Pronat medicinale cudweed kënetë


Në këtë familje bimore Asteraceae, ka shumë emra popullore, duke përfshirë: fyt, e përjetshme zhabya rus, bari chervyvaya bari, poreznaya bari. Pronat medicinale cudweed kënetë njohur që nga kohërat e lashta. Ajo është përdorur në trajtimin e djegieve, plagë, plagë të hapura, tru, diabeti, sëmundjet e stomakut dhe duodenum, fazën fillestare të hipertensionit.
Marsh cudweed Marsh është quajtur për shkak se vendi i saj kryesor i rritjes është ligatinat bashku lumenj dhe liqene, kanaleve, me prroje që rrjedhin në to. Ajo mund të shihet edhe në kopsht nëse lagështi tokës nuk është e lehtë, dhe supersaturated me lagështi. Shpërndarë në rajonet me klimë të butë dhe të ftohtë. Në vendin tonë - kjo është Siberia dhe pjesa europiane, është gjetur në Portugali, Islanda, Britania e Madhe. Në lindje është gjetur në Japoni dhe Kore.


Si një bimë mjekësore të përdorura bar, mblidhen dhe korrur gjatë lulëzuar (qershor-gusht). Thatë në një zonë të ventiluar mirë, mbuluar nga rrezet e diellit direkte. Pronat medicinale e materialeve janë mbajtur për 3 vjet.

Pronat medicinale Gnaphalium uliginosum si shtojcave ushqimore
G Në Shën Petersburg OJF Zvezda, i prodhuar baa "Fytokonstruktor №19 tharë lule kënetë."
Përgatitja përfshin: flavonoids, resins, taninet, vaj esencial, alkoloydы, phytosterols, vitamina K, C, carotene, thiamine. Nuk janë të mjaftueshme të kalciumit, kaliumit, bakër, magnez, molibden, litium, bor, selen, bromine.

Prona drogës karakterizohet si astringent, antispasmodic, vasodilator, anti-inflamator, antimicrobial, plagë shëruese dhe antihipertensive.
Treguesit për përdorim janë: distonia vaskulare nga atherosclerosis hypertensive lloji, kardyonevrozы, sëmundje koronare të zemrës, dermatit, ekzemë, diatez, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë.
Lejuara fëmijët drogës, shtatzëna dhe lactating gratë. Si një efekt anësor treguar një manifestim të mundshëm të hipotension.


Pronat medicinale cudweed kënetë në mjekësinë popullore
Healers tradicionale kanë vënë re prej kohësh se kënetë e përjetshme në gjendje të ngadalshëm shkalla e zemrës, të përshpejtojë koagulimit të gjakut dhe për të përmirësuar zorrët. Më shpesh ajo është përdorur në takimet me të bimëve të tjera mjekësore. Këtu është një përzgjedhje e vogël e recetave për të ndihmuar në sëmundje të ndryshme.

Në sëmundjet e kavitetit oral
Manifestime të ndryshme të sëmundjeve të zgavrën me gojë, të tilla si malcim nullesh, stomatiti dhe të tjerët mund të trajtohen me cudweed infuzion kënetë. 1 tbsp para pour 1 filxhan ujë të vluar, të përfundojë dhe le të qëndrojë 30 minuta. Pije në të ngrohtë disa herë në ditë.

Në menopauzës
Gjatë gratë menopauzës vërejtur shpesh depresioni. Provoni si ilaç përdorni recetë e mëposhtme. Ju do të duhet:
- 1 lugë - Marsh tharë lule, herbs Leonurus, lule murrizi;
- 2 tsp - lë Blackberry.
Rezultuar e mbledhjes bluaj dhe përzierje mirë. 3 tbsp Struktura vënë në një termos dhe derdh 3 gota ujë të valë. Le të qëndrojë të paktën 1 orë. Tendosje dhe për të marrë 3 herë në ditë për 1 gotë.

Atherosclerosis

Për të përgatitur fondet për këtë recetë ju do të duhet:
- 1 lugë - Gjethet Strawberry;
- 2 tsp horsetail bari, lë nënën dhe njerka, Wort barishte Shën Gjonit;
- 4 tsp trumzë barishte, fara kopër;
- 6 lugë - Marsh tharë lule, herbs Leonurus.
Të gjitha përzierje dhe 1 lugë Mbledhja e drogës pour 1 filxhan ujë të valë. Lini për 30 minuta, pastaj të pini 20 minuta para ngrënies. Në ditën duhet të pini 3 gota e infuzion.

Kur pagjumësi
Në të çrregullimeve të sistemit nervor, çrregullimet e të fjetur, herbalists rekomandoj mbledhjen e mëposhtëm:

- 2 tsp - Rrënjë Valerian;
- 6 lugë - Marsh tharë lule, herbs barishte Leonurus dhe Yarrow.
Në mbrëmje 3 lugë të vënë përzierje në një termos dhe derdh 3 gota ujë të valë. Të nesërmen për të marrë të krijoj 1 filxhan 3 herë në ditë për 15-20 minuta para ngrënies. Kursi i rekomanduar i trajtimit - 3 javë.

Hipertensionit Prescription №1
Merrni në proporcione të barabarta bimeve e mëposhtme: përjetshme Marsh bar Leonurus, gjethe nenexhik, rrënjë sanëz, fruta kulpër. 1 tbsp përzierje të drogës pour 1 filxhan ujë të vluar, të përfundojë dhe të lënë për 40-50 minuta. Tendosje dhe për të marrë 1/3 filxhan 3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies.

Hipertensionit Prescription №2
Ju mund të përdorni vetëm bar cudweed kënetë dhe të përgatisë infuzion e recetë e mësipërme. Koha infuzion të paktën 1 orë, dhe numri rritet me 1/2 filxhan 3 herë në ditë.
Kombinoje infuzion mirëpritur e lule të thata brenda me banjot e nxehtë këmbë mbi bazën e (3 lugë barishte në 1 filxhan me ujë të valë).

Në astma bronkiale
Ju do të duhet:
- 1/2 lugë herbs trumzë dhe kumak lule;
- 1 lugë - Marsh tharë lule dhe gjethe të gjethe delli.

Të gjitha të bluaj dhe hedh 2 gota ujë të valë. Vihet në zjarr dhe zierje për ngrohje të ulët me kapak të mbyllur për 15 minuta. Përdor nga mbytje.
Nëse urth
Ndjeheni urth shumë të pakëndshme, kështu që të përpiqet recetë e mëposhtme. Mix 2 st.l.:
- cudweed kënetë, bari, yarrow dhe bimëve Wort Shën Gjonit.
1 tbsp grumbullimin vend në një termos dhe hedh 2 gota ujë të valë. Lër të mbush për 1-15 orë. Tendosje dhe për të marrë 1/3 filxhan 3 herë në ditë 15 minuta para ngrënies.


Në ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë
Përgatitja mbledhur barëra të mëposhtme:
- 1 lugë - Lule kamomil;
- 4 tsp - Cudweed Marsh dhe rizomat cianozë blu.
1 tbsp vënë përzierje në një termos dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Mbush 3 orë dhe ikjen. Kur dhimbja të marrë 1 tbsp 3 herë në ditë për 15-20 minuta para një vakt.