Vaj palme - Harm dhe përfitimet dhe 4 mitet për vaj palmeStatistikat WWF (World Wildlife Fund) tregon se 50% e të gjitha ushqimeve të paketuara përmbajnë një lloj vaj palme. Dhe kjo situatë është nutritionists shumë e frikshme dhe të ushqyerit e komunitetit.
Nja dy vjet më parë në televizion çdo histori të tjera filluan të dalin në lidhje me neyyazytsirnu dëm të vaj palme. Ajo kapur disponimin dhe internet, dhe tani kudo që ju mund të gjeni artikuj se si vaj palme është helmuar organizmin tonë. Le të shohim se sa shumë këto akuza?
Çfarë është vaj palme?


Ky lloj i vajit vegjetal marrë nga fruti i vaj palme. Por në të kundërt, vaj luledielli apo liri, vaj palme është prodhuar nga fara, dhe pjesët e buta të frutave. Nafta e nxjerrë nga farat, i quajtur vajra palmoyadrovыm.

Ky lloj i pëllëmbë rritet në Afrikë, Malajzi dhe Indonezi. Me çmimin e ulët vaj palme është bërë një nga mallrave kryesore bujqësore në botë. Tij thithin padurim industrinë ushqimore dhe korporatat kozmetike (p.sh., Dove).

Në një hektar e pëllëmbë të tokës siguron 8 herë më shumë naftë se luledielli.
Prodhuesi kryesor është Malajzia, ku Vajrat sjell një kontribut të rëndësishëm në vend pistë. Nëse vendet e zhvilluara janë debat i ashpër në lidhje me përfitimet dhe rreziqet e vaj palme, për 500.000 të punësuarve në Malajzi në prodhimin e naftës, e vetmja mënyrë për të fituar jetesën.


Përfitimet dhe dëmet e vaj palme.

Fruta palme naftës është një rekord për vitaminë E. Është e njohur se vitamina E është tocopherol dhe tocotrienols të. Ky i fundit është shumë e rrallë në bimë, dhe vaj palme është vetëm një përjashtim. Ky fakt i lejon vaj palme paraprakisht në listën e luftëtarëve nga radikalet e lira (të cilat shkaktojnë kancerin). Përfitimet.

Vaj palme ka efekte anti-plakje në lëkurë. Ajo është përdorur në lëkurë të thatë dhe për të parandaluar rrudhat. Edhe njerëzit e dinë në lidhje me përfitimet e vaj palme për të promovuar shërimin e shkurtimeve dhe djegie. Përfitimet.
Në vitin 2001, OBSH lëshuar rekomandime për parandalimin e vitaminës A mangësi vaj palme u përfshirë në listën e më të pasurve në produktet vitaminë A. Në vaj përmban 15 herë më shumë vitaminë se karrota! Përfitimet.
Në një nga librat e tij amerikan Dr Bruce Fife thotë se vaj palme përmirëson thithjen e vitaminave C, D dhe E, si dhe kalcium dhe magnez. Por në të njëjtën kohë të përsëritur konfirmoi se formula foshnjore permban vaj pëllëmbë, kalcium absorbohet keq. Përfitim ose dëm (të marr tuaj).

Vaj palme Dëmi kryesor është se ai përmban një përqindje të konsiderueshme të ngopur yndyrë. Këto yndyrna janë të njëjta si në gjalpi. Sipas shumë shkencëtarëve, konsumimi i yndyrave të ngopura në sasi të mëdha çon në zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Shumë e keqe.

"Vaj Palm është e dëmshme, sepse procesi hidrogjenimi" - kjo frazë ndodh mjaft shpesh. Hydrogenation dalë me për të marrë nga të lëngshme vaj vegjetal ngurta yndyrë (të tilla si margarinë). Vaj palme shkrihet më lart temperaturën e dhomës, kështu që nuk ka kuptim për të nënshtrohen një trajtim të tillë kimik.


Ju nuk janë të befasuar që në fillim të shkrimit kam cituar statistikat WWF? Çfarë është ruajtësve aq i shqetësuar vaj palme? Makinë është. Dhe me sa duket, nuk është i sjellë nga larg. Për të rritur prodhimin e naftës, kompania e prerë pyjet tropikale të egra dhe të mbjellë në vendin e tyre të plantacioneve vaj palme. Orangutans, rhinos, tigrat - këto nuk janë speciet më të zakonshme janë të vdesin si rezultat i shpyllëzimit. Dëm .


