Pronat medicinale të bimëve të duhanit


Ka disa bimë të cilat formuan paragjykim. Pirja e duhanit varësisë ka bërë punën e saj, dhe bimore mori në sy të keq. " Por jo aq e thjeshtë, sepse vetitë shëruese të bimëve të duhanit meritojnë vëmendje dhe në shumë aspekte nuk është inferiore bimeve medicinale të njohura nuk janë të "njollosur reputacionin e tij."
Duhani i takon familjes helmarinë dhe rrjedhin saj mund të arrijnë një lartësi prej 2 metra. Përdorimi i bimëve kërkon kujdes të veçantë, sepse së bashku me analgjezik dhe veprim anthelminthic, ajo përfshin substanca toksike që mund të çojë në pasoja negative. Jo shumë bimë mund të mburremi se helm nga koka deri te këmbët - A mund të duhanit. Megjithatë, mjekësi tradicionale ishte në gjendje për të parë pronat shërimin e bimëve të duhanit. Për shembull, në homeopati, produktet në bazë të duhanit të përdorur për lehtësimin e dhimbjeve, trajtojnë sëmundje lëvizje dhe epilepsi.Megjithatë, ata ishin të interesuar dhe shkencëtarë të cilët kryer një sërë studimesh dhe ka publikuar disa rezultate. Në laborator eksperimente janë SHBA, në drejtim të përdorimit zyrtar mjekësisë në duhan. Në veçanti, studiuesit gjetën se komponimet kimike agonist përfshira në receptorët nikotinikë janë në gjendje për të forcuar antyohenez. Dhënia efekt mbi qelizat burimore, ato kontribuojnë në formimin e enëve të reja të gjakut, e cila është me rëndësi të madhe në trajtimin e organeve të sëmura ose të dëmtuara. Një nga kompanitë janë të licencuara për të përdorur nikotina në fushat e mjekësisë, si neurologji dhe kardiologjisë. Rezultatet pozitive të hulumtimit do të reduktojë ndjeshëm incidencën e sëmundjeve, p.sh. ishemi kronike miokardi.


Pronat medicinale të bimëve të duhanit
Mbi rreziqet e pirjes së duhanit thotë shumë. Sekuestrimi i zgjatur kështu zakon i keq çon në varësinë fizike dhe psikologjike. Prandaj, në qoftë se ne e konsiderojnë duhanin në këtë anë, me siguri ai është një "armik" dhe nuk e meritojnë gjëra të mira në fjalimin e tij. Megjithatë, jo shumë e dinë se përdorimi i saj mund të përfitojnë nga, dhe për këtë arsye njohur me recetat e mjekësisë tradicionale.
Kur zgjebe
Duhanit mjet të bazuar përdorur nga jashtë. Përgatitja 6 litra ujë të vluar dhe të shpërndajë në të 60 gram kripë. Shto 720 g duhanit të fortë, më parë fshij një pluhur. Përfundojë mirë dhe të lënë të mbush për 2 orë. Tendosje infuzion dhe fshij ngrohtë pjesën e prekur të trupit, të paktën 10 minuta. Procedura përsëritet 3 herë në ditë.

Në të njëjtën kohë, ajo duhet të ha 1 g pluhur squfuri mjekësore. Ajo duhet të merret herët në mëngjes para se mëngjesi dhe gjatë natës para krevat.
Në një të ftohtë
Nëse ju zastudylysya dhe ju keni një hundë i lëngshëm fillon të shfaqet, healers këshilluar që të thith burnot. Procedura duhet të bëhet disa herë në ditë.
Në malaries
Në mjekësinë popullore, malaria trajtohen si më poshtë. Përafërsisht 1 lugë duhanit vendosur nën gjuhë. Themeluar pështymë gëlltitje, dhe duhanit, pas disa kohë, vyplovuvaly.

Si një produkt shtesë dhe të rritur efektin pozitiv është e rekomanduar për të ngrënë sa më shumë boronicë dhe të bëjë atë lëng të freskët.
Në angina
Ftohjet shpesh shoqërohet me dhimbje në fyt. Mjekët këshilluar për të përdorur si një ilaç duhan. Një majë e vogël e duhanit janë vendosur në gojë ose në gjuhë. Mbajtur te pakten 1 ore, gjatë të cilit gëlltitje pështymë dhe duhani nuk është gëlltitur. Relief nuk do të jetë e gjatë për të pritur, sepse këtë mënyrë të ndihmojë për të ndaluar procesin inflamator dhe reduktojnë ndjeshëm sëmundje.


Kur kanceri
Si një trajtim të kancerit, mjekësisë tradicionale ofron përdorimin e tretësirë ​​e duhanit, i cili duhet të marrë një skemë të caktuar.
Në një kohë, si një lëndë e parë, është e rekomandueshme që të bazojnë cigaret famshme duhan "Belomorkanal." Ndoshta për shkak të duhanit kanë pasur cilësi të mirë dhe shumë të "fortë". Shuma e kërkuar - 1 paketë cigare në 200 ml të alkoolit. Megjithatë, një "version i modernizuar" dhe natyrisht, nuk ka lidhje të drejtpërdrejtë në mjekësinë popullore largët.

Ndërsa vetëm mori në shtëpi samosad mirë dhe grimcuar 2 tbsp pluhur u shtua në 300 ml të alkoolit. Enë Ukuporennuyu mbahen në një vend të freskët, të errët për të paktën 20 ditë. Gjatë kësaj kohe ajo përjetoi tundin përditshme. Pas kohe, infuzion është filtruar dhe lejohet të qëndrojë për 4-5 ditë. Otstoyavshys e sedimenteve, derdhi në një enë të re, dhe të vazhduar për të mbajtur në një vend të ftohtë, të errët.

Skema Pranimi vijon:
Tretësirë ​​merren çdo ditë në mëngjes, para ngrënies dhe pika dosed.

Në ditën e parë që ju duhet të pini 100 ml ujë të zier ftohur me 1 pikë tretësirë. Dozimi është ruajtur për 2 ditët e ardhshme.
Pas tri ditësh në të njëjtat 100 ml ujë të duhet të shtoni 2 pika tretësirë. Kështu, rritja është 1 pikë çdo 3 ditë.
37 ditë për 100 ml ujë ju duhet të shtoni 13 pika tretësirë ​​të duhanit. Ky numër duhet të kursejnë më shumë për 5 ditët e ardhshme, e ndjekur nga një reduktim dozë, domethënë, 1 pikë më pak se një ditë më parë:

- 43-45 ditë - 12 pika ditore per 100 ml ujë;
- 46-48 ditë - on 11 pika ditore per 100 ml të ujit, etj
Një kurs trajtimi duhet të jetë 78 ditë. Totali këto kurse duhet të jetë të paktën 3, por me prishet detyrueshme në trajtim, e cila zgjat për 10 ditë.
Kur trajtimin tretësirë ​​duhanit Mos merrni trajtime të tjera.

Të rëndësishme: tretësirë ​​e duhanit është një helm i fortë, kështu që ndryshimi i ndaluar rreptësisht dozen dhe përdorimi përshpejtuar trajtim regjim. Mos harroni se ajo mund të ruaj një dozë të ulët, të mëdha, mund të vrasin.

Në trajtimin e duhanit kanë contraindications, në mënyrë të sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.