Pronat medicinale dhe të dobishme të domates


Kush nuk i pëlqen një perime, domate të quajtur? Ndoshta këta njerëz thjesht nuk është atje. Domate pjekur dhe lëng janë gjithmonë të mirëpritur në tryezën tonë. Domate jo vetëm e shijshme, ata gjithashtu kanë pronat e dobishme e shërimit. Në domate përmbajnë një numër të madh të vitaminave të ndryshme, minerale dhe acide. Pronat medicinale dhe të dobishme të domates përdorur nga njerëzimi për shumë vite. Aplikimin e tyre në dietën tuaj mund të aksioneve deri në vitamina për të përmirësuar shijen e enët gatuar, ato mund të përdoren për të trajtuar sëmundje dhe të përdoret si një produkt kozmetik. Në rastin e fundit, ata e bëjnë të gjitha llojet e maska ​​për fytyrë, qafë dhe dekoltin. E pra, për të thënë asgjë edhe gatim, domate hahen të papërpunuara, të konservuar, i kripur, turshi, përdoret si salcat dhe jam edhe gatuar.


Pronat e dobishme e domates
Një vetitë veçanërisht të dobishme e domate është se ato përmbajnë lycopene, i cili ka të bëjë me antioksidantë. Për shkak se domatet janë mjete të domosdoshme për shumë sëmundje. Në marrjen e një ditë të paktën një domate mund të zvogëlojë rrezikun e sistemit kardio-vaskulare.
Bota Shkencëtarët gjetën se një nga vetitë më të mira të dobishme e domate - ajo pronat antibacterial. Domatet janë një lloj i bimëve dhe antibiotikët kanë anti-inflamator pronave. Ato përmbajnë një sasi të vogël të paqëndrueshme të cilët janë në gjendje të vrasin bakteret dhe mikrobet që hyjnë në trupin nga mjedisi.


Një nga pronat e dobishme e domate dhe është konsideruar përmbajtjen e serotoninës, një substancë uplifting. Përveç kësaj, domatet nuk janë vetëm në gjendje për të hequr gjendjen shpirtërore dhe oreksin, por vetëm në sytë e thjeshtë të këtij fruti të kuqe të ndritshme. Dhe për të gjetur në traktin gastrointestinal, duke rritur tretje.
Domate mund rozridyty gjak, ai sugjeron se ato janë një mjet i shkëlqyer parandaluese në trombozë. Domate nga më shumë se 90% të ujit, në mënyrë që përdorimi i tyre është i rekomanduar në sëmundje dhe veshkave veshkave gurë. Marrjen e tyre rregullisht në ushqim mund të shpëtoj trupin e personit të sëmurë nga rërë dhe gurë të vegjël. Përveç kësaj, ata kanë një efekt diuretik, e cila është gjithashtu shumë e rëndësishme për pacientët me sistemin kardiovaskular, sidomos në presion të lartë dhe dekompensimi.


Domate përkasin perime diete dhe aq shpesh ato mund të gjenden në shumë dietat, si një gjellë kryesore për darkë apo një rostiçeri dritë. Ajo domate lehtë mund të kënaqë urinë tuaj gjatë humbje peshe intensive.
Në domate përmbajnë pektin, mund të zvogëlojë nivelin e kolesterolit të dëmshëm në njerëz. Me domate mund të normalizuar presionin e gjakut, ulur ata provojnë të rregullave dhe gjithashtu ka marrë me presionin e lartë të gjakut.
E pra, në lidhje me përdorimin e domate në cosmetology mund të shkruaj një libër. Maskat e bëra nga tul e domate, jo vetëm përmirëson çehre, por edhe të kontribuojnë në përtëritje të lëkurës, duke ndaluar procesin e plakjes natyrore.


Pronat medicinale e domates
Siç u përmend më lart lëng domate ka veprim anti-inflamator dhe baktericid, kështu që mund të jetë lehtësisht të shëruar ekzemë plagët dhe ulcerat në lëkurë dhe mukozës.

Është po aq e rëndësishme për të futur domate në dietën e pacientëve, njerëzve të kequshqyer, gratë shtatzëna dhe fëmijët, trupi i të cilit është i dobësuar ose mungojnë sasi të mjaftueshme të vitaminave në manifestimet qarta mangësitë vitaminë.
Në Francë, domate të quajtur mollë e dashurisë dhe një arsye këto fruta të kuqe pjekur mori emrin e saj. Domate ka kohë që janë përdorur për të përmirësuar potencë mashkull në impotencë.

Domatet janë një masë e mirë parandaluese kundër kancerit. Sidomos ata janë të rekomanduara për pacientët me tumore malinje pas kurseve të gjata të kimioterapi.
Domate janë në gjendje të nxjerr produkte të dekompozimit, hiqni dehje në rastet e helmimit.

Pa dyshim, si të gjitha bimët që rriten në tokë, domatet kanë contraindications tyre. Para së gjithash, domatet janë alergeneve të fortë dhe për këtë arsye nuk janë të rekomanduara për të futur ushqim për fëmijët në një vit. Po dhe të rriturit mund të shkaktojë një reaksion alergjik të ushqimit.

Domate kundërindikuar absolutisht në një numër të madh të pacientëve që vuajnë nga përdhes, për shkak të përmbajtjes së tyre edhe pse një sasi minimale për të oksalik.
Nuk rekomandohet gjithashtu hani disa domate dhe ata njerëz që janë në dispozicion sëmundje fshikëz fshikëz e tëmthit, domethënë cholelithiasis. Domatet janë një cholagogue mirë, kështu gurët mund të shkaktojnë lëvizje dhe kështu të bllokojë biliare kanal.

Për njerëz të sëmurë sistemi kardiovaskular nuk është e rekomanduar për të marrë në ushqim, konservuar dhe domate turshi. Nga se ato përmbajnë sasi të mëdha të uthull dhe kripë, njerëzit mund të përjetojnë ënjtje.