Mbi rreziqet dhe përfitimet e lirit naftës


Në liri të mbledhur në masë të mineraleve, vitaminave dhe ushqyesve. Vaj flaxseed - fragment nga lirit është një produkt i vlefshëm kalori, droga gjerë spektrit dhe kozmetike, por me gjithë këtë vaj liri ka një numër të contraindications. Në këtë artikull ne do të ju tregojnë për rreziqet dhe përfitimet e lirit naftës.
Përfitimet e naftës njeriu lirit e di nga kohët parahistorike. Sipas gërmimet arkeologjike njerëzit e përdorur lirin për qëllime të ndryshme për 5000 vjet para Krishtit. Aktualisht janë plantacione të mëdha të lirit në Evropë, Azinë Qendrore dhe Amerikën e Veriut. Farmacitë dhe dyqane në mbarë botën mund të bleni flaxseed dhe flaxseed naftës natyrore. Pronat e dobishme e lirit shpjegon përbërjen e saj unik.Përbërja kimike e farë liri të naftës, - Acidet yndyrore (omega-3 deri omega-6 omega-9), përqindje që ata përfaqësojnë: Omega 3 (acid alfa-linolenic) 60% omega-6 (acid linoleik) 20% Omega 9 (acid oleik) prej 10%. Në 1 lugë gjelle Vaj liri përmban 18 m të acidit alfa-linolenic; - Aminoacidet esenciale; - minerale (mangan, magnez, kalium); - Vitamina (A, E, dhe B, C); - Fiber (shpjegueshëm dhe i pazgjidhshëm); - Lignans (liri ato në vaj në 80% më shumë se çdo produkt tjetër); - antioksidantë.

Me këtë përbërje, farë liri të naftës ka një numër të karakteristika të dobishme: - pronat antioxidant, vaj liri ka ato për shkak të pranisë në të të acideve yndyrore të pangopura, të cilat janë komponentet thelbësore të membranave qelizore, të cilat luftojnë radikalet e lira që janë të përfshirë në metabolizmin dhe përfshirë në metabolizmin e gjitha organeve dhe indeve. Unsaturated metabolizmin acid yndyror dhe normalizuar metabolizmin.

Pronat antioxidant e trupit vaj liri i jep të rinjve dhe jetëgjatësi; - pronat e anti-kancer të naftës flaxseed për shkak të pranisë në to të substancave lignans specifike që pengojnë zhvillimin e qelizave të kancerit dhe të ndihmojë për të frenuar rritjen e tumoreve të kancerit. Përdorimi i rregullt është një parandalimi i shkëlqyer i kancerit, veçanërisht të zorrës së trashë dhe kancerin e gjirit në gratë; - Lulëkuqe naftës normalizes në gratë nivelet e estrogjene (hormonet femërore); - Përdorimi i flaxseed vaj - parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të gjëndrës tiroide, mëlçisë, veshkave, sistemit kardiovaskular, sistemit tretjes (hipertension, hemorroide, koliti, tromboza, arterosklerozes, të tëmthit, të sëmundjeve të veshkave gurë, skleroza e shumëfishtë dhe të tjera sëmundjet); - Nivelet e sheqerit në gjak të normalizuar.

Në këtë kërkesë vaj liri është e rekomanduar për diabet të tipit të dytë (ynsulynnezavysymыmыy). - Përmirëson qarkullimin; - Ka veti rigjeneruese, përshpejton shërimin e indeve, kështu që vaj flaxseed është përdorur në mënyrë aktive për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës (ekzema, psoriasis, puçrra fytyre, plagë, plagë); - Vaj liri është përdorur në mënyrë aktive për qëllime kozmetike si bazë për naftë masazh për të krijuar maska ​​mjekësore për fytyrë, flokët, duart, thonjtë; - Përdoret edhe në luftën kundër trashje, si pronat e mëposhtme: përmirëson tretjen, ndihmon në normalizimin e metabolizmit lipidet, pastron trupin, përmirëson metabolizmin në qelizat; - Nxit, stimulon sistemin imunitar; - Ka veti anti-inflamator dhe expectorant.


Megjithatë, pavarësisht nga shumë karakteristika të dobishme flaxseed vaj, mos harroni në lidhje me dëmin që i naftës mund të shkaktojë trupin. Vaj liri farë është e kundërindikuar në: - inflamacion të zorrëve (cholecystitis akute, diarre, pancreatitis, ulçerë stomakut), Kundërindikimet dhënat e përdorura në sëmundje për shkak të efektit të saj laksativ; - Vaj liri është e kundërindikuar në polycystosis grave, endometritis, fibroids mitrës, dhe kjo është e ndaluar gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji; - Nuk duhet të përdoret burra vaj liri prirur për kancerin e prostatës, pasi kjo sëmundje është e ndaluar mirëpritur alfa-linolenic acid.