Pronat medicinale e rrit dhe u rrit naftës


Ndoshta jo në botë një grua indiferente ndaj ngjyrës (nëse dikush alergji për krijimin e të tilla të çuditshme dhe të mrekullueshme të natyrës). Shijet janë të ndryshme, dikush si fushë, bouquets, dikush me ngjyra "fisnike". Në çdo rast, ne jemi të gatshëm dhuruar një buqetë të bukur dhe mund në këtë moment jo vetëm përjetojnë ndjesi të këndshme, por shumë falim dhe të harrojmë.
Pse është se ne do të largohet për t'u marrë psikologët, ne gjithashtu pyes veten pse lule mund të ndihmojë, përveç se të kënaqur sytë tanë. Në mënyrë të veçantë e di se çfarë dhe si mund të ndihmojë pronat shërimin e trëndafil dhe naftës u rrit.


Përdorimi i trëndafila në fusha të ndryshme meriton respekt për këtë lule. Aromë e saj është aq i mirë se në pothuajse 98% e kompozime parfum të përfshira ajo u rrit. Në sajë të aftësisë së saj për të ushtruar një efekt rinovimin në lëkurë, për të përmirësuar ngjyra e saj, moisturize, të bëjë kadifeje të butë dhe - e përdorur gjerësisht në cosmetology. Mjekësi oriental është ende i mirë për vetitë shëruese të luleve që mund të xhiruar dhimbje koke, për trajtimin e çrregullimeve të traktit gastrointestinal, zbutur ethet, të rregulluar ciklin menstrual tek gratë, dhe më shumë. Edhe para gatimit nuk mund të rezistojë këtë lule. Pink është përdorur për pije shije, desserts dhe madje edhe kuzhinier jam nga rose petals.Pronat medicinale e rrit dhe i përgatitur në bazë të saj të naftës u rrit, i njohur që nga kohërat e lashta. Mjeku i famshëm dhe filozofi lindore Ebu Ali Husain ibn Abdullah ibn Sina (Avicena), gjithashtu, përmendet në shkrimet e tij rreth trëndafil që mund të eliminuar erë të pakëndshme të djersës, ndihmon me ënjtje, inflamacion të syrit që mund të forcojë flokët, të privuar nga lythat dhe inflamacion të lëkurës.
Mjekët modernë rekomandoj Perdorimi phytotherapist rrit për trajtimin e organeve të frymëmarrjes dhe gastrointestinale (gastrit, konstipacionit, astma, kolla, bronkit, etj).


Pronat medicinale
Rose ka anti-inflamator, plagë shëruese dhe pronat antiseptik.
Materialet kryesore mjekësore para mbështet lule, ose më mirë petals e saj. Ato janë të pasura me vitamina, forcon dhe të sigurojë një efekt qetësues në trup.

Djegiet vaj, plagë presion, vlon
Muzik tharë rose petals, për të bërë një 1 ons. Mix 100 gram. gjalpë pakripur. Mast zonat e prekura të trupit, në shërim të plotë.

Agjent antiseptik dhe anti-inflamator
Përgatitja infuzion e rrit petals. Merrni 3 tbsp. lugë petals dhe hedh 2 gota ujë të valë. Fort dhe le të qëndrojë për 12-14 orë. Infuzion të marrë 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit. Kursi është 14 ditë.

Rrit me ujë për trajtimin e kavitetit oral
Hidh 1 filxhan ujë të vluar 2 tbsp grimcuar rose petals. Le të qëndrojë për 1-2 orë dhe tendosje. Ujë të ngrohtë Rose pije në fyt me angina, grykët, kur Lezionet e mukozës së gojës (stomatit).


Trajtimin e sëmundjeve të syrit
Uji gatuar rozë mbi counter ndihmën përballuar me sëmundje të tilla si konjuktivit. Lahen sytë me ujë të ngrohtë disa herë në ditë. Për të shpejtuar procesin e shërimit, para krevat, të vënë në pads sy pambuku ngjyhet në ujë trëndafili. Mbani mbi qepallat e mbyllura për 20-30 minuta.

Trajtimi i grykët
Mix 1 lugë gjelle grimcuar rose petals dhe 1 tbsp mjaltë. Përtyp këtë përzierje për 20-30 minuta, pastaj fol. Mjafton të 2-3 procedurat në ditë. Kursi i trajtimit 3-4 ditë.


Sëmundjet e stomakut dhe duodenum
Që nga këto sëmundje të përballuar vaj trëndafili. Pini atë në 1ch.l. 1 orë para ngrënies në mëngjes dhe 2 orë pas një vakt në mbrëmje.

Ftohjet
Ajo është e mirë për ftohjet, ndihmë mbytje. Për të rritur efektin terapeutik, shtoni u rrit me ujë apo të naftës u rrit.

Rinitit alergjik
T'u përdorur në trajtimin e vajit rozë. Merrni brenda 1 lugë mëngjes dhe në mbrëmje. Në pasazhe hundës futur 1-2 pika 3 herë në ditë.


Sëmundjet alergjikeTë përmirësojë ndjeshëm astmës bronkiale mund të jetë si më poshtë. Pini 1 lugë u rrit vaj, 3 herë në ditë. Pini nevojën për 1-15 orë përpara se të hahet.
Bërë një përzierje e perberjes mëposhtme: 10 tbsp grimcuar rose petals, 1 lugë gjelle e lë grimcuar delli, 04-05 kg kungull integruar imët, 2 lugë mjaltë, 1 litër verë të thatë e kuqe. Të gjitha përzierje mirë dhe të vënë zjarri. Të sjellë një çiban, por nuk vlim! Cool, tendosje dhe për të marrë 5 herë në ditë, 1 lugë gjelle Propyyte brenda 3 ditëve dhe për të marrë një pushim. Pas 4-5 ditësh të trajtimit mund të jenë të vazhdueshme.
Kapsllëk
Përtyp për 10-15 minuta 2-3 rose petals, pastaj gëlltitje. Gjatë ditës procedura u përsërit 3-4 herë, gjysmë ore para ngrënies.

Djersitje
Pas një mëngjes dhe në mbrëmje një dush, një vend të pastër djersitje të rënda u rrit me ujë dhe le të thatë të natyrshme.

Uthull Pink
Përdoret për shpëlarje me dhimbje të fytit dhe inflamacion të gojës. 1 litër uthull (jo esenca !!!) Hidhni 100 gram. petals trëndafili. Insistojnë në një vend të errët në një enë të mbyllur fort, 10 ditë. Para se përdorimi 1 lugë uthull rozë shtoni 1 cent. uji.


Mjaltë Pink
Në shije të hollë dhe aroma ajo ka shërim pronat, është përdorur për të trajtuar pneumonia, tuberkulozi, bronkit.
Hidh 1/2 filxhan ujë të valë 80 oz. petals trëndafili. Cover dhe ziej për ngrohje të ulët për 20 minuta. Le të qëndrojë për 24 orë, pastaj shtoni 100 gram. mjaltë dhe vlim. Merrni 1-2 lugë 3 herë në ditë.

Për bukurinë
Daily lahen apo fshij fytyrën, qafën dhe duart kube akulli në bazë u rrit me ujë. Ju gjithashtu mund të përdorni një mjet: Mix në proporcione të barabarta të qumështit dhe u rrit me ujë. Lëkura juaj do të bëhet e butë, butësi dhe bukuria, si rose petals.