Pronat medicinale e manave DOGWOOD


Dogwood rritet në Moldavi, Krime, Kaukaz dhe rajone të tjera të ngrohtë. Dogwood është një egër dhe kopsht - një shkurre ose dru i vogël deri në 7 m në lartësi. I njohur edhe dogwood në vende të tjera - Bullgaria, Polonia, Italia dhe Franca. Dhe druri i saj është konsideruar si një prej llojeve të vlefshme dhe është cilësi të qëndrueshme dhe të bukur. Në kohët e lashta ajo është përdorur për të bërë trajton për shpata dhe shtiza. Pronat medicinale e manave DOGWOOD kanë qenë përdorur që nga kohra të lashta. Përmbajtja e lartë e vitaminës C në fruta e bëri atë një droge të vlefshme. Manaferrat Manit janë përdorur në parandalimin dhe trajtimin e poshtër, përmbajtjes acid Askorbik, ata mposhtin edhe limon. Deri më sot, dogwood përdorur për të bërë energji për udhëtimet astronautët gjatë dhe detarë.


Përfshira në taninet Kyzyl që ndihmojnë në trajtimin e diarresë. Gjithashtu fruta terren rekomandohet për diabetikët e pranimit, pasi që ata të reduktuar përmbajtjen e sheqerit në gjak dhe aktivizon funksionin e pankreasit.
Për qëllime mjekësore, të aplikojnë të gjithë të dogwood - manaferrat, gjethe, leh, rrënjët. Mbledhja dogwood lë prodhuar në fund të qershorit - fillim të korrikut, rrënjë Dogwood - në vjeshtë apo pranverë, manit leh - kur rrjedha llogore dhe manaferrat - në procesin e pjekur. Thata dogwood materiale në hije, derdhjen shtresa 1 cm gjatë javës. Dyqan materialet e thata para për 3 vjet në një vend të freskët.

Anti-inflamator, cholagogue, antibacterial, astringent, diuretik pronat dogwood, duke lejuar përdorimin e saj për trajtimin e shumë sëmundjeve. Zierje Cornaceous e leh dhe manaferrat janë përdorur si një tonik, forcon përgatitjen e trupit.

Si pjesë e manave DOGWOOD përmbajnë substanca që të normalizuar presionin e gjakut dhe aktivitetin e trurit që parandalojnë sklerozë dhe eliminon dhimbje koke.
Pronat medicinale: manaferrat Manit janë përdorur për të kthyer elasticitetin e capillaries, forcimin e mureve të enëve të gjakut, heqjen e inflamacionit venoz dhe ënjtje dhe uljen pamjaftueshmërinë venoz. Gjithashtu fruta Dogwood përmirësuar tretjen dhe oreksin, të prodhojë efekt astringent në çrregullime të zorrëve dhe efekt choleretic në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Nëse diarre fëmijërisë përgatitur puding me manaferrat dogwood dhe dardha.

Cornel përdoret për të trajtuar përdhes, cystitis, sëmundjet e nyjeve dhe lëkurës, inflamacion të fshikëzës. Agjente terapeutike të tij aktivizon proceset metabolike të trupit. Gjithashtu, lëng cornaceous është përdorur si një të fortë kostot e anti-inflamator dhe ethe reduktimin.

Në trajtimin e malaries - një zierje e rrënjë është përdorur për manit brenda dhe me manit fletë ekstrakt shpëlarje gojën.
Kur abrasions - të përgatisë një zierje e rrënjët dogwood, shtoni miell thekër dhe një lugë mjaltë. Përzierje është e mbarsur garzë dhe vënë në vlim për maturimit të shpejtë.


Infuzion të luleve dhe e lë dogwood
Thata dhe pluhur gjethe dhe lule Dogwood (1-2 lugë), krijoj 250 ml ujë të vluar në një enë qeramike ose qelqi. Mbyllni kapakun dhe të lënë për 30-40 minuta. Pastaj të filtruar, materiale të mira të para shtrydh. Përdoret për të reduktuar temperaturën, dhe si një agjent dezinfektimin ne trajtimin e tifoid, tuberkulozi dhe ftohtë.

Një zierje e rrënjë dogwood
Merrni 1 tbsp tharë më parë dhe grimcuar rrënjë manit derdh 250 ml ujë të nxehtë. Vendos një zjarr të vogël, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 30 minuta. Supë e gatshme të qetë dhe të filtruar. Shitore në një vend të freskët.


Pita bukë me dogwood
Manaferrat pjekur dhe pak i pjekur dogwood kujdes bluaj. Rezulton përhapjen pure në tortillas si trashësi polietileni e një mm pak. Thatë në diell për 2-3 ditë. Rezultojnë ëmbëlsira hollë kuqërremtë përkthehet letër dhe dyqan në një vend të freskët. Në këtë shtet, dogwood ruan të gjitha pronat e tij të dobishme dhe të shërimit. Është dogwood zakonshme korrur në Kaukaz.

Jam me manaferrat nevrikosur
E mirë për të larë manaferrat një kg Dogwood dhe fshij ato nëpërmjet një sitë. Shto rezulton në masë prej 2 kg sheqer. Tërësisht përzierje, përkthimit pereterte jam në kavanoza larë mirë dhe fort ukuporte. Jam Timestamped në një vend të freskët. Jam me dogwood është një burim i shumë vitamina dhe u dërguan për të ruajtur tonin e trupit me grip, infeksionet respiratore akute dhe ftohjet.


Supë nga manaferrat e dogwood
Një lugë gjelle fruta të thata Manit krijoj 200 ml ujë të nxehtë. Vendos një zjarr të vogël dhe vlim për një minutë. Pastaj, të lënë për dy orë dhe filtruar. Përdor në 1/4 filxhan, për 10-15 minuta para një vakt, deri në 3 herë në ditë.

Kundërindikuar përdorimin dogwood dhe përgatitjet e tyre në tepër i ndjeshëm, excitability nervor, rrit aciditetin e stomakut dhe në kohën e gjumit.