Si të dobishme uria dhe dietë të rreptë


Shpesh njerëzit në luftën kundër peshë të tepërt përdoren dy metoda radikale të gjetjes shpëtoj e yndyrë - agjërimit dhe dietë të rreptë. Shumë njerëz në të gjithë mbështeten në këto metoda humbje peshe dy, e konsideruar e tyre më efektive për të sjellë shifrën në rregull. Besohet se agjërimi jo vetëm që do të humbni peshë, por edhe të kontribuojë për të shpëtoj trupin e toksinave, toksina, të çojë në normale, do të jetojnë në mënyrë të sigurtë dhe të lehtë. E bën këtë pamje të realitetit, si të dobishme uria dhe dietë të rreptë për shëndetin tonë?


Në mjekësi, nuk është një gjë e tillë si "agjërimi terapeutik", e cila mund të jetë e plotë ose periodike. Limotherapy periodik merr refuzimin e plotë të ushqimit për një periudhë të shkurtër kohe, për 1-2 ditë, e cila mund të quhet ditë shkarkim. Kjo greva e urisë nuk është në gjendje të shkaktojë ndonjë dëm serioz për shëndetin e njeriut, por në të njëjtën kohë, dhe nuk ka ndikim dukshëm në shifrat e tij. Nuk ka gjasa se do të jetë e mundur një herë në mënyrë të konsiderueshme të humbur peshë, duke refuzuar ushqimin për një kohë kaq të shkurtër. Në qoftë se agjërimi një ditë në javë ose një muaj, pothuajse e pamundur për të humbur peshë. Por sa kohë mund të jenë të dobishme dhe të rreptë dietë agjërimit? Maturi zgjatur nga ushqimi mund të jetë i rrezikshëm jo vetëm për shëndetin, por për jetën e tij, në qoftë se këtë vidyazykatysya e mbikëqyrje mjekësore. Ju mund të humbni peshë, dhe në mënyrë të konsiderueshme (në 15-3 kg në javë), por rreziku për shëndetin, nëse ne kemi nevojë për atë?


Disa vjet më parë në mesin e disa njerëzve fituar rëndësishëm grevë Popullariteti urisë, e cila predikuar në mesin e feve të bllokuar Lindore dhe yoga. Megjithatë, në vendin tonë në ato vite ishte pothuajse nuk gjejnë profesionistë vërtetë, mjeshtrave të yoga dhe mjekësisë orientale, dhe për këtë arsye përmbushur të gjitha kërkesat si për të cilët në atë shumë. Në veçanti, kjo vlen për të agjërimit të veçantë. Sepse mjekësisë orientale, si dhe yoga siguron një qasje ndaj grevës së urisë vetëm pas një përgatitje të kujdesshme të trupit në këtë proces. Në periudhën përgatitore kishte për të ngrënë ushqime të pasura me vitamina, minerale dhe ushqyesve të tjera të dobishme, si krijimin e aksioneve të tyre.


Pa marrë parasysh se çfarë limotherapy shpesh treguar për të përdorur në disa raste, kjo është masa e contraindications. A nuk merrni përfshirë agjërimin për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e traktit gastrointestinal, sëmundje tiroide, tuberkulozi, etj Vetëm sa e dobishme ose e dëmshme mund të agjërojnë dhe dietë të rreptë në situata të ndryshme të shkaktojë një mjek. Përveç kësaj, ajo është në gjendje të shkaktojë uria efekte të ndryshme anësore që janë të rrezikshme për shëndetin dhe jetën. Kështu, ne mund të konkludojmë se përfitimet e agjërimit është shumë e diskutueshme.


Ne nuk duhet të harrojmë se procesi i vërtetë i agjërimit është shumë e pakëndshme, madje edhe të dhimbshme për shumicën e njerëzve. Në ditët e para të agjërimit shfaqen urinë dhimbshme, irritim, pagjumësi, rifillimi mundshme të sëmundjeve kronike, etj Zhvillon acidosis, urina bëhet i ngopur errët të verdhë, madje edhe kafe nga ajo patjetër erë si aceton. Disa ditë më vonë përmirëson disponimin, duket ndjenjën e energji, përmirëson humor, urinë pa majë, kjo nuk është aq e dhimbshme. Për më tepër, gjatë kësaj periudhe humbje peshe është e vogël, procesi u ngadalësua një humbje peshe të vogël, trupi reziston.


Nëse ju vazhdoni të mohoj, shëndetin përsëri filloi të përkeqësohej, nuk është një dobësi, mund të ketë dhimbje në zemër, kthehet ndjenjë të fortë të urisë. Çrregullime të mëtejshme të mundshme funksionale të veshkave si mungesë akute trupit të mineraleve esenciale, kripëra. Pasojat e urisë mund të jetë ënjtje, humbjen e flokëve, shkaku është mungesa e proteinave në trup. Në qoftë se në këtë pikë nuk ndalet grevën e urisë, kur shpenzimet e konsiderueshme e proteinave vetë trupit vjen vdekja.


Edhe më i rrezikshëm është greva e urisë e thatë, kur një person refuzon jo vetëm nga ushqimi por edhe nga të lëngshme. Akumulimin e substancave toksike në kohët normale janë nxjerrë nga kontribuon fluide për shumë sëmundje. Një nga ndërlikimet e agjërimit të rregullt është anoreksi, kur një njeri pothuajse humbet oreksin, ka fobi ngulët shërohen. Ekspertët nuk e rekomandojmë turistik për të përfunduar agjërimin për të humbur peshë, dhe të këshillojë për të zgjedhur dietën e duhur.


Sa për dietat strikte, dallimi i tyre nga uria e plotë është se disa, edhe pse mjaft i varfër menu dietë e njeriut ende të pranishme. Dietë të rreptë përfshin marrjen e kalorive të përditshme nuk ka më shumë se 100 që kufizon numrin e ushqimeve që mund të hahen. Një dietë të tillë të rreptë mund të ndiqet, por jo më gjatë se 2 javë, por përfitimet dhe efektivitetin e tij është e diskutueshme. Sigurisht, një numër i caktuar i kilogrameve shtesë falë një dietë të rreptë që ju mund të humbni, por për shkak se një dietë e tillë e kohëzgjatje të shkurtër, dhe dietë është jashtëzakonisht i varfër, kjo nuk do të ndryshojë në zakonet hahet. Pas një dietë të rreptë kthim në dietën e mëparshme do të çojë në një rimbushje të shpejtë të humbur, për shkak se efektiviteti i kësaj metode është i papërfillshëm.


Kështu, përfitimet e agjërimit dhe dietë të rreptë është në dyshim. Për më tepër, ka shumë të ngjarë me kontrollin e tillë mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme për shëndetin e tyre dhe jo për të arritur disa rezultate mbresëlënëse në rast të humbjes së peshës. Uria rraskapitës do të jetë i kotë dhe e rrezikshme për jetën.