Pronat medicinale euphrasy


Full-bari, fole sy, sy zhabnaya bari bari - të gjitha euphrasy. Familja Rannykovyh bimore. Në mënyrë të foluri të përbashkët e njohur edhe si zezyulka ose fyt. Kryesisht, kjo ishte një efekt shërimi për sytë e njeriut shërbeu bazë këtë emër. Në këtë artikull, ne sugjerojmë që të marrin në konsideratë pronat terapeutike euphrasy.
Përshkrimi i bimëve
Euphrasy - napivparazytychnymy odnosezonnoe bimë barishtore aftë lëng ekstrakt rrënjosur nga bimët fqinje. Lartësia e barit nuk është i madh dhe mund të shkojnë 10-30 centimetra, rrallë arrin pesëdhjetë. Gjalla, degët kuqe-kafe rrjedhin ngritën dhe mbuluan me shpohet vogla. Të vogla, lë ovate janë të gjelbër të errët.Në krye të rrjedhin në axils e lë lule të vogla me dy buzë të cilat nuk tejkalojnë një centimetër në madhësi. Fruta është një kapsulë polyspermous formë në formë pyke. Lulëzuar orbita nga maji deri në gusht dhe fruta ripens në gusht dhe shtator.
Ochanku mund të gjenden pothuajse kudo: në fusha dhe pyje, pemishte dhe kopshte, ultësirë ​​dhe livadhet e (pjesën evropiane, Kaukazi Verior, Siberia Perëndimore), Ukraina, Bjellorusia, Moldavia, dhe Evropa Qendrore.
Pronat medicinale ochanky përqendruar në pjesët terren të bimëve - gjethe, lule.


Pronat medicinale e bimëve
Pronat medicinale nuk ochanky studiuar thellë të mjaftueshme, por ne e dimë se përbërja e tij është vaj (yndyrë dhe vajra), glycosides hidhur (aukubin), Acid tanik, coumarins, resins, flavonoids, vitaminë C, saponins, carotene, irydoyidy, anthocyanins, dhe bojë blu. Në të njëjtën kohë, eyebright përmban tërë burimin e elementeve gjurmë të tilla si zink, silic, nikel, magnez, bakër, krom, mangan, argjendi, bor, hekur, molibden.
Pronat e dobishme e barishte sy karakterizohet veprim qetësues dhe anti-inflamator, dhe me atë, analgjezik, astringent, antispasmodic, hypotensive dhe efektet mbrojtje të. Plus, ochanka ul presionin e syrit, përmirëson qarkullimin e gjakut në tru dhe sytë, dhe karakterizohet decongestants dhe pronat protyvokyslotnыmy efekt immunomodulatory dhe veprimin antiallergic!


Përdorimi i ochanky tradicionale mjekësisë
Ochanka - një ilaç i mrekullueshëm që është përdorur për të parandaluar dhe trajtuar një sërë sëmundjeve të syrit, jo vetëm në Rusi, por në shumë vende. Mjekësi homeopatik Euphrasia, për shembull, përdoret për të trajtuar conjunctivitis, nje blefarit, nje sytë e përlotur, iritis, qepallë nervor twitching, rritur presionin intraokular dhe proceseve të ndryshme inflamatore. Megjithatë, përdorimi i drogës nuk është e kufizuar, ajo është gjithashtu përdoret për të përmirësuar vizionin, sidomos në të moshuarit dhe në sëmundjet e stomakut, të ftohtë, reumatizma dhe përdhes.

Indikacionet e drogës - është një listë e sëmundjeve, nga skajet inflamacion shekulli - nje blefarit, nje i dhënë fund shumë serioze, glaukoma dhe cataracts. Dhe sëmundje të tilla si perde corneal, konjuktivit, nistagmus, dakriotsystyt, spote dhe turbullt të kornesë, trakomën, dhe lodhje sy.

Përdorni justifikohet euphrasy me angina, kollitet, bronkit, ngjirurit e zërit dhe madje edhe çrregullime të tretjes, enterocolitis, rrufë stomakut, gastrit me aciditet të lartë, verdhëz dhe alergjitë. Ochanky e provuar shërim pronat në trajtimin diatez, ekzemë. Kur shampooing teas dhe infuzione ochanky të ketë një efekt pozitiv mbi flokët e kokës, duke promovuar rritjen e flokëve.

Ochanka të përfshira në asamble më kardiak, në sajë të kardiak grupit glycosides.
Ochanka jep efekt terapeutik dhe profilaktik në lodhje të syve të shkaktuara nga ndjeshmëria ndaj diellit, ndriçim të dobët, punë afatgjatë në një kompjuter personal.
Lëng të freskët, supë, infuzion, çaj të destinuara për përdorim të brendshëm dhe fasha, kremra dhe banjë për jashtë. Efekti terapeutik mund të rritet lule ochanky Calendula për forma të ndryshme të miopi dhe hyperopia, me lule e kamomil për trajtimin e elb, fruta kopër - në qëllime antiseptik.


Receta tradicionale

Me sëmundjeve të syrit të përdorura ochanky infuzion me ujë.
Përgatitja: 10 g ochanky bari ujë të zier (200 ml) japin birrë (03:00) dhe filtruar. Rezultuar infuzion përdorë tri herë në ditë, si të pijshëm 1/2 filxhan. Ju gjithashtu mund të futur në sytë e 3-4 pika të tretësirë ​​ose sy larë 2 herë në ditë. Një tjetër version i aplikimit - një kompresë, të cilat duhet të zbatohen para se të shkojnë në shtrat gjysmë ore. Ne rekomandojmë përdorimin e infuzion të freskët çdo kërkesë.


Kur bronkit:
pour 3 lugë Grass 1/2 litër ujë të vluar, le të qëndrojë për rreth 2 orë dhe tendosje. Merrni me gojë katër herë në ditë për 50 ml i tillë edhe infuzion ndihmon me sëmundjet e sipërme të traktit të frymëmarrjes

Gastrit:
Kur gastrit me aciditet të nevojshme për të përgatitur mbledhjen e mëposhtme: 1 prej eyebright, 1 pjesë karamele mente, ca balsam, oe limon lë 2 pjesë, me 2 e murriz, Calluna 3 pjesë dhe 3 pjesë alte gjethe. Mix gjithçka. 3 tbsp mbledhjen e që rezultojnë krijoj 2 gota ujë të valë. Prisni të paktën 4 orë. Aplikoni 3 herë në ditë për 100 ml për 30 minuta para ngrënies dhe një herë para se të krevat dhe 100 ml


Contraindication
Provuar contraindications për përdorimin ochanky jo, por disa burime të thotë se ajo është helmuese, duke shkaktuar jo tejkalojnë doza e rekomanduar e lejueshme të kësaj bime. Gjithashtu Kundërindikimet origjinalitet euphrasy si droga për përmbajtjen e tij. Së bashku me të marrë ilaçe që përmbajnë ochanky nuk rekomandohet që të pini alkool.