Pronat medicinale elfwort


Elfwort takon familjes Asteraceae. Ajo ka disa emra: dev'yatysyl dhe Sunflowers egra. Gjelbër ka një bimë shumëvjeçare trashë rhizome me rrënjë të gjata. Rrjedh ngritur, ndonjëherë duke arritur një lartësi prej dy metrash. Basal lë të humbur të mëdha, deri në 50 cm në gjatësi. Lulet janë të mëdha, ngjyrë të artë-verdhë. Lulëzuar bimëve në korrik dhe gusht. Në rritjen e të Omanit thjeshtë, ajo mund të gjendet në tokat e tokës zezë, livadhe, lumenj dhe liqene. Kohët e fundit, megjithatë, rezervat e lëndëve të para dhe të reduktuar bimore më pak dhe më pak të zakonshme në të egra. Shumë herbalists dhe vetëm florists amatore edukuar gabime në kopshtet e tyre.


Pronat medicinale të përdorura elfwort në mjekësi të pazakonta për shumë vite, në sajë të vaj esencial, polysaccharides, lactones, triterpen, vitaminë E, mukusit, hidhërim dhe substancave të tjera.
Në mjekësinë popullore përdorin tinktura dhe decoctions rizomat elfwort. Pas lulëzuar, bimët janë gërmuan nga rrënjët terren dhe rhizomes, fshij nga toka dhe lahen në ujë të rrjedhshëm. Rrënjët jap ujë të thatë dhe pastaj prerë në disa copa, jo më të mëdha se 20 cm. Pastaj materiali i fituar papërpunuara përkthyer në një dhomë të thatë dhe të ventiluar mirë dhe të thata për 2-3 javë. Shitore në një qese pambuku të errët, në mënyrë që centrali nuk ka humbur pronat e saj shëruese.


Pronat medicinale e mashtruese multilateral. Bimore ka një expectorant, diuretik, antimicrobial, anti-inflamator, antifungal, antibacterial, antispasmodic, hemostatic, astringent, bën të dalë djersë, veprime të theksuar hypotensive. Supë konfuze rrit formimin dhe rrjedhën e biliare, stimulon sekretimin e stomakut, zorrëve dhe pankreasit, përmirëson tretjen. Është e domosdoshme për femrat: stimulon rrënjë ngatërruar funksionin e vezoreve dhe mitrës.

Elfwort përdorur për bronkit, tracheitis, pneumonia, gripi, astma, ulçerë stomakut, gastrit, enterocolitis, fryrje, sëmundje të mëlçisë, tuberkulozi pulmonar, lodhje, nervozizëm, mioziti, dashamirës dhe tumoret malinje, si shtrëngues dhe tonik, përmirëson metabolizmin dhe funksionin e zemrës. Oman fituar popullaritet në dermatologji, ajo është përdorur për të trajtuar ekzemë, herpes, neurodermatitis.


Sëmundjet respiratore ekstrakt i përgatitur nga rrënja konfuze
Për infuzion të marrë 1 tbsp dhe rrënjë grirë derdh një gotë me ujë të valë. Le të qëndrojë për një orë, pastaj tendosje. Got mjekësi të marrë 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë për një orë para ngrënies.

Në tuberkulozi pulmonar
1 litër verë të kuqe ngrohur deri në 40 gradë dhe i hedh ato 100 gram rrënjë grimcuar mashtruese. Insistojnë në një vend të errët të ftohtë 10 ditë, në mënyrë periodike lëkundje. Merrni 50 ml tri herë në ditë para ushqimit.


Në sëmundjet e mëlçisë dhe traktit biliar
1 tbsp mashtruese zier në 05 litra ujë për 30 minuta. Pastaj japin qëndrim supë për një orë. Filtër gati supë dhe për të marrë 15 ml 3 herë në ditë.

Për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës janë përgatitur pomade
1 tbsp rrënjë bluaj mashtruese në një pluhur. Glass përzierje pakripur gjalpë me Oman. Përdorimi për lubricating plagëve dhe lezione 2 herë në ditë. Ftoh vaj.

Kundërindikimet dhe efektet anësore konfuze

Ashtu si shumë bimëve të tjera elfwort ka contraindications saj. Mos e përdorni atë në sëmundjet inflamatore të veshkave dhe shtatzënisë. Përdorimi i zgjatur mund të jetë një reaksion alergjik. Mundohuni të trajtimit nuk zgjati më shumë se 2 javë.