Vajrat kanë pronat shëruese


Ne jemi gjithnjë e kthyer në natyrë për trajtim. Trajtimi i bimëve jo vetëm që sjell lehtësim, por shërim të plotë. Në thelb njerëz të sëmurë përgatitur infusions medicinale dhe decoctions, por jo më pak të vlefshme dhe vajra të bëra nga të njëjtat bimeve. Vajrat kanë pronat shëruese janë të zakonshme në mesin e banorëve të vendeve evropiane, por në vendin tonë ata janë përdorur shumë më pak shpesh. Shumë vajra janë përdorur për trajtimin e sëmundjeve dhe qëllime kozmetike. Një numër i madh i vajrave të përdorura në ushqimin e përgatitur për ta një shumëllojshmëri të pjatave. Shumica e vajra të bëra nga bimët medicinale, janë të përbërë nga acide yndyrore të nevojshme nga trupi i njeriut dhe për këtë arsye konsiderohen të domosdoshme. Nëse ju zëvendësojë naftën e prodhuar nga kafshë të shërimit të naftës perimesh, pastaj disa herë reduktuar incidencën e arteriosklerozës.Vajrat kanë pronat shëruese
Vaj arre në ditët e vjetra të përdorura për të trajtuar shumë
sëmundjet, dhe gjithashtu e rekomanduar për njerëzit vazhdimisht të sëmurë ose të transferuara
sëmundje të papajtueshme me jetën. Vaj arre vënë në këmbët e atyre
që morën pjesë në luftë dhe u plagosën. Dhe e përdorën atë në praktikë pediatrik,
sidomos nëse fëmijët kanë ngrënë pak dhe u rrit keq. Në ditët e sotme, healers trajtojnë
vajra arrë gangrenë të këmbëve dhe djegiet e lëkurës erizipelë dhe të gjatë

plagë të pashëruara. Gjithashtu, ky vaj ndihmon luftën kapsllëk dhe hemorroide,
sepse ajo ka një efekt laksativ. Vaj rekomanduar me arre
tuberkulozi, sëmundjet e lëkurës, otitis, plagët e vjetra dhe ulcerat në lëkurë.

Vaj arre është shitur në farmaci, por ajo mund dhe të përgatisë veten.
Arra pjekur pastruar nga shell, grimcuar dhe të njëpasnjëshëm në një mortajë.
Vыdelyvsheesya me vaj dhe të jenë të shëndetshme.

Vaj misri , e cila në vitet e fundit, dhe në raftet

dyqane, me të vërtetë ka shërim dhe pronat e dobishme. Misër
të naftës - vetëm vaj, për produktet tiganisje cilat nuk janë ndarë
carcinogens. Ky vaj është i rekomanduar për gatim. C Kjo mund të ju ndihmojë të hequr qafe dhe
shumë sëmundje. Duke vaj misri dy herë në ditë për një muaj mund të
sjellë gurë nga fshikëza e tëmthit dhe të veshkave, mëlçisë vospalyvshuyusya qetë,
kolesterol më të ulët në gjak dhe të shpëtoj nga atherosclerosis
trurit. Vaj misri është përdorur për trajtimin e lëkurës,

pezmatim i lëkurës, skuqje dhe lëkurë.

Vaj susam aq universale në zbatimin e saj, të cilat mund të
të rekomandohet si njerëzit e hollë dhe njerëzit që vuajnë nga obeziteti. Re
se duke marrë vaj susam brenda popravlyayutsya njerëzit e hollë, por e plotë,
Në anën tjetër të humbur peshë. Në ditët e vjetër, vaj trajtohen sëmundje duke përdorur susam
Frymëmarrjes, sidomos ato të shoqëruar nga efekte të mëdha negative kollë e thatë.
Për shkak të pronave të saj shëruese, vaj susam ndihmon për të luftuar me

sëmundje të tilla si astma, hipertension, dhe gurët në veshka
fshikëz, pyelonephritis, anemi, cystitis. Përdorin atë dhe kur krimbat.
Praktikat kozmetike gjithashtu nuk mund të bëjë pa vaj susam. Me e saj
mund të ndihmojë të qetë nga rrudhat në fytyrë dhe qafë, e bëjnë Silky Hair ypredupredyt humbjen e tyre.

Vaj i detit buckthorn si vaj arre mund të gatuaj
vetë. Vaj buckthorn detit është një nga vajrat medicinale më të vlefshme. E tij
përdorur në trajtimin e frymëmarrjes, vaj soothes dhimbje me faringjit dhe

pezmatim i fytit, heq dhimbjen, ndihmon me sinusit. Vaj buckthorn detit duhet të jetë
në çdo familje, pasi ajo mund të quhet mjet i parë për të ndihmuar në
djegiet, ngrirja, ekzema dhe lëkurë psoriasis si laksativ
mjet.

Por, si në trajtimin e çdo mjet, qoftë kombëtare ose drogës
droga, nuk tejkalojnë dozen. Vaj buckthorn detit nuk është e rekomanduar
përdorni gjatë shtatzënisë, inflamacion akut të tëmthit dhe pankreasit
kancer. Në një numër të madh të naftës detit buckthorn, kur merret nga brenda mund të shkaktojë

Trupi dispepsia, dhe madje edhe ethe.

Naftës u rrit hips i referohet disa nga vajrat më të mira që
përdoret për trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, mëlçisë dhe
fshikëz fshikëz e tëmthit. Naftës u rrit hips kanë choleretic, anti-inflamator
veprim. Me këtë, të trajtojnë të çara në nipples, dermatit, bedsores, ulcerat
lëkurës dhe psoriasis. Ndihmon naftës dhe ijet në inflamacion grave
sëmundjet, tamponin ngjyhet vajra dhe vënë gjatë natës në vaginë.

Vaj terpentinë përgatitur nga resins e conifers, të aplikojnë atë

Ju mund vetëm nga jashtë. Për shkak të pronave të saj shëruese, vaj terpentinë
përdorur gjerësisht në sëmundjet e frymëmarrjes, nevralgji, me
reumatike dhe dhimbje podager në psoriasis. Kjo është e domosdoshme në dhimbje të nervit shiatik,
dhimbje mesi, mioziti, reumatizmi, bronkit dhe bronkiektazise. Me e saj
të ndihmojë kurë kërpudhat në këmbët e tij. Nëse vaj mbidozë terpentinë mund
të shkaktojë skuqje dhe skuqje të lëkurës.

Para fillimit të trajtimit duke përdorur vajra të mbani mend disa

rregulla të rëndësishme. Të naftës nuk është e rekomanduar për të ruajtur në vende ku një shumë e diellit,
ajër të hapur. Dhe çdo vaj ka një afat, pas
cila, ai nuk mund të përdoret. parandaluar humbjen e flokëve