Pronat medicinale e bimëve furçë kuqe


Furçë të kuqe (Rhodiola gelida), katër elementë Rhodiola, Rhodiola chotyrychastynna ftohtë Rhodiola, Rhodiola chetыrehnadrezannaya - një bimë medicinale që rritet vetëm në malet e Altai, preferon tokat shkëmbore. Emri i tij bimore, e ngjashme me furçë duhet betaynov praninë dhe anthocyanins, të cilat japin rrënjët e ndihmon tretjen e ushqimit dhe të kuqe. Si një bimë medicinale është unik në stepat e mjekësinë popullore Altai përdorur për moshat. Aktualisht, të gjitha bimeve dhe përgatitjet njohura përmbajnë furçë e kuqe është mënyra më e mirë adaptogenic dhe imun për të rivendosur trupin dobësuar.


Përbërja kimike dhe pronat medicinale
Pronat medicinale të bimëve për shkak të përbërjes furçë kimike kuqe: vajra esenciale, acide organike, antrahlikozydy, glycosides, proteina, yndyrna, NDRYSHME, sheqerna, sterole, fenolet, alkoolet terciare, taninet, flavonoids, krom, zink, mangan, kobalt, bakër, argjend , molibden, nikel, një përqindje e madhe e zink dhe selen. Rrënjësisht përmban glycosides phenolic salidrozid (rodyolozyd) dhe tyrozol, dhe një sasi të vogël të taninet me grupin pyrohallovoy.


Centrali kryesor aktiv përbërës që ka anti-inflamator, protyvoynfektsyonnыmy, onkoprotektornыmy dhe adaptogenic pronat - salidrozid glycoside, avantazhet e saj përfshijnë aftësinë për të normalizuar çrregullime endokrine në sëmundjet zonat gjinekologjike, sëmundje tiroide dhe gjëndra veshkave. Anthocyanins thelbësore për parandalimin dhe trajtimin e etiologji fungale, virale dhe bakteriale.

Elementet furçë kuqe tërësisht të ndikojë në trupin e një gruaje, dhe veçanërisht sëmundjet që lidhen me çrregullime hormonale, të ndihmojë imunitetit të rritur dhe forcë të kthehet në një sëmundje të zgjatur, të nxitur performancën mendore dhe fizike. Furçë të kuqe heq simptomat që ndodhin gjatë menopauzës, qetësues ngrohjes, përmirëson gjumin.

Kombinimi i elementeve furçë kuqe ju lejon të aplikoni atë si një mjet i fuqishëm në trajtimin e një numri të sëmundjeve femra: эndometryozov, fibroids mitrës, erozioni, mastite, cysts, shkelje e menstruacioneve, tumoret e etiologies ndryshme.

Burrat janë të rekomanduara për të përdorur furçë kuq për sëmundjet e sistemit urogjenital, dobësimin e potencë, prostatitis dhe adenoma e prostatës.

Rrënja e bimës përdoret për të bërë drogë që synojnë trajtimin e infertilitetit mashkullor dhe femëror.

Pasuri por jo të mjaftueshme mjekësisë studiuar, është një tipar i furçë kuqe rinovimin indet dhe organet, të përmirësojë cilësinë e aftësinë e gjakut për të shëruar thyerje.
Pronës pastruar sistemin e qarkullimit të gjakut dhe akuza të gjakut të shërohen përdorur me sukses në rehabilitimin pas një kurs të kimioterapia e cila rezulton në formimin e radikaleve të lira në gjak.
Ndihmë e madhe në trajtimin e atherosclerosis, sëmundje të zemrës, stabilizon presionin në hipertension, lehtëson spazma të enëve cerebrale dhe rrit hemoglobinës.


Përgatitja Metodat
Për të përgatitur decoctions medicinale, tinctures dhe zgjidhje duke përdorur të gjitha pjesët e bimës, si të pavarur dhe në mbledhjen me të bimëve të tjera.
Supë është bërë nga materiale të thatë të para rrënjë grimcuar: 1. lugë kalonte në 200 ml ujë të nxehtë dhe të mbajtur në një banjë me ujë për 15 min Dërgo qëndrojë 45 minuta, pastaj të filtruar dhe të rregulluar volumin e ujit të zier në 200 ml. Supë pije gjatë ditës në pjesë të barabarta për 30-40 minuta para një vakt, ju mund të me një lugë çaji mjaltë. Kursi i trajtimit për të paktën një muaj.


Insistojnë në një enë të errët qelqi 50, rrënjë, derdhje 05 litra vodka 30 ditë, herë pas here lëkundje, atëherë filtruar. Merrni tretësirë ​​është e rekomanduar për të rriturit për gjysmë ore para ngrënies 30 pika tri herë në ditë. Kursi i trajtimit është 30 ditë, 10 -15 ditë Sigurisht koha mund të përsëritet.
Zgjidhja për ujitje është përgatitur me 1 lugë tinktura dhe 05 litra ujë të ngrohtë zier. Procedura kryhet në mëngjes dhe në mbrëmje, nëse është e nevojshme, të përsëritur 2-3 kurse.
Që nga furçë e kuqe është konsideruar si një hormon natyral nuk mund të kombinohet marrja e furçë të kuqe me hormonet e origjinave të ndryshme dhe hormonosoderzhaschee bar. Që nga furçë e kuqe është një adaptogen natyrshme, të padëshirueshme pritja e saj me presionin e lartë të gjakut.

Efekti terapeutik i rritet kuqe furçë, ndërsa duke marrë në mitër malore, Siberian xhensen, Rhodiola Rosea, Rhaponticum, aralia, manjolës. Me herbs copëtuar përgatitur asambleja në një raport prej 1: 1.

Contraindication
Pavarësisht pronat terapeutike, furçë e kuqe nuk është e rekomanduar për tepër i ndjeshëm, presionin e lartë të gjakut dhe stimulim mendor. Përdorimi i produkteve që përmbajnë furçë kuqe kundërindikuar për gratë gjatë shtatzënisë dhe laktacionit. Në mbidozë mund të përjetojnë marramendje dhe letargji.