Pronat medicinale e sode buke


Është e vështirë të imagjinohet një shtëpi në të cilën nuk ka pasur sode buke. Çdo amvise e di se kuzhinë pa thjesht nuk mund ta bëjë. Ne e përdorin atë në gatim, si pastruese në shtëpi, duke shtuar për të zgjidhjes për shpëlarje kur një dhimbje të fytit. Dhe ende vetitë shëruese të sode buke, ju e dini? Në disa raste kjo mund të jetë një mjek?
Sode u shpik në farmaci shekullit të 18 nga Franca LeBlanc. Sode kryesore aplikimit fituar në biznes ëmbëltore. Pjekje sode vetëm, por ajo mund të quhet në mënyra të ndryshme: të pijshëm sode (E500), bikarbonat natriumi, bikarbonat natriumi, bikarbonat natriumi. E gjithë kjo - një kripë kristaltë, por ne jemi më të mësuar për të parë atë si një pluhur të bardhë gjobë. Sode buke nuk është toksike, por në punë, ku një shumë e pluhurit në atmosferë natriumi bikarbonat mund të jetë iritim të frymëmarrjes. Zjarri sode dhe shpërthyese.


Përdorimi i ushqimit sode, kimike, farmaceutike, industrinë e lehtë dhe madje edhe në metaleve me ngjyra, duke e bërë atë një produkt të vërtetë kuptimplotë. Jeta shelfin e sode buke atje, që do të thotë se mund të ruhen për një kohë të gjatë pa frikë se do të humbasin pronat e saj. Sode Shitore në enë të mbyllur fort dhe nuk lejojnë lagështi.

Pronat medicinale
Kollë dhe dhimbje të fytitPerdorimi i sodiumit ne trajtimin e kollës për shkak të pronë saj, pështymë hollë. Gjumit vlim 1 tbsp. qumësht dhe shtoni 1 lugë sode. Le të ftohtë pak dhe pini gllënjka të vogla.

