Pronat medicinale e horsetail


Horsetail fushë në rritje në shumë vende në të gjithë vendin. Fusha Horsetail është një bimë shumëvjeçare, me të shumta të gjelbër ose ngjyrë kafe rrjedh. Pronat medicinale e horsetail përdorur gjerësisht në mjekësi. Horsetail rrjedh janë përdorur për përgatitjen e ilaçeve të ndryshme. Në fund të qershorit - fillim të korrikut fushë korrjes horsetail, marramendës jeshile e tij të lartë të ri rrjedh. Pastaj, horsetail vënë në shtresë të vetme në letër shtrirë dhe tharë mirë në terr, shpesh transmetimin. Timestamped horsetail thata për 3-4 vjet.


Pak zhardhokët rrënjë horsetail dhe i ri i tij rrjedh mund të hahen të papërpunuara apo pas trajtimit të ngrohjes. Ajo përbëhet nga niseshte, vitamina A, C
Në mjekësi horsetail përdorur për të trajtuar inflamacion të sistemit të tretjes, edemë, pleurit. Vetitë medicinale e horsetail lejojë përdorimin e saj si një HEMOSTATIC, droge diuretik, si dhe për trajtimin e përdhes, hipertension, tuberkulozin, reumatizma, sëmundja e mëlçisë, bronkit, aterosklerozës, sëmundjeve të zemrës, për heqjen gurë dhe rërë nga traktit urinar. Përdoret në mënyrë efektive pronat medicinale horsetail për të trajtuar vlon, plagët, ekzemë, duke kursyer, dhe sëmundjeve të ndryshme të lëkurës.


Aplikoni horsetail për të bërë shpëlarje me gjakderdhje nga hunda, lezione mukozën e hundës dhe gojës. Bath me zierje të horsetail është e rekomanduar për ftohjet për fëmijët. Pluhur nga tharë rrjedh nga horsetail, veterinerët përdoren për të nxitur shërimin e ulçerës dhe plagët në kafshë.
Horsetail fushë tregon trupin e substancave toksike, duke përfshirë plumb, normalizes ujë dhe kripë metabolizmin e trupit. Horsetail fushë përdoret si drogës anti-inflamator dhe diuretik. Pronat medicinale e horsetail të zvogëlojë sasinë e proteinave në urinë, për të ulur dhimbjen në fshikëz, ureters pastrohen nga toksina. Horsetail fushë përdorur gjerësisht në dermatologji për shkak të pronave të saj për të stimuluar funksionin e veshkave gjëndra. Horsetail fushë përmban gjithashtu silic. Silic, e vendosur në horsetails, përmirëson riparimin e indeve dhe rritjen e flokëve. Për ta bërë këtë, përgatitjet e horsetail është përdorur (infuzion i horsetail) si brenda ashtu edhe jashtë (fasha dhe kremra nga supë). Në moshën e vjetër të rekomandojë përdorimin e një supë të lehta nga horsetail fushë, si një masë paraprake, për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.


Infuzion i horsetail
Larë mirë dhe grimcuar bari horsetail (4 tsp) dhe krijoj 500 ml ujë të nxehtë. Insistojnë për 20-25 minuta, pastaj thahet, shtrydh të lëndëve të para. Merrni për 2 ditë - deri në 4 herë në ditë, me 3 tbsp

Supë horsetail
1. horsetail copëtuar pra barishte (100 g), i hedh ujë të ngrohtë zier (1 litër). Vihet në zjarr të ngadaltë dhe të sjellë një çiban. Vlim supë për gjysmë ore, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të lënë për 10-15 minuta. Ikjen e gatshme supë, shtrydh mbeturinat e papërpunuara të derdh ujë në një vëllim prej 1 litër. Apliko për fasha, kremra dhe fërkim atë në lëkurë për sëmundjet e lëkurës, plagë.

2. Para-larë dhe horsetail copëtuar barishte (60 g), pour 1 litër ujë të ngrohtë. Të sjellë një çiban rreth ngrohjes ulët dhe infused për gjysmë ore. Pastaj, supë të përgatitur është filtruar dhe të ftohur. Kjo supë është përdorur për shërimin e plagëve të rënda - të bërë ajo fasha ose të marrë një dush me të.

Vaj me horsetail
100 ml supë vihet në një zjarr të ngadalshëm dhe të uparyvat derisa supë do të mbetet 50 ml. Shtoni në të rezulton ekstrakt 200 g vazelinë ose gjalpë. Llokoçis deri sa të qetë. Ointments Shitore në një vend të freskët. Zbatojë vaj për trajtimin e ulcerat. Ekstrakt horsetail përdorur topically për areata (humbje e flokëve) dhe për të marrë 1/2 lugë deri në 6 herë në ditë.


Për trajtimin e gurëve të tëmthit
Sjellja para limotherapy duke përdorur lëng limoni dhe grejpfrut.
Krijoj 500 ml ujë të nxehtë 15 lugë Veshët ariu Gras, vihet në një zjarr të ngadalshëm, të sjellë një çiban dhe vlim për 5-7 minuta. Pastaj shtoni 15 lugë lë Kastrati dhe të ziej për një tjetër 10-15 minuta. Pastaj fik zjarrin, shtoni 15 shekuj. l. Zog bar, 15 lugë ostudnyka Grass, shekulli 15. lugë horsetail barishte. Insistojnë gjysmë ore. Zierje gati filtruar. Pini 1 tbsp supë dhe 1 lugë gjelle vaj ulliri. Pastaj shtrihem, të vënë një bllok ngrohje të ngrohtë vendin ku fshikëz e tëmthit.


Përdorimi i drogës nga horsetail kundërindikuar në inflamacion i veshkave.