Mjekësore dhe ushqyese pronat e kërpudhave


Pazakontë, produkt natyral dhe e shijshme që ka jo vetëm ushqyese, por edhe një seri e tërë e pronave të tjera - kjo kërpudha. Sezoni Vjeshtë - koha më e mirë kur ne mund të vlerësojë plotësisht vetitë mjekësore dhe ushqyese të kërpudhave, duke marrë kënaqësi ekstra nga mbledhja e tyre dhe ecën në pyll. Në kohët e lashta kërpudha të quajtur "Fëmijët e zotat". Ata janë në gjendje të ndryshojnë si dietë të rregullt dhe dietë.
Si kërpudha përmbajnë sasi të lartë të fibrave, dhe kështu ata janë të ulët të kalorive, që është i përshtatshëm për dietë. Mushroom mish i grirë mund të zëvendësohet, për shembull, kur gatim lasagna dhe enët tjera të ngjashme. Pronat diete të kërpudhave ndihmon për të normalizuar metabolizmin, nxisin sekretim e kolesterolit të dëmshëm. Shumë pak njerëz e dinë se këto karakteristika janë të shërimit dhe të gjitha kërpudha gocë deti tuaj të preferuar.


Mjekët në solidaritet me shkencëtarët në besimet e tyre në lidhje me atë që një herë në javë mund të zëvendësojë mushrooms mishit të kuq. Ky organ do të merrni ushqyesve të mjaftueshme dhe kalorive nuk janë të këpusin. Këto prona të dobishme ushqyese të kërpudhave përdoren në sëmundje të tilla si diabeti, obeziteti dhe arteriosklerozës.

Në kërpudha kallamishtet nën emrin përmban komponentë të veçantë. Kur ajo është prekje, mëlçisë fillon për të prodhuar një enzimë të veçantë që përshpejton lipolysis dhe nuk i lejojnë ata të grumbulluar. Mushrooms shumë mirë të ndihmojë topit ndjenjën e urisë. Ata mund të hahet si snacks dhe ushqime të lehta intermediates. Prandaj, një ndjenjë të fortë të urisë nuk do të ndihet edhe kur të rrepta kërpudha dietë të hahet.

Në luftën kundër peshë të tepërt dhe ndihmë shiitake kërpudha, kërpudhave quhen geisha japoneze. Ky emër i cili flet për veten. Pronat dietik shiitake kërpudha resets 15 kg, në mënyrë që ata të rekomandojë njerëzit që janë mbipeshë. Sot në farmaci mund të gjenden edhe kapsula me kërpudha shiitake, të cilat janë marrë për të reduktuar peshën e tepërt.

Nuk është çudi ajo konsiderohet se mbledhja dhe përdorimi i kërpudhave - një proces i dobishëm. Mushrooms kanë pronat medicinale, të cilat ata i dhanë Nënë Natyra, dhe kjo u lejon atyre që të konsiderohet si një produkt i shëndetshëm.

Përmbajtja e antioksidantë lejon kërpudhat të bardhë të marrë vendin e parë në mesin e të gjitha mushrooms në dobi dhe pronat e shërimit. Në strukturën e saj përmban vitaminë A, B, D. me vitaminë D.
Sidomos e vlefshme është konsideruar si një ndërtesë riboflavin bardhë - një substancë pa të cilin e flokëve nuk do të rritet mirë dhe duken me shkëlqim. Përdorimi i kërpudhat bardhë dobishme në tuberkulozi, tru, ulcerat.

Përmirësuar procesin e tretjes ndihmon pronat shërimin e kërpudhave. Substancat në përbërjen e tyre të kontribuojnë në zorrë pastrimin, nxjerr një përfundim nga të gjitha substancave të dëmshme. Ndihmë nameko normalizuar procesin e qarkullimit, si dhe për gratë është veçanërisht e rëndësishme jo formuar celulitit, përmirëson gjendjen e lëkurës. Por, duke përdorur chanterelles mund të përmirësuar vizionin.

Ata që si gjalpë, mund të vlerësojë aftësinë e tyre për të eliminuar dhimbjet e kokës, hani ato të dobishme në përdhes. Ka dëshmi në rritje se kërpudha kanë anti-inflamator, pronat protyvohelmyntnыmy, stimulojnë sistemin imunitar. Me kerpudha, veçanërisht chanterelles dhe rыzhykam, rrit rezistencën ndaj sëmundjeve infektive dhe ftohjet. Në thelb përmbante Chanterelle - hinomannoza, e cila ndikon negativisht vezët e parazitëve.

Dashuruar kërpudha e di shumë mënyra e gatimit. Mushrooms mund të jenë të thata, përdorimi i zier dhe i skuqur formë, piqem dhe turshi. Kur tharje është e rëndësishme për të mbajtur regjimin e temperaturës: se pronat e shërimit dhe ushqyesve në kërpudha të konservuara dhe nuk mund të jetë tharë nuk është më e lartë se 40 gradë. Në qoftë se kërpudhat janë shumë të mëdha, që ata të thyejnë përveç përgjatë grurit - kështu tharje është më e shpejtë. Me chanterelles të thata mund të bëjë kërpudha podribnyvshy pluhur në një blender. Pluhur mund të ruhen për një vit, ajo mund të përdoret për të bërë tinctures shërimit. Në 100 ml ujë të zier në temperaturë dhome holluar 1 lugë "Mushroom" pluhur. Zgjidhja u la të qëndrojë për 30 minuta, pastaj të pini në një kohë, duke e lënë sedimenteve fund. Ky infuzion është e rekomanduar për të pirë para ngrënies, 30 minuta Ky mjet përmirëson tretjen, pastron zorrët e substancave të dëmshme, stimulon oreksin. Pluhur mund të shtohet si një erëza, të tilla si supë. Ajo duhet të mbahet mend se pluhur nga kërpudhave nuk është e rekomanduar për të pirë nënat në pritje. Në përgjithësi, gratë shtatzëna duhet të jetë i kujdesshëm i përdorimit kërpudha.


Në mjekësi edhe një zonë të veçantë të quajtur fungoterapii. Ajo përfshin trajtimin me kërpudhave të ndryshme me kalimin e kohës dhe nën mbikëqyrjen e mjekëve. Terapia përdorur kërpudha ul kolesterolin rrezikshme, pastron gjakun, përmirëson imunitetin e përgjithshëm dhe konsiderohet si shumë efektive në trajtimin e astmës. Konsumi i rregullt i varieteteve të ndryshme të kërpudhave në ushqim lejon edhe të zvogëlojë rrezikun e kancerit.

Mushrooms mund të kurseni të rinjtë dhe shëndetin. Përgatitja e duhur u lejon atyre për të marrë përfitimin maksimal dhe për të shpëtuar jo vetëm mjekësore, por edhe pronat ushqyese. Por mos harroni se kërpudha - produkt keqe, dhe morën me vete mbledhjen e tyre, ju gabimisht vënë në shportën e korrur llojeve helmuese dhe të rrezikshme për jetën e kërpudhave. Në mënyrë që të mos helm kërpudha dhe jo të bëhet një viktimë e përdorimit të tyre, nuk do të joshet për të mbledhur kërpudha dhe të panjohura, të cilat "duket të jetë i ngjashëm me ngrënshëm."