Pronat medicinale e kërpudha të kuqe


Amanita - kërpudha helmuese një i njohur, por kjo nuk i bën dëm të kanë pronat medicinale, e përdorur në mjekësinë popullore. Sa shpesh picking kërpudha në pyll, ne admirojnë këto bukuri. Ato duken të vërtetë të tërhequr pamjen e tyre. Na vjen keq për të kaluar nga, sepse ne e dimë se ushqimi që ata nuk janë të përshtatshme, por jo edhe të dyshuar se ka pronat medicinale e kërpudha të kuqe që mund të jenë të dobishme për ne.
Informacione të përgjithshme
Specie Amanita takon pjatë Amanytovыe familjes kërpudhave. Ky emër ai ka marrë për shkak se ajo është përdorur shpesh si një insekticid kundër mizat. Fillimisht kjo zbatohet vetëm për kërpudha të kuqe, por më vonë u përhap në të gjithë familjen. Ata rriten në të gjithë Rusinë.


Pothuajse të gjithë fluturojnë agarics jo vetëm ushqimor, por shumë toksike. Për të kryer kërpudhave vdekjeprurëse dhe me erë të keq phalloides kërpudha Amanita. Për fat të keq, ata janë shpesh të gabuara për kërpudhave ushqimor. Përjashtimi nga lloji helmuese, është një pjesë shumë e vogël e kërpudhave. Disa prej tyre janë kërpudha gri-kuq dhe kërpudha tsezarskyy se në Evropën Jugore ka një delikatesë e statusit.
Kërpudha të kuqe i takon nivelit të mesëm të toksicitetit, dhe të pajisura me pronat haluçinogjene, por fatale kur ajo është të hahet ndodh në raste të rralla. Përmbajtja e helmeve ndryshon në masë të madhe, por besohet se doza vdekjeprurëse është 15 kapak i kuq kërpudha.

Në trupin e kërpudhat përmban një numër të substancave që kanë psikotrope dhe efektet toksike - acid ybotenovaya muskazon, mustsymol, muskarinike dhe substancave të tjera të cilat në disa raste mund të japin një efekt terapeutik. Këto substanca janë shkatërruar pjesërisht në ujë të nxehtë, kështu që përdorimi i tyre në ushqim, pas trajtimit të ngrohjes, vetëm mund të çojë në helmim të dobët. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se pas valë kërpudha të kuqe në disa ujëra, ajo do të hyjë në kategorinë e kërpudhave ushqimor.

Pronat medicinale e kërpudha të kuqe

Industri moderne farmakologjike përdor disa pronat medicinale e kërpudha të kuqe për të bërë drogë. Ajo mund të jetë pjesë e ilaçeve që përdoren për trajtimin e angina, epilepsi, sëmundje të palcës kurrizore, vrull vaskulare.
Si kostot e jashtme, kjo është pjesë e vajrave që ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve të mëposhtme:
- shërimin e plagëve dobët (sores presion, vlon, fistulat);
- venat patologji (variçe, thrombophlebitis);
- patologji të sistemit nervor (nevralgji, osteokondroza, neurit);

- Patologjia e nyjeve (artrit, arthrosis);
- me lythat dhe lyth;
- sëmundjet tjera të lëkurës (psoriasis, kërpudhat, pezmatim i lëkurës, ekzemë, pyoderma).

Në Francë kërpudha të kuqe është pjesë e përgatitjeve të cilat janë përdorur si hipnotike.
Healers dinte për vetitë shëruese të kërpudha të kuqe, kështu që e përdorën atë për një kohë të gjatë (si tinctures) për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme:
- atherosclerosis;
- pagjumësi;
- tuberkulozi;
- hipertension;
- kapsllëk;
- pafuqi;

- sëmundje koronare të zemrës;
- overexcited nervor;
- diabeti;
- konvulsione;
- epilepsi.

Përdorimi i drogës, në bazë të kërpudhat tregon rezultate të mira në menopauzë të rënda dhe menstruacioneve dhimbshme. Ndërtesë kuqe permban pigmente ka aktivitet antitumor dhe rrjedhimisht të përdoret për trajtimin e kancerit, por hulumtimi konfirmoi raste të rikuperimin janë gjetur.

Përgatitja e tretësirë ​​për përdorim të jashtëm
Si dressings mjekësore, fasha dhe fërkim tretësirë ​​mund të gatuaj ose të përdorni lëng i kërpudha të kuqe që ka anti-tumor dhe veprim immunostimulating.

Tretësirë
Agarics mbledhura fluturojnë bluaj dhe për të hequr në një vend të ftohtë për 3-4 ditë. Masë fungale vë në bankë dhe pour vodka në mënyrë që ajo ishte mbi kërpudhave 1 cm. Mbylle tank dhe për të hequr një vend të errët për 2-3 javë. Gatuar në këtë mënyrë tretësirë ​​ruan vetitë e saj medicinale për 2-3 vjet. Vetëm për përdorim të jashtëm!
Lëng
Disa fluturojnë shtrydhje agaric, dele e tyre në një kavanoz dhe të vënë zgjedhën lartë. Hiq një vend të errët të ftohtë për 2 ditë. Pas shfaqjes së lëng, kërpudha shtrydhur mirë dhe një shumë e tendosje. Mbani lëng jo më shumë se 3-5 ditë në një vend të freskët. Për të përgatitur një tretësirë ​​prej saj, ju duhet të holluar me ujë në një raport prej 1: 1. Vetëm për përdorim të jashtëm!

*** Recipes me tretësirë ​​për përdorim të brendshëm, ka shumë. Para saj të përgatisë dhe të përdorin, lexoni me kujdes të gjitha recetave dhe Batching, sepse ajo ndikon në shëndetin tuaj. Kontrolloni me mjekun tuaj në lidhje me përfitimet e trajtimit dhe pasojat e mundshme.

Contraindication
Tretësirë ​​është e kundërindikuar tek fëmijët, gratë shtatzëna dhe lactating, sëmundjet e pankreasit dhe mëlçisë, gastrit, ulcerat gastrike dhe duodenale.

Ndihma e parë për helmim kërpudha të kuqe

Megjithë përdorimin e qëllimeve kërpudha medicinale, për shkak të toksicitetit të saj, ajo duhet të përdoret me shumë kujdes dhe në mënyrë rigoroze të ndjekë dozen. Në rast të helmimit kërpudha ose drogës, i përgatitur në bazë të tij, një nevojë urgjente për të ndërmarrë veprime për të shmangur pasoja të padëshirueshme.
Shenjat e helmimit janë: dhimbje të barkut, nauze ose të vjella, diarre, gulçim, dështim të frymëmarrjes, jargëzim, djersitje, ngushtim të nxënësve, konfiskimet, presionin e ulët të gjakut, hallucinations, jerm, humbja e vetëdijes. Kur simptomat e para të helmimit menjëherë duhet të thërrasë një ambulancë.

Para ardhjes së mjekëve të ofrojë ndihmën e parë të pacientit - larë stomak. Për këtë, ai duhet të pini shumë ujë të pastër dhe të sjell të vjella. Pastaj t'i japë atij me qymyr aktivizuar dhe një pastrues.