;
- kanceri;
- sëmundjet e lëkurës në zonën e ndikimit;
- sëmundje në fazën e ngushtë.

Përgatitjet farmakologjike
Industri moderne farmakologjike nuk është ende në këmbë dhe zhvillon drogë në bazë të bishofit, si mjet xhel fytyrë "Bysholyn" patch bishofitnyy, spa do të thotë "Byshol" dhe të tjerët. Mbajtja e të gjitha minerale natyrore pronat medicinale e natyrshme, ato janë efektive në trajtimin dhe të rehatshme për të përdorur.