Pronat medicinale e bimëve medicinale Angelica


Angelica drogës takon ombrellën e familjes, është një bimë dyvjeçar arrin një lartësi prej 2 metra. Bimët rhizome brenda uritur ka mure në nyje, ngjyrë kafe, me trashësi 8 cm, thekson lëng të verdhë. Sa për rhizome shkurtër ka rrënjë haluzystyy. Stem Angelica medicinale është i drejtë, i vetëm, brenda uritur, cilindrike, të degëzuar në krye. Rrënja e rrjedh kanë një aromë të këndshme. Radikal lë Angelica madhe medicinale, i ngjan një trekëndësh. Stem lë bimët trychiperysti rritet alternuar, me segmente të mëdha ovate me tre blades. Lulet janë të vogla, u mblodhën kryesisht në krye të rrjedhin, cadra gjelbër-bardhë nuk kanë këmishë. Rays Cadra me qime të butë, fruta medicinale Angelica kanë të sheshtë - vysloplodyky që japin deri në 450 gram fara. Bimëve lulëzuar është vetëm viti i dytë i jetës, bie në periudhën lulëzuar qershor-gusht.


Atdheu angelica medicinale të gjeni pjesët veriore të Azisë dhe Evropës, të shpërndara gjerësisht në Siberi perëndimore dhe CIS, kryesisht në pjesën evropiane. Vendi kryesor i rritjes - brigjeve të lumenjve, liqenet dhe pyjet e verr tokave të lagura.
Harvest fillim medicinale angelica nga vitin e parë të bimëve të jetës. Dig vjeshtë, duke hequr grimcat terren, larë dhe të thata nën mbulesë. Jeta shelfin e materialeve përfunduar jo më shumë se tre vjet, në varësi të magazinimit të duhur në kontejnerë të mbyllur në një vend të thatë. Shije e ëmbël Angelica djegies medicinale, shije të hidhur dhe erë aromatik. Gjethet e bimëve për qëllime medicinale janë mbledhur pas lulëzuar, për përdorim në ushqim si një erëza për lulëzuar.


Pronat medicinale e bimëve
Droga, të cilat janë të bazuara është drogë Angelica, përdoret si antispasmodic, agjent anti-inflamator, ajo ka efekt bën të dalë djersë dhe diuretik. Një zierje e rhizome është përdorur në neurozë vegjetative, pneumoni, bronkit, vanitet dhe dyskinesia tëmth. Angelica rrënjë tretësirë ​​bimët mjekësore rrit funksionin sekretore e zorrëve, është diuretik dhe agjent expectorant. Ekstrakti i përdorur në gastritit hipotsydni, një zierje e rrënjët e Angelica medicinale ka veti qetësues, ndihmon me pagjumësi dhe krizë nervash. Lëng i rhizome përdoret jashtmi tek fërkuar cermës, reumatizma, radiculitis dhimbje në mesit ose në banjo, për dhimbje dhëmbi - varros në dhëmbit.

Pronat medicinale e bimë Angelica droge përdoret në mjekësinë popullore si një diuretik dhe bën të dalë djersë. Frutat Angelica përdoret si anticonvulsant dhe cholagogue. Ekstrakte frutash shtuar në prodhimin e vajrave dhe krem ​​që përdoren për trajtimin e morra.
Supë është përgatitur në bazë të bimëve: filxhan ujë të vluar një lugë gjelle copëtuar rrjedh dhe e lë. Për supë me rrënjë duke përdorur standarde 3 lugë grirë të para në një gotë, vlim të paktën 10 minuta, insistojnë. Supa rhizomes tokë e përdorimit medicinale Angelica në formën e nxehtësisë pasi të hahet. Pluhur është aplikuar në 05 g tri herë para ngrënies.


Përdorimi i rrënjëve medicinale Angelica zakonshme në parfume, prodhimin e pijeve alkoolike, industrinë canning, industria pjekje. Naftës nga fruti i bimës përdoret si aromatizues në industrinë ushqimore.