Pronat medicinale drogës Burnet


Perennials nga familja Rosaceae, drogës Burnet ose krasnoholovka, blooms nga qershori deri në gusht në fusha të lagësht, livadhe, skajet e pyjeve dhe clearings, ndër shkurre dhe pemë. Pronat medicinale Burnet përdorimin e drogës si në kombëtare dhe në mjekësinë tradicionale. Në praktikë mjekësore, është përdorur kryesisht rhizomes me rrënjët, të cilat përmbajnë taninet, kryesisht saponins, carotene, hallotanynы, niseshte, të paqëndrueshme. Në një letër Burnet përmban acid Askorbik.


Përgatitjet janë bërë në bazë të Burnet kanë hemostatic, astringent, vasoconstrictor, analgjezik, antyspastycheskym, baktericid dhe plagë-shërimit efekt. Pronat medicinale Burnet drogës dëshmuar pozitivisht në luftën kundër Escherichia coli, mikrobet dizenteria dhe mikrobet Grupi paratifoide.

Pronat provuar shëruese Burnet drogës për të luftuar diarrenë e etiologies të ndryshme, ajo është përdorur për kolit jospecifik, proctosigmoiditis, kolit akut dhe kronik, dhe gjakderdhje të ndryshme mitrës brendshme. Essential Burnet drogës do të jetë me cholecystitis, dizenteri, si dhe thrombophlebitis e gjymtyrëve të poshtme.


Me Burnet me sukses të trajtuar lyamblyoznыe cholecystitis, e përdorin atë dhe kur trihomonadnyh trashje. Burnet promovon dhëmbëza erozionin qafës së mitrës.

Pronat medicinale Burnet përdorur në shërimin e plagëve dhe ulcerat dobët, djegiet, konjuktivit akut purulent. Ajo është përdorur dhe hemorroide. Proceset e ndryshme inflamatore në gojë, duke qarë ekzemë, bedsores, ulcerat trofike - të gjitha varg i plotë i pronave terapeutike dhe të dobishme të bimëve.

Përdorimi i drogës Burnet në enterocolitis akut

2 tbsp Rrënjët e drogës grimcuar Burnet derdh 500 ml ujë, insistojnë 2 orë, dhe pastaj të vihet në zjarr dhe vlim për 20 minuta, pastaj tendosje supë. 2 ditët e para të marrjes 15-20 ml çdo 2 orë, deri në 400 ml në ditë. Në ditët në vijim supë marrë 15 ml tri herë në ditë për një javë.

Përdorni Burnet gjakderdhje mitrës medicinale
2 tbsp bari i thatë për të insistojnë në 05 litra ujë për 8 orë, atëherë vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban. Tendosje dhe për të marrë 1/4 filxhan 4 herë në ditë para ushqimit për 2-3 ditë.


Përdorimi i drogës Burnet në dizenteri kronike
1 tbsp pres Burnet rrënjë, derdh një gotë me ujë të valë dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për 10 minuta, pastaj të filtruar supë. Para se të përdorni fëmijët supë holluar me ujë të ngrohtë zier në një raport prej 1:10 dhe për të marrë një gotë 2-3 herë në ditë. Të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjet 2 gota në një kohë.

Përdorimi i drogës Burnet për diarre
1 tbsp rrënja zier për gjysmë ore në 2 gota me ujë, pastaj të lënë për një orë. Tendosje dhe për të marrë 1 tbsp 4-5 herë në ditë para ushqimit.


Përdorni Burnet Trichomonas drogës në coleitis
Për trajtimin e infuzionit trashje përgatitur për douching. 1 tbsp Burnet vlim një gotë me ujë për 10 minuta. Rezulton supë është holluar 500 ml ujë të ngrohtë zier. Përdorimi për douching 2 herë në mëngjesin e ditës dhe në mbrëmje.

Përdorni hemorroide medicinale Burnet
5 tbsp thatë drogës Burnet rrënjë derdh 05 litra vaj vegjetal, vihet në një banjë me avull për një orë dhe të avulluar. Pastaj të lënë një ditë të ftohtë. Vaj përfunduar është filtruar dhe ruhen në frigorifer. Për të trajtuar hemorroide gjatë natës, të bëjë microclysters, me vajra ngrohur pak Burnet. Para përdorimit është e nevojshme të zbrazët zorrë.


Kundërindikimet me përdorimin Burnet drogës
Ashtu si çdo fabrikë tjetër, Burnet drogës ka contraindications, efektet e saj anësore. Para së gjithash, ajo nuk mund të zbatohet për njerëzit me intolerancës individuale për barishte. Ajo Kundërindikuar gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Nëse bimët mbidozë mund të jenë dhimbje koke, të përzier dhe të vjella.