Pronat medicinale e absintit tsytvarnoho


Tregtarët Savinkov N. dhe N. Ivanov në 1884 gjeti një në Kazakistan barishte të pazakontë. Në ditët e sotme ajo është quajtur tsytvarnoho pelin (ose darmynoy). Tregtarët kanë angazhuar në prodhimin në shkallë të gjerë të barnave anthelmintic tsytvarnoho pelin, dhe për këtë qëllim u hap edhe fabrikë santonynovыy Shymkentska në Arys lumit. Në kohën e këtij njoftimi do të thotë kundër worms tregtarët solli të ardhura shumë të konsiderueshme dhe ishte një kontribut të madh në zhvillimin e farmaceutike në Rusi dhe Kazakistan. Që atëherë, emblema emblazoned degë Shymkent tsytvarnoho pelin. Që nga kjo bimë është helmuese dhe kryesisht rritet në rajonet e Azisë Qendrore, ajo është e mbrojtur nga autoritetet lokale. Ky botim do të merren parasysh vetitë terapeutike tsytvarnoho pelin, një përshkrim të përgjithshëm të përbërjes kimike.


Çfarë tsytvarnyy pelin?
Darmyna takon familjes Asteraceae. Kjo shkurre rritet 30 deri në 70 cm në lartësi, ka ngritur rrjedh dhe ngjitje. Degëzuar lartë bimore, dhe në fund - ngjyra derev'yanyste kafe. Thellësinë e rrënjëve mund të arrijnë 3 metra. Fabrika ka një rrënjë kryesore dhe shumë të tjera. Bimë shumëvjeçare mund të kenë deri në 50 degët e trashësi të ndryshme, të gjithë ata lart. Në klimat e nxehtë gjethet e poshtme të pelin thahet tsytvarnoho, rrjedh të vazhdojë të rritet në kulmin formimin buds (quajtur panicles). Darmyna fillon në lulëzim në fillim të shtatorit. Në këtë kohë, shumica e lë të bjerë, duke lënë vetëm elitën. Lulëzuar zgjat rreth 10 ditë. Farërat bëhem tsytvarnoho urtë ngjyrë të gjelbër në shporta një muaj - gjysmë pas lulëzuar.Pranë pelin rritja tsytvarnoho.
Pelin Tsytvarnyy rritje në luginat e lumenjve të Azisë Qendrore, pa tejkaluar shenjë e 370 m. Mbi nivelin e detit. Vendi kryesor i rritjes - rrjedha mesatare e lumit Syrdarya, luginat e lumenjve Arys, Chayan dhe Buhun. Kjo mund të ndodhë në rajonet stepë e Taxhikistanit, Kazakistan dhe Uzbekistan. Darmyna në rritje në një gëmusha të dendura. Ajo preferon karbonat shkrifët sirozemy nuk i pëlqen lagështi të tepërt dhe tharje e tokës.

Si tsytvarnuyu fabrikë absintit?
Farërat darmynы zakonisht mbjellë në fund të vjeshtës - fillim të dimrit, shkallë ofron fara të mira mbjellëse në dëborë. Në pranverë ata dal dhe forma janë shoots smerald-jeshile. Rënia e ardhshme ne mund të llogarisë 25-30 shoots me bimë të rinj.

Si për të përgatitur dhe ruajtur tsytvarnuyu pelinin?
Gjatë fund të lulëzuar ose lulëzuar në fillim panicles mbledhura tsytvarnoho pelini me fara. Këto shporta quajtur edhe "fara tsytvarnыm." Në mënyrë që të përgatiten "farën tsytvarne" duhet të shkurtojë degët shkurre në një lartësi prej 10-15 cm. Nga toka. Ndjekur obmolotyty degë e thatë dhe fara. Gati për ta përdorur bimët janë mbajtur në errësirë ​​dhe ventiluar mirë në pouches bërë nga leckë.
Në bimë prerë panicles restauruar pastaj, por korrat "tsytvarne farë" çdo vit nga të njëjtën fabrikë nuk është i rekomanduar. Optimale për tsytvarnoho fara sagebrush do të korrur një vit për 8-9 vjet. Më parë, me përjashtim të panicles santonyna korrur dhe shporta undiluted me gjethe, e bëri atë me dorë. Në kohën tonë për fara korrje duke përdorur një teknikë të veçantë, por në zonat e largëta ende darmynu pastrohen me dorë.


Darmynы kimike përbërjen.
Baskets tsytvarnoho pelin përmbajë një santonyna madhe numër, ngjyrosje të ndryshme dhe substancave të hidhura dhe acide organike. Gjithashtu i pranishëm në vaj esencial farë.

Pronat medicinale tsytvarnoho pelin.
Shporta me lule që nuk kanë lulėzuar ende, e përdorur për të eliminuar krimba si roundworm. Në lule të përmbajë santonin, e cila ka veprim anthelminthic. Nëse ju merrni santonin tsytvarnoho gjethe urtë, ajo do të jetë efektive për shkak të toksicitetit të substancave të rritur. Por vajra esenciale janë efektet antibacterial, anti-inflamator dhe analgjezik. Për të përdorur tsytvarnuyu pelinin përpunuar në pluhur të thatë. Si një mjet për anthelmintic përdorimin e saj në ushqim së bashku me mjaltë, jam apo shurup.

Gjithashtu përdoret për të dëbuar parazitët e zorrëve klizmë supë darmynы. Në një filxhan me ujë të valë, shtoni 1 tbsp. l. pelinin tsytvarnoho pluhur dhe të lënë për 6 orë. Pastaj tendosje dhe të përdorin 4 deri në 6 ditë. Të rriturit mund të aplikohen rreth supë filxhan, dhe fëmijë - në gjysmë.
Të njëjtin efekt do të jetë në qoftë se mëngjes për të ngrënë 1 ch. L. fara me mjaltë. Pas 2 orë bëjë të njëjtën gjë, dhe pastaj pi një pastrues.

Kundërindikimet.
Përdorni darmynu nga një mjek dhe vetëm nën kontrollin e tyre. Mos përdorni tsytvarnuyu pelin gjatë shtatzënisë dhe nuk e le mbidozë.