Pronat medicinale e fruta kulpër


Fshehur në legjendë, vetitë shëruese të frutave kulpër kanë një shpjegim shkencor: frytet e saj përmbajnë acid Askorbik, flavonoids dhe antioksidantë që ndihmojnë të luftuar infeksionet, të parandaluar depozitimin e kolesterolit dhe për të forcuar muret e enëve të gjakut. Coumarins dhe vitaminë K zvogëlon gjakderdhje dhe tanin dhe fenolit acidet karboksilike të ketë një efekt baktericid në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Kalina ka një vasodilator, qetësues, anti-inflamator pronave, ka diuretik, astringent efekt, hemostatic.


Pluhur kulpër leh përgatitur ekstrakt alkoolik. Lëvore mbush 70% alkool (në një raport prej 1:10) dhe këmbëngulin në një vend të errët shtatë ditë. Merrni 20-30 pika para ngrënies dy herë në ditë - si një qetësues dhe ilaç anticonvulsant për çrregullime nervore, pagjumësi, nervozizëm, astma, djersitje nate. Një zierje e leh KALINOV jep efekt hemostatic me mitrës gjakderdhje në periudhën pas lindjes. Ajo është përdorur në menstruacioneve të rënda dhe të dhimbshme, sëmundjet e sistemit riprodhues të femrës dhe kulm të dhimbshme. Nëse nosebleeds përdorur tampona ngjyhet në supë kore, hemorroide bëjnë banja apo kompresa të ftohta.


Në fazat e hershme të hipertensionit pronat medicinale të frytit të kulpër ndihmon për të reduktuar presionin e pa kimikate. Manaferrat kulpër dhe fruta të gatuaj, bluaj me sheqer (2: 1) ose pour mjaltë. Merrni 1 tbsp. lugë tri herë në ditë para ushqimit. Lëng të freskët Berry ndihmon në përmirësimin e tretjes gastrit me aciditet të ulët, ajo është e rekomanduar për të përdorur me anemi, si edhe si një ilaç vitaminë. Kur ftohjet shkaktuara nga hipotermi ose infeksion viral, çaj të mirë antipiretik me manave të thata e twigs kulpër (ata vendas ujë të valë dhe të insistojnë dy deri tre orë në një termos). Ky çaj mund të jetë i dehur në vend të ujit për të shuar etjen tuaj, ajo gjithashtu ka një efekt të lehtë diuretik. Me të njëjtin qëllim, përdorni pije frutash e bëra nga lëng të freskët KALINOV. Manaferrat të freskëta kulpër dhe infuzion i tyre me mjaltë dhe supë inflorescences janë përdorur si një ilaç djersitës dhe expectorant për bronkit, dhimbje të fytit, grykët dhe pezmatim i fytit. Lëng dhe manaferrat të dobishme për të pirë një zierje e edeme të origjinës kardiak, dhe arteriosklerozës.


Fytyrë të bardhë me një shkëlqim të butë - imazhin e ëndrrave të vajzave në të gjitha kohët. Në ditët e vjetër ndihmuan për të arritur këtë kulpër ideale dhe vetitë e saj shëruese. Manaferrat të freskëta me shtimin e krem ​​rëndë dy herë në javë vajzat bëri maskë që mbahen në fytyrën tuaj për gjysmë ore. Duke u bërë lëkurën të butë dhe të freskët, dhe Freckles dhe pika të moshës bëhen të dukshme. Kulpër fruta ullirit (komerciale në dispozicion) përmban vitamina A, E, C, K dhe E, carotenoids, flavonoids dhe aminoacidet të lirë, si dhe kalium, kalcium, hekur, bakër, selen dhe shumë elemente të tjera gjurmë thelbësore dhe pronat medicinale. Përdoret si një shtesë diete ushqimore dhe kozmetike.