Pronat medicinale dhe receta për buckthorn detit


Seabuckthorn - një nga bimët në të cilat për të përgatitur droga të përdorura në pothuajse të gjitha pjesët e bimës (gjethe, fruta, leh). Pronat medicinale dhe receta për det buckthorn shumë të ndryshme. Kjo kontribuon në përbërjen e vitaminave të ndryshme të përfshira në këtë fabrikë. Përmbajtja e vitaminës K në det buckthorn tejkalon shumën e kësaj vitamine në trëndafili i egër, malit hirit dhe currants. Kjo vitaminë, buckthorn dhe përgatitjet e tyre janë përdorur për të ndaluar dhe të trajtuar gjakderdhje.
Në det buckthorn manaferrat përmbajnë përqendrime të larta të acidit Askorbik. Kjo nuk është shkatërruar në përpunimin e manave buckthorn detit, kështu që vetitë shëruese të buckthorn detit vetëm të rritet.


Acid Oleanovuyu përfshira në detit buckthorn rrit tonin e trupit, ul presionin e gjakut dhe rikthen qarkullimin e gjakut.
Manaferrat buckthorn dhe lëng janë përdorur mungesën e vitaminave në trup. Lë dhe manaferrat të kuruar sëmundje të ndryshme të stomakut dhe reumatizmi. Leh Oblepyhovaya dhe alkoolat saj ka efekt antitumor. Seabuckthorn dhe përgatitjet e tyre të përdorura në atherosclerosis dhe parandalimin e tij.
Produkti më të vlefshme të marra nga buckthorn detit - është vaj. Për shkak të baktericid saj dhe pronat analgjezik, ajo është përdorur për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës dhe të plagosur. Vaj i buckthorn detit është përdorur në trajtimin e ekzema, bedsores, djegiet.

Gatim vaj buckthorn detit.
Vaj i buckthorn detit mund të jetë i gatuar në shtëpi. Këtu recetave naftës.
Numri Recipe 1
Shtrydh lëng nga fruti i buckthorn detit. E thatë, çfarë ka lënë - një lëkurë dhe fara e buckthorn detit. Mulliri në masë të thata. Një nga tul milled, derdh dy pjesë të nxehta, por nuk sollën në vaj të vluar. Insistojnë 24 orë, pastaj thahet naftës. Tani ajo mund të përdoret për trajtim.

Numri Recipe 2
Manaferrat pjekur buckthorn deti larë mirë, grimcuar. Shtrydh lëng nga masa rezulton duke përdorur një shtyp, heqës lëng ose një sitë. Pyetni të qëndrojë për 20-30 minuta. Pas zgjidhjes, të mbledhur në lëng sipërfaqet vaj të verdhë-portokalli. Vendoseni në një enë të veçantë qelqi shtënë vaj.

Lëng buckthorn mbetur pas largimit të vajrave të marrë një pije. Tortë buckthorn (mbetur pas squeezing lëng në masë të lëkurat e frutave dhe fara) larë mirë dhe ngrohjes e thatë, vend të errët (për këtë furrë aftë të nxehtë për 50 gradë ose bateri). Tharë masë grimcuar tërësisht kaluar disa herë përmes një mulli mishit apo mulli kafeje. Shto copëtuar ulliri vakt, luledielli apo ndonjë kombinim tjetër të nxehtë të naftës tërësisht në një shtet homogjen. Insistojnë vaj për 2 ditë, nxitje herë pas here.

Pas 2 ditësh, filtër të naftës, ngrohjes pak dhe derdh ato tortë svezheyzmelchennыy (batch ri).
Mbush kështu që për 2 ditë. Përsëritni hapat 2 herë më shumë. Në vaj gati infused, derdh vaj hequr nga sipërfaqja zgjidhet lëng. Llokoçis mirë, filtër, vendosni në një enë të pastër me syze të errëta dhe të mbyllura fort. Mbajeni këtë vaj mund të jetë deri në 6 muaj në një vend të freskët.

Për trajtimin e erozionit qafës së mitrës përdorim të përditshëm tampona, të ngopura mirë me vaj të buckthorn detit. Tamponin janë përdorur 1-2 herë në ditë për disa javë.

Për të trajtuar morth dhe djegie të naftës nga buckthorn detit aplikuar për të palosur disa herë pëlhurë është aplikuar në vend plagë nga lart dhe fikse me një garzë fashë.

Nëse duhet të përgatisë manaferrat buckthorn, ju mund të ruani ato veti terapeutike me kalimin e kohës.
Deti buckthorn jam
Recetë №1
Bëni një shurup me kg e gjysmë sheqer dhe 250 ml ujë. Një kilogram e manave buckthorn detit, pour 3 orë përgatitur shurup, dhe kuzhinier në një kohë. Ftohtë dhe të shtrirë në kavanoza të vogla. Deti buckthorn jam me çaj, të ndihmojë për të përballuar me të ftohtë.

Numri Recipe 2
Fshij nëpër një sitë ose grij 15 kg fruta detit buckthorn me 15 kg sheqer. Organizoni në një kavanoza të vogla të qarta. Mbani një bllokim vetëm në një vend të freskët.

Lëng buckthorn
Numri Recipe 1
Pa sheqer te shtuar
Fresh manaferrat buckthorn deti janë të larë, të vendosur në një banjë me ujë për 5 minuta. Shtrydh lëng nga manaferrat duke përdorur një shtrydhëse frutash e perimesh apo fshij nëpërmjet një sitë. Duke rezultuar në squeezing lëng të ngrohtë, jo të valë. Kavanoza të vogla sterilizuar dhe i hedh lëng në to. Mbylle atyre kapak të pastër dhe të freskët. Dyqan mundësisht në një vend të freskët.

Numri Recipe 2
Me sheqer
Përgatitja lëng në recetë № 1. Në lëng të nxehtë të shtoni mjaltë ose sheqer shurup - 1/4 e shumës së lëng. Nxehtësia deri shpërbëhet, atëherë sterilizuar. Të mbyllura fort, dyqan në një vend të freskët. Pini si çaj dhe si një pije të pavarur.

Buckthorn jam
Shtrydh lëng nga fruti i buckthorn detit. Shto një litër lëng buckthorn detit kilogram sheqer. Ngrohjes, duke mos lejuar që të vlim, nxitje të vazhdueshme, derisa sheqeri të shpërndarë. Jam Hot pour bankat. Shterp 15-20 minuta, cool. Shitore në një vend të freskët.


Për të kuruar një të ftohtë duhet të pres dhe përzierje 1 tbsp det lë buckthorn, 1 lugë gjelle Kamomil, 1 lugë gjelle Wort Shën Gjonit. Hidh përzierje e këtyre bimëve, 200 ml ujë të nxehtë, të lënë për 15-20 minuta. Merrni si një çaj të zakonshëm.

Aplikimi i jashtëm i naftës detit buckthorn nuk ka contraindications. Ajo është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve infektive, si mikrobicidet. Ai trajtohen sëmundje të syve, ekzema, ulcerat stomak, ulcerat duodenale.
Përdorimi i brendshëm i naftës detit buckthorn është më i kufizuar. Ajo nuk mund të përdoret në çrregullimet e stomakut dhe zorrët, dhe cholecystitis dhe formën akute të sëmundjes në pankreasit. Para se të aplikoni vaj kërkon konsultime të detyrueshme me një mjek.