Pronat medicinale e egër


Pranvera. Një nga sezonet më të bukura. Në kopshte dhe përgjatë rrugëve, në clearings pyjeve, si dhe përgjatë lumenjve dhe liqeneve janë dru të ulët në rritje qershi, me, me gëzof, erë të ndritshme të bardhë durmanyaschim e bajame dhe ngjyrave të mjaltit. Dhe duke kaluar këto derevets jashtëzakonisht të bukura dhe të këndshme erë jo të kujtojnë një linjë nga këngës: "lulëzuar lilacs, qershi në kopsht." Dhe në këtë linjë vjen menjëherë në mendje dhe disa këngë për të njëjtën, të çuditshme dhe të bukur, qershi të shpendëve. Por qershi kanë kënaqur jo vetëm për pamjen e saj dhe aroma e fortë e luleve, ajo është gjithashtu një bimë të shëndetshme njerëzore medicinale e pronave të ndryshme shëruese. Ky botim do të merren parasysh vetitë terapeutike të egër dhe receta kombëtare duke e përdorur atë.


Sa i përket klasifikimit në qershi Botanikë, ajo i takon Rosaceae familjes. Le të flasim direkt për fruta dhe çdo gjë çfarë qershi pasura. Mbi të vlerësuar "fruta" Cherry mbledhur fillim të vjeshtës, në gjysmën e dytë të gushtit dhe fillim të shtatorit. Fruta qershi përmbajnë taninet, si dhe limoni dhe acid malic. Ajo shije të ëmbël, me një efekt të fortë astringent. Frutat e qershi marr brushat, të thata në diell, kështu që ju mund të përdorni këtë furrë të thjeshtë dhe të nxehtë për 50 gradë.


Por përveç frytet e qershi, në mënyrë të barabartë posedojnë pronat medicinale të bimëve dhe luleve, si dhe gjethet dhe leh, e cila përmban një gamë të gjerë të vitaminave dhe mineraleve. Nëse frutat janë korrur në gusht dhe shtator, ja lë qershi dhe lule të mblidhen gjatë lulëzuar në pranverë.

Pronat medicinale e egër
Me fruta qershi bëjnë infuzion që ndihmon në sëmundje të tilla si enterit, kolit dhe dizenteria. E gjithë kjo sugjeron se frutat qershi kanë veprim anti-inflamator. Por infuzion i leh e një qershi dhe efekt diuretik që ul temperaturën. Infuzion të lë mund të trajtojë inflamacion të syve dhe të bëjë kremra.


Pronat e shërimit të qershi janë aplikuar në gjinekologji, ku leh qershi zierje është përdorur. Me douching trajtojnë inflamacionit te sistemit urogjenital dhe sëmundjet seksuale.
Për të përgatitur një zierje egër lugë gjelle copëtuar fruta nevojshme qershi, derdh një gotë me ujë, vlim për 20 minuta. Rezulton tendosje supë dhe nevojën për të marrë tri herë në ditë për një gjysmë gotë.

Për të përgatitur kore e Hidhni 5 gram qershi pluhur leh, dhe krijoj 200 ml ujë të vluar, le të qëndrojë për një orë. Infuzion të pini një lugë gjelle 3-4 herë në ditë.


Infuzion i fruta të thata, fruta të thata, vend në një termos dhe derdh një gotë me ujë të vluar, le të qëndrojë 2 orë. Duhet të marrë një gjysmë gotë 2 herë në ditë, gjysmë ore para ngrënies.
Për kremra larëse dhe të përdorin një përzierje të lule dhe gjethe e qershi, mbushur me ujë në temperaturën e dhomës, në normën e një lugë çaji të përzierje në një gotë me ujë. Mbush 8 orë.

Përveç qershi në mjekësi është përdorur në gatim. Falë erë të mrekullueshme dhe shijen e manave të thata qershi bërë miell, e cila përdoret pastaj për të bërë ëmbëlsira dhe pies. Por me manaferrat pjekur jashtë mrekullueshme, vitaminë e pasur bllokim, i cili vështirë se dikush indiferent. Çfarë do të marrë për të gatuaj bllokim të freskëta, manaferrat pjekur qershi, shpëlaj me ujë dhe të vënë në një tenxhere smalt, dobavte12 kg sheqer dhe derdh të gjitha 06 litra ujë. Pasi solli në vlim, ziej rreth ngrohjes ulët derisa trashet jam, atëherë vë në kavanoza dhe do të forcojë kapak. Dhe kur dimrit pini çaj me bllokim qershi ju kujtohet pranverë dhe qershi pemë të mbuluara me lule të bardha, si bora.


Të qëndrojnë të shëndetshme!