Çfarë ndodh? Harm dhe përfitimet e vaj palme janë të krahasueshme. Për shkak të naftës ngopur yndyrna shkakton probleme me zemrën. Por prania e pasura me vitamina A dhe E duhet të bëjë vaj të dobishme për parandalimin e kancerit. Vetëm shumë më shpesh dëgjojmë të kundërtën: "vaj palme - e kancerogjene fortë se ajo në masë të madhe rrit rrezikun e kancerit". Pse po ndodh kjo? Unë kam një supozim.Vaj palme të tilla të ndryshme.

Vaj palme e kuqe - të ndryshme natyrore. Për të marrë palyazytsi për teknologjitë e butë të përpunimit të fruta duke ruajtur shumicën e ushqyesve. Ngjyra e kuqe e saj është në përmbajtje të lartë të carotene (nga karrota domate atë portokalli dhe të kuqe). Ky vaj ka një erë të ëmbël dhe shije.
Vaj i rafinuar dhe deodorized - ky është një produkt pak më të ndryshme. Ky vaj është i pangjyrë dhe pa erë. E tij bërë posaçërisht për përdorim të tillë në industrinë ushqimore. Në Rusi ka ftuar, i cili përcakton kërkesat për vaj palme e ushqimit - Enjoy R 53.776-2.010.

Dhe si unë e kuptoj, ka një tjetër lloj vaj palme - teknike. Ajo është përdorur për prodhimin e sapun, kozmetike dhe shumë më tepër.
Me sa duket, të listuara plotësisht pronat e dobishme që kanë të bëjnë në mënyrë specifike me vaj të kuqe. Ata duhet të jetë i rafinuar për të aplikuar, si minimum, një faktor bearish. Por frika jo shumë vaj ushqimor me vlerë. Gjithë atë dëm të organizmit në ngopur yndyrë. Kjo është vaj palme nuk duhet të jetë gjalpë dëmshme.

Sot në paketimin e produktit, i cili përbëhet nga vaj palme, ju do të mund të shihni fjalët "yndyrë bimore". Që nga 2015 BE-ja do të duhet të jetë i sigurt lloji i vajit vegjetal. Pyes veten se si gjërat janë duke shkuar në?


Kushtet e naftës - është një çështje tjetër. Kjo është më e lirë se tjetri, dhe ndoshta jo përfitimet shëndetësore shumë të. Por për shkak se ajo është më e lirë! Pse të mos e përdorin atë për prodhimin e akullore, biskota, djathë? Dhe këtu të gjitha rozyazyka për rreziqet e vaj palme dhe përfshirjen e saj në kancer janë të justifikuara.


4 mit idiot naftës palyazytsiy.


1. "vaj Palm nuk është tretur, si temperatura e saj të shkrirjes të mësipërm temperaturën e trupit te njeriut. Vaj palme në stomak mund të krahasohet me balte. " Djathë, proshutë dhe qindra e produkteve të tjera nuk është stomaku rozplavlyatsya! Tretje e yndyrave nuk ndikohet nga temperatura

2. "Në të gjitha vendet e zhvilluara vaj palme është e ndaluar." Yeah, Malajzia dhe Indonezia prodhojnë vaj dhe t'ia shesë atë për vendet e varfra të Afrikës të cilët pastaj do të blej këtë vaj, në qoftë se ajo nuk e kishte zhvilluar vendet!? 10% e vaj palme konsumon SHBA.
3. "Vaj palme është përdorur në industrinë e çelikut dhe prodhimin e sapun. Ai nuk është i përshtatshëm për ushqim! "Për më tepër vaj palme përdoret për prodhimin e napalm gjatë Luftës së Dytë Botërore. Por kjo nuk është arsyeja pse vaj palme është e dëmshme për shëndetin. Duke ndjekur këtë logjikë, ju nuk mund të pini ujë për shkak se ajo është përdorur, për shembull, për të marrë konkrete dhe nuk mund të marrë frymë e ajrit për shkak se ajo është përdorur në pompat!

Dhe tani miti më idiot
4. "Vaj palme bëra nga pemë palme trungu." Këtu ata janë, këto mbathje të ngushtë-up:

Kjo këtu është hetimi i përfitimeve dhe dëmet e vaj palme. Kam kaluar pothuajse një javë në atë dhe u përpoq të bëjë informatat në artikull ishte objektiv të mirë të mundshme. Megjithatë, unë nuk jam gati të them se çdo sugjerim në këtë artikull është e vërtetë. Dhe unë jam shumë i interesuar për mendimin tuaj për këtë çështje. Na tregoni në komente atë që ju e dini në lidhje me vaj palyazytsiy? Dhe në qoftë se lexuesit janë njerëz që punojnë direkt me ta (të tilla si industria e ushqimit), atëherë mendimi juaj do dyfish interesante.