Pronat medicinale e bimëve Stakit officinalis


Pronat medicinale të bimëve Stakit njohura officinalis nga kohërat e lashta. Njerëzit quajtur bimore - zolotushnik, letër, sorokozub, fushë urtë. Stakit officinalis takon familjes Labiatae, është një barishte gjithëvjetor deri në 1 m. Stem ngritur, katër të njëanshme, e sipërme pothuajse zhveshur. Gjethet e bimëve në rrënjë të mbledhura në prizë, formë zgjatur-ovate, por mund të jetë shyrokolantsetni. Bimore tufë lulesh cilindrike, të dendura, fund me qerthull shtesë. Lule mutovky trasha, kuqe-kafe ngjyra lule, arra fruta në formën e një numri prej 4 copë.


Koha e bimëve lulëzuar në qershor-shtator, Drop Cap ka një erë të pazakontë dhe shije të hidhur. Ajo rritet në Siberi Perëndimore, pjesën evropiane të Rusisë, Kaukazi kryesisht përgjatë rrugëve, në livadhe, clearings.

Sot, vetitë shëruese të bimëve Stakit officinalis në vendin tonë nuk do të përdorim në mjekësi, por ajo është ende përdoret në mënyrë aktive. Në disa vende, duke përfshirë Francën, lëndëve të para bimore medicinale të njohura zyrtarisht, i cili është pjesë e ngritur. Ground i Stakit officinalis përmban resins, vajra esenciale, stahidryn, kalcium, vitamina C, K, taninet (stahidryn, choline, betonitsyn), acide organike, acid Askorbik. Fara përmbajnë vaj yndyror, stearik, palmitik, linoleic, oleik.

Bimore Stakit officinalis ka një gamë të gjerë të pronave farmakologjike, ajo ka expectorant, qetësues, analgjezik, hemostatic, plagë shëruese, choleretic dhe veprim antiseptik. Rrënjë Aplikimi në doza të vogla është pastrues.

Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e pronat medicinale të bimëve gastrit, për të reduktuar aciditetit. Infuzion do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve në zorrët dhe stomaku, normalizimin çrregullime të tretjes. Për të përgatitur keni nevojë për 1 tbsp herbs deri në 2 gota me ujë të zier, 2 orë. Aplikoni nevojën gjysmë filxhan 30 minuta para ngrënies 4 herë në ditë.

Infuzion i përgatitur nga 2 tbsp dhe një filxhan vlon uji i valë 5 minuta me shtimin e 2 lugë. l. port, promovon lëngëzimin e pështymë, zbutur dhe për të zvogëluar kollitjes në sëmundjet e mushkërive. E njëjta Infuzion është përdorur si një zëvendësues për një trajtim të plotë të tuberkulozit, ajo ndihmon për të ndaluar hemorragji pulmonare - përdoret për të hahet 3 herë në ditë për 1/3 filxhan.
Efekti pozitiv i një kapak rënie shëruese pronat e bimëve në sëmundjet e fshikëzës, veshkave, mëlçisë, artrit, përdhes. Infuzion lehtëson hollim masive me sinusit, ajo duhet të jetë futur në dy vrimat e hundës. Locion jep efekt plagë-shërimit në ulcerat, plagët, ulcerat presion, venat me variçe. Tabaka aplikimit për këmbët me barishte të privuar nga djersitje e tepruar.


Falë pronat qetësues të bimëve në mjekësinë popullore është e rekomanduar për çrregullime dhe lodhje nervor, migraines, dhimbje koke të rënda. Gjithashtu, për të zvogëluar frekuencën e konfiskimeve epileptike. Lule infused përdoren për trajtimin e sëmundjeve të zemrës, verdhëz, hidropizi, shënoi efekt pozitiv edhe në tumoret barishte. Gjethet e efektit të zakonshme Grass Drop Cap dobishme, me kusht gjakut - ajo pastron.
Në trajtimin e sëmundjeve bar gjetur zbatimin komercial të saj të marrë bojë për ngjyrosje leshi në ngjyrë kafe-ulliri. Për shkak të përmbajtjes së lartë të taninet fondeve bari Drop Cap përdoret zakonisht lëkurat e kafshëve të përpunimit.