Shërimi pronat e erëza dhe kardamom dobishme


Aroma për shekuj qenë një luks. Me erëza shije kuzhinier mbretërit zadovilnyaly dhe mbretër. Shumica prej nesh, kur e kanë dëgjuar fjalën erëza, vetëm paramendoni substancë pjesa më e madhe që është shtuar në ushqim. Megjithatë, aroma mund të përdoret në një drejtim të ndryshme në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Në këtë artikull ne do të flasim për vetitë shëruese të erëza dhe kardamom dobishme.
Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se erëza kanë pronat medicinale. Ndryshe nga droga farmaceutike, erëza janë të lirë dhe të sigurt për t'u përdorur, natyrisht, në sasi të arsyeshme. Me një shumëllojshmëri të erëza, të gjithë mund të zgjidhni ato që i përshtatet atij personalisht.Fakt interesant. Shumë e di se djathi është një produkt shumë i dobishëm. Por nutritionists vini re se djathit rrit sasinë e mukusit në trupin tonë. Dhe kështu ajo krijon probleme për nasopharynx, mushkëritë dhe bronke. Me tretje të mirë djathë është tretur mirë. Çfarë ndodh nëse tretje është e dobët? Pastaj djathë është si druri të papërpunuara, hedhur në zjarr mezi valë. Ajo do të tretet me vështirësi. Rregullorja mund të përmirësohet duke shtuar një degë e thatë zjarri pak - kanellë, arrëmyshk, piper i zi. Ndoshta djathë me piper i zi për shije jo, por për tretje është me të vërtetë e dobishme.


Sigurisht që ka njerëz që tretet çdo ushqim. Ata duhet të kenë një oreks të mirë, dhe të bëhet agresive në qoftë se koha nuk ha. Ata uria shoqëruar nga ndjesi të pakëndshme djegie në stomak. Këta njerëz tretet djathë dhe nuk piper i zi. Ftohje të ndihmojë të zbutur djegur erëza - koriandër dhe kopër. Këto erëza të ndihmojë me overeating dhe nën bloating.

Çfarë erëza të bëjë produkte të dëmshme të dobishme. Pothuajse çdo produkt është dy pronat pozitive dhe negative. Nëse përdoret me mençuri erëza, ato reduktojnë pronat negative efekt dhe për të forcuar pozitive. Të gjitha erëza, në një farë mase, të zvogëlojë vanitet. Për të shtuar bishtajore enët qimnon, xhenxhefil, koriandër dhe piper. Në qumështin e nxehtë, shtoni kanellë, kardamom, shafran. Si një vakt yndyrore, shtoni shafran, xhenxhefil, shafran i Indisë dhe mustardë. Në kafe - kardamom.


Storage. Erëza dyqan në enë hermetik në një vend të errët. Një vit më vonë, erëza humbur pothuajse të gjitha pronat e tyre të dobishme. Kështu që përdorin ato dhe nuk mbajnë. Kur të blesh vështrim në datën e prodhimit, erëza duhet të jetë i freskët.
Erëza të shkojë mirë me vajra të nxehtë. Oil merr shijen e erëza. Lodh vaj është e nevojshme, vetëm të ngrohur atë dhe shtoni erëza. Atëherë kjo salcë me vaj mund të lidheni me produkte të tjera. Duke përdorur erëza, ju do të jenë të lumtur dhe të shëndetshme.


Pronat medicinale e kardamom
Ajo është përdorur në gatim, duke shtuar një qull ëmbël qumësht, biskota, ëmbëlsira dhe një pilaf me lëng pule. Kjo erëz përmirëson tretjen, i jep frymëmarrje të freskët.
Kardamom është e dobishme në atë që ajo përmban fosfor, kalcium, zink dhe magnez. Vitaminat: B1 B2 B3. Kjo erëz ka efekte të dobishme në sistemin nervor, relakson, shëron depresionin. Gjithashtu kardamom stimulon trurin.

Kardamom heq mukusit nga trupi, kështu që përdoren në trajtimin e bronkit, astmë, kollës dhe ftohjes. Ajo normalizes tretje, pastron traktin gastrointestinal. Kjo erëz ka veti antiseptike. Përdorin atë për të pastruar gojën dhe frymëmarrje. Gjithashtu për shkak të lehtësim dhimbje, kardamom në gjendje të ndihmojë me dhimbje dhëmbi. Kardamom dhe të dobishme gjatë ushtrimit, ai luan rolin e tonik. Ajo përmirëson muskujt e zemrës, ajo mund të përdoret vetëm ose i kombinuar me erëza të tilla si shafran, kanellë, apo murriz.


Kardamom është përdorur në sëmundjet e mëposhtme:
Fryrje (ënjtje të ndryshme). Chew fara kardamom. Pini çaj me kardamom dhe kopër.
Hiccups. Shto një majë e kardamom për çaj nenexhik.
Faringjit. Bëni një zierje për shpëlarje me 05 lugë kanellë, kardamom dhe të njëjtën gjë.
Impotencë. Përgatitja e një pije: qumësht të nxehtë, shtoni mjaltin për shije dhe një kardamom pak, pi çdo natë.

Ajo duhet gjithashtu të theksohet se një nuancë koncentruar kardamom me një shije të athët. Kështu që ju duhet të përdorin atë në doza të vogla. Për një vakt ju mund të hani jo më shumë se 1 / 5-1 / 4 lugë fara grimcuar. Kjo erëz fituar me të drejtë vendin e vet të nderuar në kuzhinën tuaj.