Ushqim më të dobishme dhe të dëmshme


Shumica prej nesh kanë një ide të përgjithshme të asaj ushqim më të dobishme dhe të dëmshme atje. Është thënë shpesh, të shkruara dhe ndoshta tashmë "i mbushur oskomynu", por nga ana tjetër, jo të gjithë kanë informacionin e nevojshëm dhe është një tjetër arsye për të menduar për atë që ne hamë.
Shumë studime të kryer në këtë fushë dhe për të gjetur se çfarë janë ushqimi më të dobishme dhe të dëmshme atje. Edhe pse, natyrisht, fjala "më" është relative dhe varet nga një numër të madh të përbërësve. Në këtë artikull janë paraqitur sipas shkencëtarëve amerikanë të cilët ishin nënshtruar analizës së dieta të ndryshme - parandalimin (me sëmundje të caktuara), për humbje peshe, në sport, dhe solli një model të përbashkët për shumë njerëz. Ajo rezulton se disa produkte mund t'i atribuohet në mënyrë të sigurtë në një dietë të shëndetshme, ndërsa të tjerët duhet të jetë i kufizuar në përdorim, për shkak të "rrezikut" e tyre. Dhe lista e këtyre produkteve shpesh përsëritet dietë dieting nga një sistem në tjetrin pushtet.


Natyrisht, lista e produkteve të dobishme në asnjë mënyrë nuk është universale, dhe sigurisht nuk duhet të konsiderohet si një nga sistemet e shëndetshme të energjisë, të deklaruar për t'u ndjekur. Kjo vetëm konfirmon modelin e të gjeturave që janë shprehur nga shumë përfaqësues të komunitetit mjekësor.

Ushqim më të dobishme
Çfarëdo dietë keni ndjekur apo mënyrën e jetesës nuk ishin, ajo nuk do të jetë i shëndetshëm dhe i plotë, në qoftë se ushqimi juaj është i mungon këto ushqime. Megjithatë, përdorimi i tyre duhet të ndjekin parimet e veprimit.


Salmon
Nuk është sekret se në vitet e fundit një rëndësi të madhe i është dhënë atyre produkteve ushqimore, të cilat përmbajnë omega-3. Në shumicën e rasteve, ato janë të rëndësishme për shëndetin e sistemit tonë kardiovaskular. Ky peshk ka një kalori të ulët dhe të pasura me hekur. Salmon është një përfaqësues i shquar i pranisë së këtyre komponenteve minerale, dhe për këtë arsye renditet e para në listën e ushqimeve të dobishme. Mjekët Rekomandimi i qartë - ajo duhet të jetë në dietë të paktën 2 herë në javë.


Vezë
Produkt i paqartë, nga koha në kohë (ose më mirë, sipas shkencëtarëve në kohë të ndryshme) lëviz nga një kategori në tjetrën. Deri më sot, studimet e shumta rehabilitohet vezët, sepse ata janë burim i pasur dhe i dobishëm i proteinave. Add to se përmbajtjen e 12 llojeve të ndryshme të mineraleve dhe vitaminave, duke përfshirë choline, e cila është përgjegjëse për kujtesën tonë, si dhe të punës dhe të trurit të zhvillimit në fëmijët dhe të rriturit. Në mënyrë që të mos provokojnë rritjen e kolesterolit, nuk duhet të hani më shumë se 2 vezë në ditë (mundësisht në mëngjes).


Brokoli
Kjo lakër e pazakontë është vitamina kladezyu dhe minerale, duke përfshirë në mënyrë të nevojshme për organizmin si A, C dhe K. fibër dietik jep një ndjenjë të ngopjes, kështu që është e domosdoshme në të ushqyerit dietetike.
Për sa i përket aspekteve mjekësore, studimet e fundit kanë konfirmuar vetitë e saj unike për të zvogëluar zhvillimin e tumoreve malinje, dhe mbi të gjitha, kanceri i prostatës. Mundohuni të mbani brokoli ishte në tavolinën tuaj çdo ditë.

Arra
Arra kalori të lartë ngatërrojnë shumë nutritionists, dhe ata kanë tendencë të nënvlerësojnë këtë ushqim. Ndërkohë, pjesa më e madhe yndyrë është shumë i dobishëm për zemrën dhe enët e gjakut tonë. Prania e antioksidantë është në gjendje të vazhdojë të rinjtë tanë dhe të mbrojtur trupin ndaj zhvillimit të qelizave të kancerit. Përdorin ato vetëm nevojë për ushqim, por uyazyka respektojnë masë të caktuar.


Spinaq
Jo si një mysafir i shpeshtë në tryezën tonë, por më kot. Lista e pronave të saj të dobishme është mjaft i madh, dhe ndër të tjera janë si më poshtë:
- me kalori të ulët të përkryer kënaq urinë;
- numri i madh i flavonoids përfshijnë mjetet e parandalimit në luftën kundër kancerit (zorrë, stomak dhe prostatë);
- në gjendje për të ulur nivelet e sheqerit në gjak;
- vitamina, minerale, antioksidantë që mbrojnë trupin kundër zhvillimit të atherosclerosis, osteoporozën dhe hipertensionit;

- aktivizon mbrojtjen.

Vaj ulliri
Vaji i ullirit i takon një nga mjetet më të mira të parandalimit në luftën kundër tumoreve malinje. Dhe dallimi kryesor është se ajo nuk mund të ndikojë në disa llojeve të veçanta të qelizave të kancerit, dhe në të dyja. Dhe, sigurisht, në mesin e pronave të tjera, mjekët vuri në dukje efektin e saj pozitiv në sistemin kardiovaskular.

Lista e ushqimeve më të dobishme plotësuese: fasule, manaferrat, kos dhe çokollatë e errët.


Ushqim më të dëmshme
Tashmë diçka që, në kohën tonë, një listë të ushqimeve më të dëmshme mund të jenë shumë, shumë të gjatë. Kjo është për të ardhur keq se teknologjia moderne nuk është mënyra më e mirë të ndikojnë në shëndetin tonë. Kimi të ngurta dhe metodat radikale të kultivimit, korrje, ruajtjen, përpunimin, etj, shpesh na çon në krevat në spital. Ndërkohë, shumë nga më të dëmshme të ndërgjegjshme zgjidhni produktet që janë bërë tashmë.
Megjithatë, mjekët janë duke u përpjekur të vështirë për të përcjellë tek ne informacionin që duhet të largohen nga dyqane dhe shpesh provokon zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme.

1. alkoolike Pijet - kalori, të parandaluar thithjen e vitaminave të çojë në varësinë.
2. pije të gazuara - një përzierje e sheqerit, kimikateve dhe gazit.
3. Çokollata - ushqim të lartë kalori, me shumë sheqer dhe ngjyra të ndryshme, flavorings dhe aditivëve të ushqimit.
4. patate të skuqura - një përzierje e karbohidrateve dhe yndyrës, i kalitur me erëza, enhancers shije, shije dhe ngjyra.
5. skuqura në frëngjisht - një numër i madh i trans fats rritet shkakton kolesterolit dhe si rezultat, problemet me aktivitetin e zemrës.

6. salcice dhe sallam - është struktura e paqartë me shumë preservatives.
7. pule i pjekur në skarë - nivele të rritur të kolesterolit.
8. hamburger - të çojë në problemet e tretjes dhe më shumë.