Pronat medicinale e pështymë


Kafshët mjekët veten dhe shqisat e tyre gjatë sëmundjes, është pikërisht Herbs që ndihmojnë ata të shërohen, për ne ende mbetet një mister. Si mund ata të ndryshojnë nga bimë të dobishme helmuese? Dhe aftësinë e tyre për të bëj gjuhën e tyre plagët.
Ju do të mendojnë se ata nuk kanë zgjedhje dhe nuk ka zgjedhje, sepse ata nuk mund të përballojë për të blerë ilaçe. Por kjo nuk është pika. Natyra u kujdes për vëllezërit tanë të rinj dhe disa dha dhuratën e tyre të pavarur. Pronat medicinale e pështymë njohur që nga kohërat e lashta, qëndrimi vetëm në këtë metodë e trajtimit është i dyfishtë.


Vkolovshys rastësishme ose porezavshys, ne intuitive "shuplaka" vepruar gjak. Kjo mjekët paralajmëruese të harrojmë se bëj duart rrezikshme pista dhe gojën përmban shumë mikrobet që janë në kontakt në mëngjes mund të shkaktojë të acarohet. Kafshët nuk janë të vetëdijshëm për këto argumente, prandaj trajtoni veten pështymë e tij.

Ndoshta, monitoruese vëllezërit tanë më të vogla i dha të rritet për të provuar vetitë terapeutike shëruese të pështymës së personit, në veçanti "uritur". Për të kanë mbijetuar shumë receta në të cilën ajo vepron si një mjek dhe mund të kuruar shumë sëmundje. Recall, besëtytnitë më të zakonshme në të cilën droga mund të zëvendësojnë pështymë të thjeshtë:

- të acarohet kaloi shpejt, ju papritmas pështyj në syrin e njeriut i cili kërceu elb;
- në shenjën e parë të elbi, është e nevojshme që të lyej vendin e "uritur" pështymë;
- të birë veshët shëruar shpejt, ajo duhet të lubrifikuar me pështymë;
- për të përshpejtuar shërimin e fëmijës plagë kërthizës, healers këshilluar nëna e re bëj gjuhën e saj.
Shumë do të thonë se ajo është bestytni dhe injoranca, por janë përdorur për shumë shekuj dhe kaq të çuditshme të mjaftueshme, por ai punon.

Pronat terapeutike shërimin e pështymë
Deri më sot, asnjë provë të vështirë të shërimit pronat e pështymë. Hulumtimet në këtë fushë të kryer, të studiuar përbërjen e saj dhe parashikimet e bëra edhe për zbulimin bujshme. Kjo nuk do të thotë se një trajtim i tillë nuk është studiuar fare.
MD Nicholas Shchepkin nga Novosibirsk, u bë i interesuar në vetitë shëruese të pështymë pas një rast. Në fillim të 21 kurrë një njeri pësoi një sulm të mbajnë në pyll. Ai mbijetoi por u keq 'gërvishtem' kafshë Shaggy. Vetëm disa ditë ai ishte në gjendje për të marrë kujdes mjekësor. Kështu mjekët ishin të habitur se plaga nuk është nahnoylys, edhe pse të gjithë treguesit ishte për të zhvilluar sepsë. Ajo rezulton se njerëzit zalyzыval gjakderdhje plagët e pështymës së tij.


Shumë do të thonë - rastësi të lumtur. Por jo shumë prej këtyre ndeshjeve? N.Schepkyn kryer një studim të pronave të pështymës njerëzore dhe gjendet:
- është antiseptik. Ajo përmban lizozimë enzimë, e cila është në gjendje për të shkatërruar bakteret;
- i përbërë nga pështymë lipase zbuluar e cila ka veti baktericid. Deri kohët e fundit u mendua se kjo enzimë është i pranishëm vetëm në duodenum të fshehtë;
- edhe disa komponentë të pështymës - sorbents, antibiotikët natyrore, substanca që nxisin rigjenerimin e indeve.

Vazhdon pështymë analizuar e macet, qentë, njerëz të moshave të ndryshme. Si pronat terapeutike shërimin e pështymë nuk është kuptuar plotësisht, është e mundur që së shpejti ne do të dëgjojmë argumente të reja në favor të saj.

Pets
Nuk është sekret se kafshët shumë kohë duke paguar e tyre "vыlyzыvanyyu." Kjo higjienës, dhe lloj i masazh. Pra, natyra me kusht që kafshët janë më të përshtatur për kushtet e vështira të jetës se sa një njeriu. Ndoshta për shkak se pështyma e tyre përmban antibiotikët më natyrale dhe bio-stimuluesve përqendrimit disa herë më e lartë se tek njerëzit.

Studentët tanë të kenë një "kuptim i gjashtë", dhe shpesh shohim plagë tona. Mos largohu mace apo qen në qoftë se ajo përpiqet të bëj ty. Trust intuitë e saj. Ajo mund të shihni ato sëmundje të fshehura, të cilat ju nuk do të guess.

Trajtim "uritur" pështymë
Trajtimi pështymë mund të jetë mjaft efektive, por kjo nuk është zgjidhja. A nuk heqin dorë këtyre procedurave mjekësore mjekun caktuar.
Këtu janë disa receta nga libri nga Alexander Krapivin "metodën e gjyshes. Trajtimi i pështymë. "

Trajtimi i herpesit në buzë
Trajtimi është më efektiv në shenjën e parë të një të ftohtë mbi buzët. Në mëngjes, kur pështymë është ende e "uritur" skuqjen e bëj të vendosur sa më shpesh të jetë e mundur. Nga koha procedura mund të zgjasë deri në 20 minuta. Përsëriteni këtë çdo mëngjes për aq kohë sa herpes nuk do të kalojë.
Trajtimi i sinusit
Çdo mëngjes, lyej "uritur" zonë pështymë nofullës dhe sinuseve ballore kamera. Gjumit duhet të ngrohtë kripë këto vende detit, dhe pas një ngrohje të nxehtë përsëri lyej pështymë e tyre. Kursi i trajtimit - deri në 2 muaj.


Trajtimi i çara, calluses dhe drithërat e vjetër në këmbë
Pas zgjimit këmbët Lani dhe të fshijë të thatë. Problematike furçë vend "uritur" dhe me kujdes fshij pështymë. Pastaj të vënë në çorape pambuku, dhe pas 30 minutash këmbë furçë ndonjë krem ​​zbutjen antiseptik.
Nga pranvera në vjeshtë ju mund të përdorni metodën e mëposhtme. Para se të shkojnë në këmbë krevat Shpëlaj, zonat e thatë dhe problemeve bashkëngjitni gjethe delli, e cila para-lubrifikuar me pështymë. Sigurt se në vend, të veshur çorape apo fashë elastike.

E njëjta recetë mund të përdoret në kohë zyyazykay të vitit, por nuk ka zëvendësim për gjethe delli fletë lakër.
Për të gjetur këmbët e shëndetshme, zakonisht është e mjaftueshme 2 javë.
Trajtimi i venat me variçe
Metoda e trajtimit është e njëjtë si në rastin e mëparshëm - duhet pështymë, gjethe delli apo fletë lakër. Asistentë kafshe thirrje, mace apo qen. Përhapjen spote papjekur probleme krem ​​dhe kërkoni kafsha bëj atë. Pështymë e tyre ka një theksuara vetitë shëruese, kështu që rimëkëmbjes do të jetë më i shpejtë.

Kurse Trajtimi i 2-3 javë.