Pronat medicinale shtrat


Në ditët e sotme, shumë njerëz kanë filluar të kujtuar trajtime për sëmundje të ndryshme, të cilat në një kohë të përdorura nga paraardhësit tanë. Sot ne tregoni për barërat e këqija bimore, të cilat janë vazhdimisht duke luftuar kopshte dhe zonat periferike - një shtrat. Couch - një bimë shumëvjeçare që i takon familjes së drithërave. Bimore arrin një lartësi prej një metër. Grurë gjatë bari dhe gjarpërinjtë rrënjët rhizome depërtojnë thellë të mjaftueshme në tokë, ndonjëherë deri në një metër, kështu që është kaq e vështirë për të sjellë në qytete. Gjethet e barit grurit Lehta hekurudhor dhe të rregullt. Bimëve lulëzuar në qershor-korrik, të vogël, me peshore të gjelbër dhe të mbledhura në veshët e luleve. Shtrat i referohet farë e keqe e keqe dhe që jeton në lira Shumë, rrugëve, clearings, fusha dhe pemishte. Megjithatë, pavarësisht nga fakti se shtrat - një farë e keqe, nuk nxitojnë për të shpëtoj prej tij menjëherë. Pronat medicinale shtrat vërtetuar nga shkenca dhe me sukses të përdorin ato jo vetëm shumë njerëz, por edhe mjekët.Prona të veçanta shëruese janë rizomat e barëra të këqia, ato mund të përdoren për të trajtuar sëmundje, të marrë ushqimin në formën e salads. Ata duhet të jenë të korrur në fillim të pranverës, ose bien në fund. Gërmimet rrënjët nga toka, ajo është pastruar, larë tërësisht nga mbeturinat e tokës tharë në ajër të hapur të thahet plotësisht, dhe pastaj të prerë imët. Mbani shtrat nevojshme në qese kanavacë në një zonë të ventiluar mirë.

Pronat medicinale shtrat, sepse përbërja e tij janë substanca biologjikisht aktive nga e cila për të trajtuar shumë sëmundje. Shtrat ka anti-inflamator, expectorant dhe efektet mbrojtur të. Ai përmban një numër të madh të vajrave thelbësore, mukusit, saponins dhe acid Askorbik. Shtrat Aplikimi kryesor në mjekësinë popullore - një të ftohtë, bronkit, pneumoni. Përveç kësaj, bimore është një diuretik, laksativ, choleretic, veprim bën të dalë djersë dhe shtrëngues. Në mjekësinë popullore shtrat gjetur përdorimin e saj në zemër të sëmundjeve të lidhura me edemë, reumatizmi, mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, cystitis dhe urethritis në, gastrit dhe kolit.


Couch për trajtimin e lëndëve të konsumuar, gatuaj lëng nga ajo dhe të bëjë teas dhe tinctures. Për të përgatitur një zierje, të marrë 2 tbsp rrënjët grimcuar, derdh 500 ml ujë të vluar, të vënë në një banjë me avull dhe të qëndrojë afër gjysmë ore. Gati filtruar zierje dhe i hedh ujë të ngrohtë zier të vëllimit origjinal. Shtrat supë, si të gjithë zierje bimor është e rekomanduar për të marrë të nxehtë. Supë është i ndarë në 3 pjesë të barabarta dhe për të marrë 3 orë. Kjo supë bar gruri ndihmon me ftohjet, bronkit, pneumoni, si një expectorant dhe bën të dalë djersë.


Kur reumatizmi shtrat ndihmon në eliminimin e dhimbje të përbashkët. Bimore rhizomes imët prerë dhe për të marrë 1 tbsp papërpunuara, ujë të zier dhe të japin vendas nën kapak të mbyllur tre orë. Infuzion filtruar dhe marrë në formën e ngrohjes dy lugë tre herë në ditë për 30 minuta para ngrënies. Për të eliminuar infuzion të përbashkët dhimbje e barëra të këqia është e rekomanduar për të marrë një muaj. Pastaj ju bëni një dhjetë-pushim dhe për të vazhduar trajtimin për një muaj tjetër.
Couch krovoochistitelnym është një mjet i madh dhe mund të përmirësojë metabolizmin e trupit. Shumë herbalists dhe healers rekomandojmë përdorimin e bimëve fllad lëng, të cilat duhet të marrin 1/2 filxhan 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies për tre muaj.


Shtrat në gjendje të luftojë me gurë në fshikëz fshikëz e tëmthit, veshkave dhe fshikëzës. Prandaj, ajo është bërë obligim për qëllime terapeutike në cholelithiasis dhe urolithiasis. 2 tbsp shtrat copëtuar Hidh 300 ml ujë të vluar dhe kuzhinier rreth ngrohjes mesme për 10 minuta. Pastaj tendosje supë dhe për të marrë në një gotë të tretë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.
Kur inflamacion purulent i lëkurës, abrasions, elbi dhe puçrra fytyre, ndihmon në shtrat infuzion. 3 tbsp rizomat derdh 05 litra ujë të vluar dhe të insistojnë 1 orë. Infuzion pastaj të filtruar dhe për të marrë 1 filxhan tri herë në ditë.


Kur diatez në fëmijët, dermatit dhe puçrra në të rriturit me shtrat rekomanduar baseneve. Merrni 50 gram rrënjë barëra të këqia, derdhur nga 5 litra ujë, vihet në zjarr dhe vlim pas vluar për 15 minuta. Rezulton supë është filtruar dhe shtohet temperatura e ujit dush nuk duhet të kalojë 38 gradë. Merrni një dush për 15-20 minuta. Skuqja në fytyrë trajtuar me umyvan përgatitur zierje dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje.
Në kapsllëk kronik dhe hemorroide rekomanduar për të bërë në microclysters natës zierje e rhizomes në qumësht. 1 tbsp rrënjë grirë derdh një gotë me bar gruri rrëshqanorët qumësht të vluar, vlim 10 minuta për ngrohje të ulët, të lejojë të freskët. Microclysters rekomanduar për të bërë gjatë natës, pas lëvizjen e zorrëve mbrëmje.


Siç u përmend më lart, vitaminë shtrat mjet i mrekullueshëm që mund të përdoren të freskëta në sallata. Rrënjët e freskëta janë larë, pastruar dhe prerë imët ose të fshij në rende, shtoni flokëkuq integruar dhe i copëtuar gjelbër ose qepë, kripë për shije, vajra bimore kalitur.
Contraindications për përdorimin e shtrat bari jo, me përjashtim të intolerances individual të trupit.