Pronat medicinale e bimëve kukutë


Kukutë (herba Conii, helmuese kukutë miut bar, ombrellë helm, etj) - është një nga bimët më helmuese. Dvuhletenee bimore e ombrellën e familjes, arrin një lartësi prej rreth 2 metrash. Krye të rrjedhin uritur bimë degëzuar ngjyrë kaltërosh, me pika karakteristike të kuqe, rritje në madhësi më të ngushtë në rrënjë. Në vitin e parë të rreze kukutë është formuar nga gjethet basal, në pamje shumë të ngjashme me gjethe majdanoz, e cila shpesh është shkaku i helmimit kukutë. Vetëm në vitin e dytë të formave të jetës branched shumë rrjedhin bimore. Lule të vogla të bardha të mbledhura në një ombrellë të vështirë.


Kukutë miu ka një erë të veçantë, formuar nën ndikimin e alkaloide pyridine grupit: konyyna, N-metylkonyyna, konhydryna, konytseyna gama dhe të tjerët. Erë Sidomos mprehtë me pure bimë gishtat frutore.
Kukutë rritet në shumë të lira, së bashku gardhe dhe rrugët, parqet, shpatet pyjore. Bimë është gjetur pothuajse të gjithë. Pronat medicinale të bimëve HEMLOCK formuar në lulëzim në muajt e parë të verës. Në këtë kohë ajo është bërë maksimumin e substancave të dobishme.

Për përgatitjen e ilaçeve të përdorura si lule para, gjethe dhe rrjedh e bimëve. Lule lot në fruta papjekur, e cila kur të thata lehtë të bien nga inflorescences.

Përbërja kimike
Kukutë përmban sasi të mëdha të alkaloide helmuese, me shumicën prej tyre ndodhet në fruta. Përveç kësaj, të pranishëm vaj yndyror bimore, përbërë nga gliceride dhe acidit netrozelynovoy netrozelydynovoy në gjethe dhe rrjedh gjetur vaj esencial dhe acid caffeic në lule - kaempferol, quercetin, dhe fruta - vitaminë C dhe vitaminë A. Bimët lëng gjeti një sasi të vogël të taninet.

Pronat medicinale të bimëve janë të përcaktuara nga substancës dhe më toksike e alkaloide të pranishëm, anëtarë të kukutë - një helm vdekjeprurës Konin. Doza të vogla konyyna mund të rrisë presionin e gjakut dhe të stimulojnë muskujt e zemrës, por një mbidozë mund të shkaktojë arrestimit të frymëmarrjes.

Kërkesë
Avantazhi kryesor i kukutë vlefshme është konsideruar më të fortë anti-tumor dhe efekt imun-stimulues.
Që nga kohët e lashta, droga bazuar në kukutë përdorur si anticonvulsant, qetësues dhe analgjezik. Sot praktika zyrtare homeopatik vetitë shëruese të bimëve të përdorura kundër sulmeve të marramendje, me kollë irrituese të shkaktuara nga arsye të ndryshme, ënjtje të gjëndrave, dhe trajtimi dhe parandalimi i tumoreve të etiologji të ndryshme, kanceri dhe AIDS.

Më shpesh do të thotë duke e kthyer nga kukutë për trajtimin e sotme Sëmundjet tmerrshme - të kancerit. Për këtë qëllim, përdorni një ekstrakt alkoolit e buds nerozpustylysya dhe lule, fara papjekur dhe bimëve frutore, të cilat marrin një skemë të caktuar.

Kur ju merrni infusions HEMLOCK vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet dietë. Kjo është për shkak se proceset kimike që ndodhin në trupin e njeriut nën ndikimin e infusions aktivizon sintezën e antitrupave, të cilat janë shoqëruar me reagime të caktuara që kërkojnë futje e plotë të proteinave. Në lidhje me këtë, ushqimi pacienti duhet të përbëhet nga mish ligët, peshk, drithëra, vajra bimore, produktet e qumështit dhe mallrat e pjekur. Frutat dhe perimet, të cilat përfshijnë pektin, lëshojnë helmet dhe produktet prishjen e qelizave të tumorit dhe largimin e tyre nga trupi i njeriut natyrisht. Nga dietë plotësisht përjashton alkool, yndyror, i tymosur dhe ushqime të skuqura.


Kujdes
Në asnjë rast nuk mund të angazhohen në vetë, përgatitjet që përmbajnë kukutë duhet të merren me kujdes dhe në mënyrë rigoroze të ndjekë dozen.
Simptomat HEMLOCK helmimi, çrregullime gastrointestinale, diarre, nauze, vjellje, dobësi, dhe në raste të rënda, gulçim, palpitations, kolapsi, ngjitje paraliza, në kontakt me lëkurën shkakton iritim lokal.

Konsiderohet doza vdekjeprurëse 50 mg e medikamentit per 1 kg të trupit. Nëse helmimi simptomat HEMLOCK duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor ose telefononi në një ambulancë! Si ndihmës së parë mund të rekomandojë një lavazh stomakut me ujë të ngrohtë ëmbël me mjaltë ose një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium.