Pronat medicinale e vyazolystnoy meadowsweet


Spiraea v'yazolystoho takon gjini e bimëve shumëvjeçare të familjes Rosaceae. Kjo bimë rritet në zonën e butë në hemisferën veriore dhe shumë njerëz të njohur si gadyushnik. Spiraea bimore gjobë mjaltë. Tufë lulesh e saj është shtuar në çaj, verë dhe birrë për të dhënë një aromë të këndshme. Shoots pranverë dhe rrënjët e bimëve të përshtatshme për konsum njerëzor. Përveç kësaj përdoret meadowsweet në mjekësinë popullore.
Pronat medicinale e vyazolystnoy meadowsweet për shkak të përmbajtjes së lartë të taninet, salicili dhe acid Askorbik. Në lidhje me këtë ilaçe me meadowsweet përdoret me sukses për lehtësimin e dhimbje koke dhe dhimbje reumatike në nyje. Infusions e bimëve barishte përdoret për të trajtuar sëmundje të zemrës, sistemin nxjerrës urinë, infeksionet respiratore akute, herpes. Ekstrakte nga bimeve dhe ekstrakte të koncentruar përdorur si një mjet për të posedojnë pronat e anti-toksike të heqin qafe e helmimit me alkool dhe lloje të ndryshme të helmimit.Përveç kësaj, infuzion i vyazolystnoy meadowsweet ka veti antibacterial dhe ajo është përdorur si një antiseptik për dezinfektim, larje dhe plagëve të freskëta ekzemë, puçrra fytyre, sëmundjet e lëkurës.

Ilaçet me meadowsweet vyazolystnoy
Vaj për trajtimin e dhimbje në nyje. Merrni 1 filxhan lule të thata të meadowsweet dhe përzierje me të njëjtën sasi të sallo. Share përzierje në një tas qeramike, mbyllni petë qafën dhe piqem në furrë ose furrë për 2 orë për të ligështohen. Tendosje Hot nëpërmjet një sitë. Shto 25 ml vodka. Përzierje dhe ndryshim në një kavanoz qelqi. Ftohtë. Shitore në frigorifer. Yndyrat nyjet e duarve, këmbëve, dhe mund të përdoret për lehtësimin e dhimbjeve në osteokondroza.


Tretësirë ​​alkooli per trajtimin e plageve dhe trajtimin e seborrhea vaj. Përgatitja e një alkoolit tretësirë ​​1 filxhan të freskët ose 1/2 filxhan të thata lule të meadowsweet dhe 2 gota vodka. Mbush në një shishe qelqi të errët 2 javë. Infuzion, lëndëve të para shtrydh. Tretësirë ​​njomet një shtupë pambuku dhe të fshijë zonat e problemit dy herë në ditë ose trajtuar plagën gjatë ndryshimeve të salcë.

Vaj për trajtimin e akneve. Fresh Lule meadowsweet shtrembërojnë dhe shtrydh lëng nga masa që rezulton. Lëng të përziera me alkool dhe vazelinë në përqindjen e 2 pjesë lëng të 1 alkoolit pjesë dhe 5 pjesëve të vazelinë. Vaj e mirë që bëjnë teaspoons vidmiryuyuchy papërpunuara. Note: alkool është shtuar në rastin sugjeroj ruan vaj nga 1 deri 3 muaj. Në rast se keni ndërmend të përdorni një pomadë shpejt, mos shtoni alkool. Nëse ju nuk keni lule të freskëta vyazolystnoy meadowsweet, të përdorur për përgatitjen e vajrave të infuzionit të materialit të thatë ose infuzion të ujit.


Infuzion i cystitis, nefrit, përdhes, dhimbje reumatike. Merrni 1 tbsp me buds bar, më parë edhe podribnyvshy, dhe derdh 250 ml ujë të valë. Mbush për 20 minuta, përfundoi. Strain, shtrydh dhe të papërpunuara derdh ujë të valë në një vëllim prej 250 ml Merrni një medikamenti per 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Çaj për dhimbje koke dhe kur fillon të ftohtë. Filxhan Brew ujë të valë 1 tbsp barishte meadowsweet, insistojnë 15 minuta, kullimin, shtoni mjaltë, një fetë e limon. Pije të ngrohtë.


Pronat kurative janë edhe rrënjët e bimëve. Me rrënjët meadowsweet përgatisë një zierje për trajtimin e dhimbje të përbashkët, sëmundje të zemrës, dermatit, hipertensionit. Merrni 1 tbsp grimcuar rrënjët meadowsweet dhe derdh një gotë me ujë të valë. Boil në një banjë me ujë në një çiban të ulët për 30 minuta. Le të qëndrojë, të ftohtë në temperaturë dhome. Tjetra, tendosje supë me napë të shtrydhur nga rrënjët dhe i hedh ujë të vluar të vëllimit të mëparshëm. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë 40 minuta pasi të hahet për një muaj. Pushim 2 javë. Për përdorim të jashtëm topa pambuku të lagura në supë dhe përpunojë lëkurë prekur 2 herë në ditë. Kur dhimbje në nyje, tortë mbetur pas supë, vihet në një të përbashkët të dhimbshme, prybyntuvaty dhe të mbajë për 15-20 minuta gatim.


Reumatizmi pini infuzion e gjethet dhe lulet e meadowsweet. 2 tbsp sheqer të para dhe 1/2 litër ujë të valë. Mbush në një termos 60 minuta. Merrni Drogës 1/2 filxhan 4 herë në ditë. E njëjta gjë edhe infuzion ndihmon me ftohjet, forcon sistemin imunitar, uljen e presionit të gjakut.

Nga herpes marrë tretësirë ​​e luleve meadowsweet. Për të marrë një tretësirë ​​e meadowsweet, 25 g lule dhe një zgjidhje të 10% të Calendula tretësirë. Ju mund të marrin farmaci tretësirë ​​e Calendula dhe holluar me ujë 25 ml infuzion - 225 ml ujë). Hidh rezultojnë lule zgjidhje dhe mbush ditë. Prano fëmijët nga 7 në 10 vjet 20 pika në 25 ml ujë 3 herë në ditë, fëmijët prej 10 deri 14 vjet, në 1/3 lugë 25 ml ujë 3 herë në ditë Të rriturit marrin 1/2 lugë tretësirë 3 herë në ditë. Kursi i trajtimit 10 ditë. Pushim - 7 ditë, pastaj të përsëritur kurs për të arritur një efekt të qëndrueshëm.


Kanceri i mitrës për të bërë një tretësirë ​​prej 100 g grimcuar meadowsweet rrënjë vyazolystnoy dhe 1 litër vodka. Mbush një tas prej qelqi të errët 3 javë. Merrni 3 lugë 3 herë në ditë me ujë. Pritja Rotate e infuzione me infuzion të Marino marrë rrënjë, gatuar në të njëjtën mënyrë. Infuzion Marino rrënjë të marrë 1 lugë 3 herë në ditë. Metoda e pritjes: në mëngjes - rrënjë tretësirë ​​Marino, drekë - meadowsweet infuzion, në mbrëmje - rrënjë tretësirë ​​Marino. Të nesërmen në mëngjes nisemi nga Marino tretësirë ​​rrënjë. Kursi i trajtimit 1 muaj, 1 javë pushim dhe pastaj të përsëritur normë 2 herë.


Para përdorimit të renditura në nenin ilaçe, konsultohuni me një mjek. Mos vetë-mjekoj.