Luzern pronat e dobishme, aplikimi


Para se të lëvizin për artikullin e subjektit, unë dua të ndaj me ju informacionin interesant, i cili bëri mua që të shkruaj këtë artikull.
Kur unë e udhëtimit në transportin publik, ajo nuk është për të humbur kohën kot, shpesh dëgjoni transmetimin njohëse të quajtur "Brendyatyna." Një nga të fundit është dedikuar për këtë markë si «Amway». Kjo është një nga kompanitë më të mëdha të rrjetit të marketingut, e cila shet kimikateve të ndryshme shtëpiake. Ata gjithashtu të shpërndajë vitamina dhe shtojcave ushqimore. Pra, kjo është me të aditivëve të ushqimit dhe historia e tyre ka filluar.Në 20-tat e fundit ndonjëherë kimisti amerikan Charles Rambo, i cili kishte shërbyer në një burg kinez kthehet në shtëpi dhe vjen me një recetë shtesa ushqimore të mrekullueshme. Përbërës kryesor i saj ishte jonxhë, pronat e dobishme e të cilit ai mësoi në Kinë, ku mjekësia tradicionale e përdor atë më shumë se një mijëvjeçar.
Rambo vendosur për të ndarë shpikjen e tij me miqtë dhe filloi të shpërndajë këtë shtesë të gjithë të lirë, duke thënë se ajo përmirëson ndjeshëm shëndetin e tyre. Rezultati ishte se thuajse askush edhe u përpoq vitamina tij.

Pastaj ai vendosi se ai nuk do të shpërndajë këtë shtesë, dhe për të shitur me një çmim të lartë. Si rezultat i produktit të saj menjëherë u bë "hit", dhe shumica e blerësit filluan të vijnë për më tepër, si shëndetin e tyre përmirësuar ndjeshëm! Ndoshta kjo ishte një efekt placebo, por unë isha ende shumë kurioz të di në lidhje me jonxhë.
Jonxhë është një familje bimore fasule dhe është përdorur si një kulture foragjere. Ajo është konsideruar vendlindja e Azisë, por sot ajo është e përhapur në të gjithë botën. Sot ka mbi 60 lloje të kësaj bime, por kulture më të zakonshme jonxhë, e cila është një bimë shumëvjeçare.

Në mjekësinë popullore përdoren pjesë aboveground e bimës, e cila është mbledhur në kohën e lulëzuar. Shumica e aplikacioneve marrë jonxhë në mjekësi kineze, ku konsiderohet themeli i të gjithë të mirë. "


Pronat e dobishme Jonxhë.

Për shkak të sistemit të zhvilluar rrënjë, jonxhë merr nga toka dozën më të lartë të ushqyesve. Përbërja e tij përmban vitaminë B, D, E, K, P dhe provitamin A, si dhe disa lloje të proteinave të dobishme dhe klorofil.
Përdorimi i Jonxhë përmirëson elasticitetin e enëve të gjakut dhe zvogëlon rrezikun e atherosclerosis, ul kolesterolin. Luzern në gjendje për të ndaluar gjakderdhje dhe kështu që shpesh është e përfshirë në drogë antyhemorrahycheskyh. Gjithashtu ajo përdoret në parandalimin e anemise.

Një tjetër karakteristikë e bukur është prania e alfalfa në përbërjen e tij natyrale fluori. Siç e dini, ky artikull përballon prishjen e dhëmbëve dhe është i përfshirë në formimin e smalt dhëmbit. Dhe në sajë të vitaminës D, jonxhë është përdorur për të parandaluar rakit dhe osteoporozën.
Etiketuar si alfalfa dhe anti-inflamator pronave, të cilat janë përdorur në trajtimin e cystitis, ulcerat stomak dhe 12 ulçerë duodenale, artrit, tuberkulozi.
Luzern përmirëson ushqimin e lëkurës dhe ngadalëson plakjen sajë të kompleksit të saj të vlefshme vitaminë në përbërjen e tij. Për këtë arsye ajo është përdorur shpesh si një tonik dhe tonik. Siç mund ta shikoni, ajo mori një shumë e fjalëve të vetëm lista pronat e dobishme e alfalfa !!!Përdorimi i jonxhë.

Siç është përmendur tashmë, përdorimi kryesor i alfalfa gjetur bujqësinë si ushqim për kafshët. Por në disa vende evropiane buds e alfalfa shtuar në sallatë. Ne, gjithashtu, askush nuk pengon për ta bërë këtë!
Infuzion e alfalfa barishte është përdorur gjerësisht në plagët luftarake. Për ta bërë këtë, ju duhet të marrë 2 tbsp copëtuar gjethe të thata dhe derdh mbi to dy gota me ujë të valë. Pas lodhje infuzion duhet të marrë 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit.

Recetë mëposhtëm është përdorur në trajtimin e diabetit. Ajo duhet të marrë 2 lugë herbs copëtuar thatë dhe i hedh atyre një gotë me ujë të vluar për gjysmë ore, pastaj tendosje dhe pije gjatë gjithë ditës.
Healers indiane përdorin jonxhë për marrjen shpëtoj e zakone të këqija. Për këtë barishte copëtuar freskët derdh alkool dhe insistojnë 2 muaj. Pas një tjetër rast abuzimi që dëshiron të japë dehur shëruar një filxhan të këtij infuzion, i holluar me ujë. Substanca sapun të përfshira në këtë ilaç, duke reflektuar mall për alkool për një kohë të gjatë.