Bimë Seabuckthorn është i dobishëm për të trupit të njeriut


Seabuckthorn, kjo shkurre, por shumë e lartë, duke arritur një lartësi prej 5 metrash, me gjemba, të degëzuar, leh gri, lë lineare-heshtak, jeshile dhe e bardhë mbi të argjendtë në krye, bimë është dioecious, për shkak të faktit se në disa shkurre stamens dritën e gjelbër të vogël, dhe të tjerët vetëm pistilit në bishta të shkurtër.
Bimore Seabuckthorn është e dobishme për trupin e njeriut dhe kjo është një drupes sferike me navkoloplodnykom lëng, dhe zakonisht këto fruta quajtur manaferrat dhe blooms në prill-maj dhe frutat piqen nga fund të gushtit deri në tetor.


Zakonisht buckthorn rritet në rrafshin e përmbytjeve, në shkëmbinjtë, shkëmbinj, por mund të kultivohet dhe rritet në të gjithë Rusinë dhe CIS.
Frytet janë korrur kur piqen, por është më mirë për të mbledhur pas acar e parë, fryt të mirë, kur ndahet, është një pajisje të veçantë për të mbledhur manaferrat buckthorn detit, për shkak të faktit se të përmbyste manaferrat nga degët është shumë e vështirë, ajo menjëherë, nuk gëlltitet.
Fruta buckthorn përmbajnë sasi të ndryshme të elementeve kimike, carotene, taninet, ajo përfshin lynolyvoy dhe gliceride të palmitik, stearik, oleik dhe acidet e tjera, ai përmban yzorametyn, folyvuyu, vynnokam'yanu, acid malic, z-ksantine, fyzalen dhe kimikateve të tjera sepse bimë buckthorn është i dobishëm për trupin e njeriut.


Seabuckthorn, bimore më të dobishme për trupin e njeriut, për shkak të faktit se ajo është një burim i vitaminave, manaferrat përmbajnë vitamina C, K, më shumë se në limon të përmbajë të gjithë grupin e vitaminave B, E, K, PP, P, me kaq shumë vitamina mund të përputhen me ndonjë fabrikë, dhe përmbajtja e substancave biologjikisht aktive, përveç vitaminave, kjo e bën Impianti i trajtimit.
Seabuckthorn bimore më të dobishme dhe për shkak të buckthorn përfshin elementët gjurmë, janë rreth 20 të tilla si titan, selen, silic, hekur, kalcium, alumini, magnez, mangan, natrium, fluorit, fosfor, squfur dhe të tjerët.

Seabuckthorn është plot me vajra, alkaloide, sterols, beta-carotene, pektin, kumarin, betaine, choline, rutin, ynozydom, serotonin, leykoantotsyanamy, flavonoids, fosfolipide dhe disa substanca të tjera.
Duhet të theksohet se centrali buckthorn detit është e dobishme për trupin e njeriut është për shkak se përbërja kimike e buckthorn detit në afërsi të qelizave të njeriut, kështu përdorimin e saj, ajo ushqen të gjitha ushqyesve trupi ynë pa asnjë kosto fiziologjike, një buckthorn pronë, e bën të domosdoshme në sëmundje të ndryshme.


Vetëm sa për të ngrënë të paktën 100 gram fruta të freskëta ose 30 gram lëng buckthorn det të njom trupit një ditë të gjitha substanca të dobishme. Seabuckthorn, në sajë të përbërjes së saj të veçantë, mund të përdoret në beriberi, sëmundje të mëlçisë, neurologjisë, kardiovaskulare, arteriosklerozës, sëmundjeve të lëkurës, sëmundjet e fytit dhe ezofagut, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë 12, por kur aciditet të ulët.
Buckthorn përdorur edhe për erozioni, trashje, dhe vaj detit buckthorn, hiqni inflamacion gjobë në erozionit qafës së mitrës dhe rikthen potencë në meshkuj.

Përveç kësaj vaj buckthorn detit është në gjendje për të ndaluar inflamacion, drogës pazëvendësueshëm për djegiet, ajo promovon shërimin e shpejtë të plagëve ka veti baktericid, zvogëlon dhimbjen, të përshpejtojë epithelization dhe indeve ashpërim.
Shumë pacientë me djegie mbi 50% u shpëtuan në sajë oblepyhovomu naftës, e cila jep mundësinë për shërim të shpejtë të lëkurës dhe në disa raste edhe resorption e plagët pas lëndimeve djegur.

Vaj buckthorn detit është përdorur edhe në herpes luspa dhe neurodermatitis, e përdorur shpesh për ulcerat deje dhe bedsores, plagët ekzemë. Përveç kësaj vaj buckthorn detit përdoret në sëmundje çamçakëz, dhëmbët dhe mukozës së gojës, sidomos kur paradantozi përdorur edhe në tonzelytah, pezmatim i fytit, faringjit, rinitit.

Kështu, ne mund të nxjerr një përfundim se vaj buckthorn detit është një mjet i shkëlqyer për të gjitha plagët trofike dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës dhe epiteli.
Seabuckthorn, bimore më të dobishme për trupin e njeriut dhe përdorimin e saj kryesisht në rastin kur trupi i njeriut ka nevojë për vitamina dhe minerale, ajo ndihmon për të normalizuar metabolizmin, lodhje dhe dobësi, rritje potencë në meshkuj.
Vaj buckthorn detit përdoret për dhimbje të fytit, veshit, syrit, shërimin e plagëve të dobët, thyerje, me hipo - dhe avitaminosis, эndotservytah, gërryerjet qafës së mitrës, trashje, эndotservitsytah dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës.

Lë buckthorn janë përdorur edhe për të trajtuar reumatizmi, përdhes, për shampooing, me bronkit, grykët, pneumoni.
Në qëllime kozmetike, me vaj buckthorn detit përgatitur maskë hydrating që përshpejtojnë indeve te granulave dhe epithelization e lëkurës. Nuk është çudi buckthorn quajtur "Orange Mbretëresha".

Me buckthorn detit përgatitur për kremra të lëkurës normale dhe për këtë janë të detit lë buckthorn dhe të shtoni një sasi të barabartë me lule gëlqere, gjethe nenexhik dhe derdh të gjithë ujin e vluar, pas infuzion, duhet potsedyt dhe të shtoni një sasi të barabartë të vodka. Kjo pasohet përditshme fshij fytyrën tuaj dhe qafën që ndihmon në eliminimin e rrudhave dhe rinovimin e lëkurës.

Ju gjithashtu mund të gatuaj locion në shtëpi dhe për se manaferrat buckthorn detit janë marrë dhe mund ta grij, pastaj derdh ujë të valë dhe pasi zgjidhja ka ftohur, shtoni një pak uthull molle, u rrit me ujë dhe çaj brewing, pastaj fshij kjo zgjidhje fytyrë dhe qafë që jep një efekt rinovimin.
Seabuckthorn është përdorur edhe në industrinë ushqimore, ajo është e përgatitur me verë, raki, likeret, desserts, karamele, reçel, marmelatë, lëng frutash, shurupe, jellies, jams dhe produkte të tjera.