Përhapjen 2 lugë pjekje sode në një gotë me ujë të ngrohtë zier. Shto 6-7 pika e jodit. Shpëlaj fytin tuaj çdo 2 orë.Nga ftohtë të përbashkëtPërballen me kongjestion nazal ndihmon zgjidhje sode. Shkrihet 1/2 lugë sode 1/2 filxhan me ujë të ngrohtë. Varrosur në çdo vrimë hunde, 3-5 pika. Përballuar me sekrecione të bollshme nga hunda për të ndihmuar të gjithë të njëjtën zgjidhje të sode, por në këtë rast ajo nuk është varrosur dhe i lau hundën e tij me një dardhë të vogël. Kjo duhet të bëhet disa herë në ditë.
Në të ftohtëNëse ju zastudylysya përdorin pompa të improvizuara. Në çaj me 1 gotë me ujë, shtoni 1 lugë sode. Vlim dhe për të hequr nga të nxehtit. Në hundëz veshin kon precooked letër me një vrimë të vogël. Thith atë me ajër të nxehtë për 15-20 minuta. Kjo metodë ndihmon shkarkimin e gëlbazë, ngrohjes dhe shërim të shpejtë.Nga arrhythmiasNë rast të rritur normën e zemrës, të marrë 1/2 lugë pjekje sode dhe larë poshtë me ujë.Kur tensioni i lartë i gjakut
Për shkak të pronave të saj medicinale, sode ndihmon njerëzit me hipertension. Ajo promovon sekretim e kripërave dhe lëngjeve, duke shkaktuar ul presionin. Merrni gjysma e dozës së presionit tuaj mjekësi dhe 1/2 lugë sode. Me sode, mjekim marrja ju bie dy herë, por nuk abuzojnë këtë metodë.Kur konjuktivitMerrni një zgjidhje sode - 1 lugë sode në 1 gotë me ujë. Turret sytë me disqe pambuku (çdo kohë, ata duhet të jenë të reja).Kur inflamacion të mishrat
Shkrihet 1 lugë si shumë ujë soda për të marrë një paste. Vënë atë në gomë dhe të mbajë për një kohë, pastaj lahen dhëmbët tuaj me një furçë.Me erë të bollshme e djersësPërballen me sqetull djersitje dhe të mbrojtur kundër erë, ndihmon zgjidhje sode. Një sasi e vogël e sode buke shpërndajë në ujë. Çdo mëngjes, fshij sqetull, atëherë le të thatë.Me rritjen e këmbët djersitjeShkrihet 1 lugë sode në 1 gotë me ujë. Kjo zgjidhje lan këmbët mëngjes dhe në mbrëmje. Para se të shkojnë në shtrat, në mes të këmbëve të futur pads pambuku ngjyhet në të njëjtën zgjidhje. Në mëngjes, hiqni diskun, pije dhe e thatë këmbët. Procedura përsëritet deri sa, deri sa ju të shihni një rezultat pozitiv.
Kur sëmundjet fungale e këmbëveKërpudhat shpesh "zgjidh" në mes të këmbëve tuaja. Merrni 1 tbsp sode dhe ujë të mjaftueshëm për të marrë një paste. Aplikoni atë në zonën e prekur dhe të lënë për 1 orë. Pastaj ai do të lajë këmbët dhe të fshijë të thatë. Sasi e vogël me pluhur apo niseshte.Kur pompimit në transportPërgatitja e një zgjidhje e 1 lugë kripë, 1/2 lugë sode, 1 litër ujë të ngrohtë zier. Merrni çdo 5 minuta 1 lugë gjelle E njëjta zgjidhje jep helmim, i shoqëruar nga diarre dhe të vjella, humbje të madhe gjakut, gjendje të ethshme me djersitje e harlisur. Zgjidhje sode-kripë ndihmon plotësoni humbjen e lëngjeve që shoqëron të gjitha sëmundjet më sipër.
Kur kafshimet e insekteveShkrihet 1 lugë sode në 1/2 filxhan me ujë. Pambuk shtupë lagur me këtë vend zgjidhje të pastër pas pickimin e insekteve. Zgjidhje sode do të ndihmojë në lehtësimin e kruarje dhe mbron plagën nga marrja e infektuar.Për pastrimin e zorrëveEnemas Pastrimit mund të bëhet me sode buke. Në 3 litra ujë, shtoni 1 lugë sode.Për Lavage stomakutNe kemi përdorur atë për Lavage stomakut e zgjidhjes Permanganat kalium përdorur. Nëse ju nuk e bëni Permanganat kalium, përdorni zgjidhje sode. Merrni 1 tbsp sode me 1 litër ujë.
Për lëkurë në bërrylaNëse ju bërryla në lëkurë ishte i trashë, rrudhur dhe jo tërheqës, të përpiqet të bëjë një tabaka të veçantë. Sillni një gotë të madhe ose tas, derdh në 1 litër ujë të nxehtë. Shpërndajë atë në crumbs sapun 1/2 filxhan dhe shtoni 2 tbsp sode buke. Apliko për çdo krem ​​bërryla dhe dip në ujë për 10-15 minuta. Në procesin, 3-4 herë butësisht fshij lëkurën në shtuf bërryla. A nuk e teproj, ose mund të shkëput lëkurën në gjak. Edhe një herë shpifjeve krem ​​të lëkurës dhe të mbajë përsëri për 10 minuta pas bërryla procedura të larë, e thatë dhe fshij furçë me krem. Mjaftueshme për të bërë banja të tilla i 5-8 të lëkurës në bërryla ishte i butë si një fëmijë.
Kjo është vetëm një pjesë e vogël e recetë, ku sode ushqim vepron si mjeku i familjes. Mos harroni - nuk e shtrenjtë, produkt të përballueshëm, gjithmonë në majë të gishtave tuaj.