MUDs terapeutike dhe pronat kurative


Terapeutik baltë - sedimentet e fundit është ujërat e kripura dhe të freskëta. Ato përmbajnë minerale ujore dhe substancat organike. Përbërja e baltës ndryshon. Më i zakonshëm që përdoret sulfide hidrogjeni baltë baltë (depozitat e ujit të kripur), sapropelic (sedimenteve ujërave të ëmbla), edhe mineralized dhe ujërave të ëmbla torfe, argjila, balta baltë Hidrotermal (formimin balte), kodra baltë (në masë gjysmë të lëngshme nga balta) dekompozuar. Për qëllime terapeutike baltë përdorur që nga kohërat e lashta. Edhe Faraonët egjiptianë përdoren baltë baltë e lumit Nil. Ata e dinin për vetitë shëruese të healers baltë mesjetare dhe mjekët e Rilindjes. Dhe tokat sllave herë të gjetur shërim baltë, lajmet e kësaj baltë mrekullueshme dhe roznosyvsya balte në të gjithë Rusinë madhe. Bisedoni mbi pronat baltë dhe shëruese.


Çfarë trajton
Çfarë është poshtër e vlefshme dhe si e bën këtë punë? Dirt stimuluar metabolizmin, redukuar inflamimin në indet, përmirësuar të ushqyerit e tyre. Ata zbutur plagët, të përshpejtojë procesin e shkrirjes së eshtrave pas frakturave, për të përmirësuar lëvizshmërinë dhe rritjen e varg e levizjes në joints, përmirësimin e gjëndra veshkave. Mud gjithashtu ka veti antibacterial. Aplikuar në lëkurë ose mukozës, ajo thith përmbante mbi bakteret e tyre sipërfaqësore.

Procedurat
Si procedurat e përdorura banja baltë dhe aplikimet. Më të shpeshta - banja lokale baltë në të cilën i poshtër është aplikuar në çdo pjesë të trupit. Efekti terapeutik është shkaktuar nga temperatura dhe fiziko-kimike pronat e shërimit banjot baltë zonë, si dhe vendndodhjen e imponimit të saj. Aplikacionet më shumë në këtë zonë, efekti më i fortë në trup që ato ofrojnë.


Shumë njerëz dëgjuar se diku është vetitë shëruese të baltës, drejtuar atje pa këshillën e mjekut. Kjo është absolutisht e gabuar. Çdo sëmundje duhet të trajtohet vetëm me pjesëmarrjen e një mjeku. Në vendin tonë ka vendpushimet ku nën mbikëqyrjen e mjekëve duke u trajtuar me të gjitha indikacioneve, contraindications dhe efektet anësore.
Mud kurë artrit dhe osteoartrit për shumë shekuj një nga trajtimet më efektive për sëmundje të përbashkët. Droga në këto raste vetëm përkohësisht të zvogëlojë simptomat e dhimbshme. Mjekimi është nyje baltë zvogëlon dhimbjen, përmirëson lëvizshmërinë e përbashkët, ul inflamimin në to. Joints janë të forta dhe më të shkathët, me qëllim që nën ndikimin e substancave medicinale dhe temperatura aktivizuar baltë të gjitha proceset biologjike në nivel qelizor, stimulon trupin brendshme forcë ', rivendosi sistemet normalë të operimit. Trajtimi i nyje kurseve dirt mbahet 10-15 procedurat dhe merr 14-24 ditë, si baltë zakonisht administrohet çdo ditë të tjera.


Ka metoda të efekteve të njëkohshme në baltë trupit dhe goditje elektrike. Këto përfshijnë halvanohryazelikuvannya etj, elektroforeza e zgjidhjeve baltë, baltë, të kombinuara me inductothermy dhe të tjerët. E di, si çdo ilaç, baltë ka një numër të contraindications. Kundërindikimet për të janë inflamacion akut dhe kronik në fazën akute, malinje dhe disa tumore beninje, dështimi ovarian, tuberkulozi, shprehur fenomenet e arteriosklerozës, hipertensionit II dhe III faza, aneurysm aortës ose në zemër, venat me variçe, Sëmundjet e gjakut dhe të organeve gjakformuese , tendenca për të përsëritur gjakderdhje, sëmundje të veshkave, hyperthyroidism, sëmundjet infektive, e theksuar lodhje. Gjithashtu, baltë është e kundërindikuar absolutisht në shtatzëni për më shumë se 5 muaj.